Ana sayfa Haber iPhone modellerindeki NFC çipleri daha geniş kullanıma açılıyor!

iPhone modellerindeki NFC çipleri daha geniş kullanıma açılıyor!

1

Dünya üzerinde birçok Apple kullanıcısı iPhone 6 ile birlikte cihazlara dahil edilen NFC çipiyle mutlu olmu fakat hevesleri kursaklarında kalmıştı. Bunun sebebi, Apple bu çipi sadece Apple Pay ile kullanılabilir olacak şekilde kısıtlamıştı. Tam olarak bu kısıtlama yüzünden iPhone’lar daha esnek amaçlarla kullanılamıyordu. Firmadan gelen yeni rapora göre bu özellik artık çok daha fazla uygulama tarafından kullanılabilecek.

​Sadece Apple Pay ile kısıtlanan NFC çipi kararından vazgeçen Apple, bu harekete ilk olarak iOS 11 için CoreNFC geliştirme paketiyle başlayan Apple, üçüncü parti yazılımlara NFC çipine erişim izni vermişti. Bu izin tabi ki tam olarak Apple tarzında, yani son derece kısıtlıydı. Bu kısıtlamaların en büyüğü, uygulamaların ön planda olmadan NFC çipini kullanamıyor oluşlarıydı. Bu kısıtlama telefonda uygulamayı çalıştırmadan bir kapı açmak gibi kolayca yapılabilecek işlemleri zorlaştırıyor ve kullanışsız hale getiriyordu. Bu kısıtlamalar ışığında yine gün içinde en kullanışlı olan uygulama tek başına Apple Pay olarak kalmıştı.

Kaynak rapora göre Apple çalışanlarının kampüslerinde şimdiden kullanmaya başladıkları uygulamalar, binaların kapılarındaki giriş kontrolcülerinde kullanılıyor ve uygulamanın özel olarak açılmasına ihtiyaç duyulmuyor. NFC çipinin üçüncü parti uygulamalara açılması, iPhone kullanıcılarının da tıpkı Android kullanıcılarının bu zamana kadar sahip olduğu kolaylıklardan olan fiziksel kartları telefonlarıyla değiştirme imkanına sahip olacak. Kaynağa göre Apple şimdiden İngiltere ve Japonya’da birkaç firmayla iletişime geçerek bahsettiğimiz sisteme uygun donanımların üretilmesi talimatlarını vermiş durumda.

Önümüzdeki ay gerçekleştirilecek Apple geliştrici konferansı WWDC’de ortaya çıkarılması beklenen özellik hakkında detaylar için takipte kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here