Ana sayfa Haber iPhone”ları yavaşlatan suçlu bulundu: Eskiyen bataryalar!

iPhone”ları yavaşlatan suçlu bulundu: Eskiyen bataryalar!

0

iFixit - iPhone 6S pil

Akıllı telefonlar bildiğiniz üzere lityum pillerden gücünü almakta. Bu piller, kısıtlı şarj-deşarj ömrüne sahipler ve her şarj tam kapasitelerinin biraz daha azalmasına yol açar. Bu azalmanın sonucu gittikçe daha kötü pil performansı sergileyen akıllı telefonlar olarak karşımıza çıkar.

iPhone kullanıcılarının en büyük şikayeti olan yeni iOS versiyonundan sonra cihazlarının yavaşlaması, şimdiye kadar üstü kapalı şekilde Apple tarafından bilinçli olarak yapılan bir hareket olarak düşünülüyordu. İnternetin en popüler medyalarından bir tanesi Reddit’te bazı kullanıcıların paylaştığı ekran görüntüleirnde ortaya çıkana göre, iPhone işletim sistemi iOS, pil kapasitesi azaldıkça işlemcinin saat hızını düşürerek pil ömrünü aynı tutmaya çalışıyor. İşlemcinin saat hızının azaltılması ise direkt olarak performansı etkiliyor ve kötü şanın oluşmasına sebep oluyor.

Bataryası eskiyen cihazlarınız, işlemci hızının düşürülmesi sayesinde pil ömründen çok bir şey kaybetmiyor fakat performanstan büyük bir darbe alıyor. çözüm ise basit, pilinizi yetkili servisinde değiştirterek yepyeni bir iPhone’a sahip olabilirsiniz.

TeckFire - Reddit

Argümanını desteklemek amacıyla sahip olduğu iPhone 6s’in pilini değiştirmeden önce ve değiştirdikten sonra performans testini yapan TeckFire adlı Reddit kullanıcısı, iki durum arasında inanılmaz bir performans farkı olduğunu ortaya çıkardı. 

Şimdiye kadar edinilen bilgilere göre iPhone 6 ve 6s bu durumdan etkilenerek işlemci hızını düşürürken 5s ve 7 etkilenmiyor. AppStore’da yer alan CPU DasherX uygulamasıyla siz de saat hızınızı kontrol edebilirsiniz. Doğru saat hızı 1848 MHz olmalı fakat bazı kullanıcılar 600 MHz gibi inanılmaz düşük hızları bile görmekteler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here