Ana sayfa Haber iPhone”ları yavaşlatan Apple”a iki farklı dava açıldı!

iPhone”ları yavaşlatan Apple”a iki farklı dava açıldı!

0

Apple’ın iPhone’ları yavalatmasını resmi olarak açıklamasının ardından ortaya çıkan tartışmalar, cihazların yavaşlatılmasına değil kullanıcılardan bunun gizlenmesine yönelik oldu. Bu tartışmalar birçok ABD eyaletinde davaların açılmasına sebep oldu. 

20 Aralık’ta açıklanana göre, iPhone 6’dan bu yana modellerde yer alan bu “özellik”, akıllı telefonları yavaşlatarak eskiyen bataryalarına rağmen stabil çalışmalarını sağlıyor. Apple’ın deyimine göre eskiyen bataryalar telefonları kararsızlaştırıp kendiliğinden beklenmeyen anlarda kapanmalarına sebep olacakken işlemci hızının düşürülmesi sayesinde bu olay gerçekleşmiyor ve telefon çalışmaya devam ediyor. 

Apple’a açılan iki dava ise olayın gerçek yüzünü görmüş gibi duruyor. Davaların ikisi de Apple’ın eski cihazlarını bilerek yavaşlatıp kullanıcıları yeni bir cihaz almaya teşvik etmekten, kendine daha fazla gelir elde etmek için cihazları yavaşlattığına dayanarak açılmış durumda. 

Chicago’dan bir hukuk bürosunun konuyla ilgili yaptığı yorumda, iş hukukunun Apple tarafından delindiğinden bahsedilirken California’dan benzer bir firma ise Apple’ın böyle bir özelliği koymasına karşı olmamakla birlikte kullanıcıların bu durumdan haberdar edilmesi gerektiğini ve istedikleri zaman devre dışı bırakabilme özgürlüğüne sahip olmaları gerektiğini belirtiyor. 

Apple’ın şuan için karşılaştığı davaların sonuçları aleyhine sonuçlanırsa, teknoloji devi ya büyük bir maddi yaptırımla karşı karşıya kalacak, ya da cihazlarına bu özelliği kapatmak için bir ayar eklemek zorunda kalacaklar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here