Ana sayfa Haber iPhone’lara gelen ilk AR (arttırılmış gerçeklik) uygulamalarından seçmeler

iPhone’lara gelen ilk AR (arttırılmış gerçeklik) uygulamalarından seçmeler

0

Bu yazımızda AR (arttırılmış gerçeklik) kullanılarak hazırlanan bazı uygulamalara göz atacağız.

IKEA

Kullanım alanı: IKEA koltuk ve sandalyelerinin gerçek boyutlarıyla evinize yerleştirmenizi sağlar. Uygulama devreye girdiğinde 2.000 eşya için kullanılabilir olacak.

çalışma biçimi: Eşyalar için arama ve seçi yapabileceğiniz bir kataloğa tıklıyorsunuz. Bir kez tıklayarak eşyayı zemin üzerinde gezdirerek, parmağınızla sağa sola çevirebiliyorsunuz. Tekrar tıkladığınızda eşyayı yerine bırakıyorsunuz.

“Food Network” mutfakta

Sanal tatlıları yerleştirerek, dekore etmenizi sağlıyor. Temel tatlı için tarifeye ulaşmanıza imkan veriyor.

çalışma biçimi: Tatlıyı yüzeye bırakıyorsunuz ve dekore etmeniz için karşınıza bir dizi seçenek çıkıyor. Keki, üzerinde canlandırılan bir köpek balığı ya da iki adet gözle dekore ederek  telefonunuz üzerinden paylaşabiliyorsunuz. AR”ın uyguladığınız işlem için bütünleyici olarak değil de, bir miktar eğlence için kullanılacağının bir göstergesi oluyor bu yönüyle. Yeni teknoloji dalgasında bu yönün öne çıkması bekleniyor zaten fakat aynı zamanda bütünleyici bazda kullanılabilecek uygulamalar da olacak.

GIPHY World

Kullanım Alanı: gif görüntülerini üç boyutlu alana yerleştirmenize, bunların videolarını paylaşmanıza ya da aynı uygulamaya sahip olan arkadaşlarınızla tüm 3 boyutlu senaryoyu AR ortamda arkadaşlarınızla paylaşmaya imkan verir. Arkadaşlarınız da hazırladığınız senaryoya yeni olaylar ekleyerek, remix yapabilir ya da başkalarıyla paylaşabilirler. İstediğiniz sayıda arkadaşınızla birlikte çalışma yapabilirsiniz.

Nasıl çalışır: Gif”leri bırakmak istediğiniz yere bırakabilirsiniz. Şeffaf olarak işlenmiş popüler giflerden oluşan karışım, varsayılan olarak bulunuyor uygulama içerisinde. Fakat istediğiniz zaman mevcut gif”leri kaldırıp, eski gif”lerden yerleştirebiliyorsunuz.

Arise

Kullanım alanı: Climax Studios”a ait bir oyun olan uygulama, çok sayıda harabe döküntülerinden oluşan ölçeklenebilir üç boyutlu bir dünyayı masanızın üzerine yerleştirerek karakterinizin klasik kontrollere ihtiyaç duymadan bu harabeler arasında gezinmesini sağlar.

çalışma biçimi: Görüntüleme aracı olarak cihazınızdan bakarak karakterinizin ilerlemesi için farklı patikaların perspektifini ayarlıyorsunuz. Son zamanların çok ilgi gören trendlerinden biri olan ekran üzerinde kumanda işaretleri olmadan yapıyorsunuz tüm bu işlemleri.

Karnı çok acıkan tırtıl AR

Kullanım alanı: çok popüler olan çocukların kitabını AR ortama aktarır.

çalışma biçimi: Uygulamanın çalıştırılarak senaryodaki nesnelere yönlendirilmesiyle hikaye başlar.

The Walking Dead: Our World

Kullanım alanı: Farklı silahlarla zombileri avlamanız için sizi yönlendiren konum odaklı adam vurma oyunu.

çalışma biçimi: Yüksek çözünürlüklü zombiler her açıdan üzerinize gelirlerken sizi hareket ederek sağa sola kaçmaya zorlar. Siz de onları savuşturmaya çalışırsınız.v 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here