Ana sayfa Haber iPhone”lara Galaxy”lere hükümet engeli

iPhone”lara Galaxy”lere hükümet engeli

0

 

Galaxy’ler, iPhone‘lar ve diğer akıllı telefonlarda otomobil kullanımı sırasında iletişimi sağlamak adına pekçok kolaylığı sağlayabiliyorlar.  Buna karşın, hükümetler bunun otomobil, sürüş kısımını düşünerek akıllı telefonlarda mesajlaşma özelliklerini sınırlandırılmasını istiyorlar. İlk adım ABD hükümetinden geldi. Aslında hükümetin, üreticilere verdiği bir tavsiyeden bahsediliyor. Artık Galaxy’lerde ve iPhone’larda, diğer akıllı telefonlarda sürüş halinde olunduğunu anlama fonksiyonlarının getirilmesi tartışılıyor.

Eski yöntemlere yönelik getirilen yasaklamalar ve sınırlandırmalar artık yetersiz. Mesajlaşma dolayısıyla yaşanan trafik kazalarının dünya çapında artış göstermesiyle birlikte otoriteler artık yeni dijital komünikasyonlara yönelik sınırlandırmalar ve yasaklar getirmeye hazırlanıyor. Ancak bu konuda firmaların adımları oldukça önemli. Böylece hükümetler üreticilere sensörler yardımıyla kullanıcının sürüş esnasında telefonunu kullanmasına sınırlandırma yaşatacaklar. 

Bildiğiniz gibi artık otomobil sırasında telefon iletişimini sağlamanın çok fazla yolu var. iOS’larda bulunan tek elle kullanım özelliği, cihazın ekranını biraz daha aşağı indirerek ekranın yarısını kullandırmasıyla tek elle kullanımı daha kolay sağlayabiliyor. Ayrıca Google’ın Android için hazırladığı Android Auto servisi de var. 

Böyle bir kararla birlikte sanıyorum artık akıllı telefonlarda tek elle kullanım fonksiyonları ya tamamen kaldırılacak ya da sınırlandırılacak. Fakat hükümetlerin tam olarak istediği şey, cihazların otomatik olarak kullanıcının sürücü olup, sürücü halindeyken mesajlaşmayı engellemesini istiyorlar. Belki bu Wi-Fi’ın otomatik olarak kapatılması, bildirimlerin ve titreşimlerin tamamen kapatılması gibi detaylarla sağlanabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here