Ana sayfa Makale iPhone”la ilgili yeni sızıntı, telefonun çıkış tarihini doğruluyor

iPhone”la ilgili yeni sızıntı, telefonun çıkış tarihini doğruluyor

0

iPhone takipçileri ajandalarına daha şimdiden 12 Eylül için randevu yazmıyorlar.  Zira yeni iPhone belgelerinin açıklanma tarihi olarak görülüyor 12 Eylül aylardır. Her ne kadar Apple sessiz kalsa da, artık bu tarih bir çok kaynaklarca doğrulandığı içindir ki söz konusu randevu tarihinin kesin olduğunu söyleyebiliriz.

Eylül”ün 12″si, Fransız telekom firmalarından gelen tasdik edici bilgiler doğrultusunda, yine Fransa”dan yayın yapan bir site olan Mac4Ever tarafından haberleştirildi. Herhangi bir mobil operatörünün yapacağı gibi onlar da personel işleyişini düzenleyecek, pazarlama kampanyalarını planlayacak ve Apple”ın bildirilerinin öncesinde hazırlıklarını genel anlamda tamamlayacaklar. Toplantı tarihi öncesi anlamına geliyor bu onlar için, ve tabii aynı zamanda bilginin de onlarda olduğuna işaret ediyor.

Cihaz tanıtımını Eylül ayının 12″sinde yapmak, Apple”ın geleneksel yeni akıllı telefon etkinliği düzenleme alışkanlığı çerçevesinde yer alıyor. Şahsen Apple”ın yine geleneksel davranışı sergileyeceğini tahmin ediyor, lansman sonrası 15 Eylül Cuma günü de ön siparişlerin alınmaya başlanacağını düşünüyorum. Bir hafta sonra 22 Eylül”de de satışa sunulmaya başlanacaktır.

Bu tarih aynı zamanda Berlin IFA fuarı sonrasında ivme kazanacak olan tüm akıllı telefonları sarsma şansını da veriyor. Sony ve LG geçmiş yıllarda müşteri takdirini kazandıran önemli bir hamleyle IFA fuarını yönetme becerisini göstermişlerdi. IFA”nın bir hafta önce bitecek olması (1 Eylül”de başlayacak olan fuar, 6 Eylül”de sona erecek) ile teknoloji basını IFA sezonunu kapatmış olacak, fuarın kazananlarını ilan edecek ve sonra da evlerine dönecekler. Ve sonra 11 Eylül Pazartesi günü gelecek. İşte o gün, bir gün sonra başlayacak olan Apple etkinliğine dair tüm beklentiler dile getirilecek.

Bir rakibin göz önünde kalmak adına uyguladığı çok dar bir bakış açısı bu.

Cupertino”nun piyasayı sarmaşık gibi saran halkla ilişkiler planlarını alt etme şansını yakalayan tek firmanın Samsung ve piyasalara dönüş yapan fableti olduğunu düşünüyorum. Galaxy Note 8, bir çok bölgede hemen başlayan ön siparişler dahilinde dün itibariyle duyuruldu. Bu demektir ki iPhone görünmeden önce fabletle ilgili ayrıntılı görüşler belirecek, IFA fuarında sergilenecek ve ilk telefonlar iPhone dosyası açıklanmadan bir önceki gün satışa sunulacaklar.

iPhone’un yeni modelinin ön siparişleri başlamadan önce Note 8’in raflarda yerini alacağı kesin. Ve eğer iPhone 8 uzmanların inandıkları gibi kısıtlı stoğa sahip olacaksa, tüketiciler mevcut Note 8″den bir adet kapıp, evlerine döneceklerdir. Note 8″ de Apple”ın kullanacağı dual kamera sistemine sahip. üstelik ekranı daha büyük ve Samsung”un ayrıcalıklı kavisli kenar tasarımıyla birlikte iPhone 8″le aynı daraltılmış çerçeve dizaynına sahip.

Tüm dünyanın da hemfikir olduğu üzere iPhone 8″de bulunacak olan donanım, sürpriz olmayacak. Soru işaretleri daha çok iPhone 8″in stok durumu (ki şu anki inanışa göre başlangıçta çok sayıda olmayacak), telefona verilecek isim (herhangi bir rakam kullanılmadan, doğrudan iPhone Pro olması ihtimali yüksek), ve bu yeni amiral gemisinin fiyatının ne olacağı konularında şekilleniyor.

Fiyat konusunda bin doların altında bir beklentinizin olmaması gerektiğini de belirtmekte fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here