Ana sayfa Mobil iPhone”la ilgili bu 9 özellik işinizi çok kolaylaştıracak!

iPhone”la ilgili bu 9 özellik işinizi çok kolaylaştıracak!

0

1. Emojiler için kendinize özel kısayol oluşturun

Son iOS güncellemeleriyle birlikte, ‘Mesajlar’ uygulaması artık yazı yazarken emoji önerilerinde bulunacak.Bununla birlikte eğer belirleyeceğiniz kelimeler dahilinde o kelimelere karşılık belirleyeceğiniz emojilerin karşınıza çıkmasını istiyorsanız (örneğin: Gülücük yazdığınızda smiley emojisinin çıkması gibi) Ayarlar>Genel>Klavye>Metnin Yerine Koy seçeneğinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Dahası, bu ayarlardan aynı zamanda otomatik doldurma seçeneğini de daha etkin olarak kullanabilirsiniz. örneğin e-posta adreslerini girerken adresi tümüyle yazmak istemiyorsanız, örneğin “@@” ifadesini ilgili ayar bölümüne girerseniz, telefonunuz size tam e-posta adresini gösterecektir. Böylece, adresi bütün olarak yazmanıza gerek kalmayacak.

 

2. Müzik çaların belirlediğiniz süre sonunda çalmasını otomatik olarak durdurun

Uyumadan önce müzik dinlemek gibi bir alışkanlığınız varsa, uykuya daldığınızda müziğin otomatik olarak durması için kullanabileceğiniz muhteşem bir özellik. Bu işlemi gerçekleştirmek için şu aşamaları takip ediyoruz:

  1. “Saat” uygulamasına gidin
  2. Alt sağ köşede bulunan “Zamanlayıcı”yı seçin
  3. Seçmek istediğiniz saati seçin
  4. “Zamanlayıcı durduğunda” menüsüne tıklayın
  5. “Oynatmayı Durdur”u seçin
  6. Sağ üst köşede bulunan “Ayarla” seçeneğine tıklayın
  7. “Başla”ya tıklayın
 

3. İmleci Mesajlar içerisinde hareket ettirmek için 3D Touch klavyeyi kullanın

iphone ile yapabileceğiniz 9 şey

Bir şeyler yazarken yazım hatası yaptığınızda imleci hata yaptığınız yere götürmek imkansızdır, değil mi? Evet, ama artık 3D touch klavyeyi kullanarak (yazdığınız yere hızlıca basılı tutarak) ve sonra parmağınızı sola ve sağa çevirerek imlecin istediğiniz yere kaymasını sağlayabilirsiniz.

 

4. Kablolu kulaklıklarınızı kullanarak dinlediğiniz şarkıları durdurun, oynatın, geri alın, diğer şarkılara geçin

Apple kulaklıklardaki ses butonlarını halihazırda kullanıyorsunuzdur. Peki o küçük şeylerin ortasında da bir buton bulunduğunu biliyor muydunuz? Müzik çalarken ortadaki butona basarsanız, şarkıyı bekletebilir ya da durdurabilirsiniz. Herhangi bir parçayı geçmek için ortadaki düğmeye hızlıca iki kere basın. Bir önceki şarkıya geçmek içinse, üç kez. Hızla ileri almak için iki kez bastıktan sonra ikinci basışta basılı tutun. Geri almak içinse üç kez basın ve üçüncüde basılı tutun.

Aynı zamanda ortadaki butona basılı tutarak Siri”yi devreye alabilirsiniz. Kamera uygulaması açıkken ortadaki düğmeye ve ses tuşuna basarsanız, resim çekebilirsiniz.

 

5. Uyumanıza yardımcı olması için ekranın daha az mavi ışık yaymasını sağlayın

iphone ile yapabileceğiniz 9 şey

Telefondan yayılan mavi ışık miktarının azalmasının uykuya olan pozitif etkisi hususunda bilimsel anlamda bir görüş birliği bulunmamakla birlikte denemekle bir şey kaybetmezsiniz. Gece Modunu çalıştırmak için telefon ekranının alt bölümünü yukarıya doğru kaydırarak “Kontrol Merkezi”ne tıklarsanız, ya da Ayarlar>Ekran&Parlaklık>Gece Modu”na gelirseniz, bu özelliğin ayarlayacağınız bir saatte çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

6. Telefonunuzu sarsarak son yazdığınızı silin

iphone ile yapabileceğiniz 9 şey

Bir şeyler yazarken yazdığınızı berbad eder, yanlışlıkla bir şeyleri silerseniz, ya da yazmakta olduğunuz şey içerisinde bulunan ve göndermekten vazgeçtiğiniz bir bölümü silmek isterseniz, telefonu sarsarak “Yazılanı Geri Al” seçeneğini ekrana getirebilirsiniz.

 

7. Uygulamaların hepsini geçici olarak aşağıya kaydırmak suretiyle hepsine tek elinizle ulaşabilirsiniz

iPhone cihazınız Plus modeliyse, ekranın üstüne baş parmağınızla dokunmak zor olabilir. Ama basit bir çözümü var: Home tuşuna iki kere tıklayarak (ama basmadan) tüm uygulamaları bir miktar aşağıya kaydırabilirsiniz. Böylece en üstteki uygulamalara artık ulaşabilirsiniz. Tekrar normale döndürmek için yine home tuşuna iki kere tıklayın.

 

8. Uber ya da Lyft”in ana sayfasını açmak için Siri”yi kullanın

Her ne kadar Türkiye”de pek kullanışlı bir fonksiyon olmasa da, Siri”yi açtıktan sonra “Uber”den bir araç çağır” diye seslendiğinizde, Siri uygulama aracılığıyla Uber”den bir araç ayarlayacaktır (Haritalar uygulamasına evinizin nerede olduğunu belirtmişseniz).

 

9. Yazıları bir miktar canlandırarak gönderin

Mesajlar uygulamasında iken “Gönder” tuşuna basılı tutarsanız, göndereceğiniz yazıya ekleyebileceğiniz düzinelerce seçenek çıkacaktır. Bunlar arasında metin baloncuğu, tam ekran boyutunda efektler (örneğin konfeti), hatta bir gök taşı bile var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here