Ana sayfa Donanım iPhone, iPod Touch ve iPad için mikrofon

iPhone, iPod Touch ve iPad için mikrofon

0

MicW markası i436 isminde bir mikrofon tanıttı

Teknoloji artık cebimizde derken bunu mecazi anlamda kullanmıyorum, Smart telefonların ne kadar akıllı olduklarını gördük. 10 yıl once bir bilgisayar işlemcisinin cep telefonunun içinde göreceğimiz anca hayal edebilirdik. iPhone”u bir bilgisayar olarak düşünürsek teorik olarak aklımıza gelen her şeyi yapabilir, sadece gereken bir yazılım.  

Nihayet bir yıldan beri ses dünyası için üretilen profesyonel yazılımlar dikkati çekiyor. Geçtiğimiz ay MicW markası i436 isminde bir mikrofon tanıttı. Bu mikrofon özel olarak iPhone, iPod Touch ve iPad için tasarlanmış. Bu sayede cihazı bir audio recorder ya da ölçüm aleti olarak kullanabiliyoruz.
 

Uygun uygulama sayesinde pocket recorder olarak konser ve prova gibi müzik kaydı yapabileceğiniz gibi roportaj kayıt ve dikte cihazı olarak da kullanabilirsiniz. Ancak asıl enteresan ve pratik olan ipad”ınızı i436 sayesinde ölçüm aleti olarak kullanabileceksiniz. Kısacası cep telefonunuz profesyonel bir hale getiriliyor. Şimdi, bir mikrofonla telefon ölçüm cihazı haline mi gelirmiş diyeceksiniz. Böyle bir sistem için nelere ihtiyacımız var düşünelim: sinyali algılayan yeterli bir membran, bu membranın hareketleri sayesinde elektrik akımı üretebilecek bir dinamo ve bu elektrik akımını dijital yöntemle tespit edilebilecek bir yazılım. Gördüğünüz gibi gerekli olan her şeye sahibiz. Buradaki tek soru mikrofonun kalitesi ile ilgili. i436 ölçüm mikrofonları yönetmeliğine gore IEC 61672 standardı 2. sınıf olarak sınıflandırılmış. Bu sınıflandırmayı alması kalite konusundaki soruları da yanıtlamış oluyor. 36 mm uzunluğundaki çelik gövdesinin çapı 9 mm, toplam ağırlığı ise 8gr. Küre karakteristiğinde olan mikrofon Mini jack ile mikrofon girişine bağlanıyor. Bundan sonra işin büyük tarafı uygulamaya, yani bilgisayara kalıyor. Şimdi üretici firmanın tavsiye ettiği uygulamalar ile neler yapabiliriz ona bir bakalım. Signal Scope sayesinde iPad spectrum analayser haline geliyor. Octave ise yine spectrum analizi yapan farklı görünümlü bir uygulama. Spl meter ise profesyonel ses basıncını gösteren bir uygulama. Four track ile enstrüman kaydı yapabiliyorsunuz. Minimal stüdyo özelliklerine ve efektlere sahip. Luci Live ile ses kaydı yapabilirsiniz; röportajlar ve gazeteciler için çok pratik bir yazılım. Tabi ki bu mikrofonu takar takmaz profesyonel bir ölçüm cihazına sahip olmuyorsunuz ama gerçek verilere oldukça yaklaşıyor. Mikrofon ile ihtiyacınız olan başarılı bir yazılım. Yetenekleri program ile çerçeveleniyor. ölçümlerde 34dB (A) değerine kadar inebiliyorsunuz . 102dB ise distortion sınırı. çözünürlük olarak ise iPhone 3’den itibaren 24 bit / 48kHz değerlerini kullanabiliyoruz. çok yakında sisteme yaka aparatı ve pop filtresi de dahil olacakmış. İşte gerçekten profesyonel ekipmanın cebe girdiği an. Umarız ileride her türlü ses ekipmanı bu şekilde minimal ve satın alınabilir hale gelir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here