Ana sayfa Mobil iPhone için 5 Ücretsiz Ses Uygulaması

iPhone için 5 Ücretsiz Ses Uygulaması

0
Bu uygulamalar iTunes’ta müzik uygulamaları olarak kategorize edilmiş ancak bence bunlar genel anlamda ses uygulamaları. Müzik uygulamaları denilince aklıma daha çok MIDI sequencer’lar, synthesizer’lar ve benzerleri geliyor. Lafı fazla uzatmadan hemen uygulamalara geçelim… Sizinle paylaşmak istediğim beş uygulama, sırasıyla: Hokusai Audio Editor, Backline Calc, Decibel 10th, AKLite ve Sound Check Tone Generator. Bu uygulamaların tamamı ücretsiz.

Hokusai Audio Editor
Hokusai Audio Editor (Wooji Juice), çok kanallı ses kayıt ve edit programı. Temiz ve basit bir arayüzü var. Kullanımı oldukça kolay. İlk önce bir proje açıyorsunuz, daha sonra kayıt yaparak ya da ses dosyalarını “import” ederek kanallar oluşturuyorsunuz. Hokusai, WAVE (.wav), AIFF (.aiff), CoreAudio (.caf) ve MPEG (.mp3, .m4a ve .aac) dosyalarını okuyabiliyor. Kayıt işlemi tamamen kanal kayıt mantığı ile işliyor: yeni bir kanal kaydederken önceden kayıt ettiğiniz kanalları dinleyebiliyorsunuz, diğer bir deyişle “overdub” yapabiliyorsunuz.
 


 
Kanallar üzerinde sesi istediğiniz gibi edit etmek mümkün, standart işlemlerin tamamı (kes, kopyala, yapıştır, sil) dokunmatik ekran üzerinde çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Standart edit işlemlerinin yanı sıra Hokusai size fade in, fade out gibi ek edit işlemleri yapabilme ile ton üretme (sinüs, kare, üçgen, testere dişi, white noise) imkanları da sunuyor.

Hokusai ücretsiz bir program ancak kompresör, limiter, reverb, chorus, flanger ve benzeri efektler isterseniz, bunları paketler halinde satın almanız gerekiyor.

Kayıt ve edit işlemlerini tamamladıktan sonra projenizi mono veya stereo olarak miksleyip, sıkıştırmadan WAVE ya da sıkıştırıp AAC dosya formatında yazabiliyorsunuz. Miks dosyanızı iTunes üzerinden bilgisayara transfer etmek mümkün ancak Dropbox da çok iyi bir alternatif.

Hokusai Audio Editor bence ses ile ilgilenen herkesin iPhone’ununda bulunmalı.

 

Backline Calc
Backline Calc (Audiofile Engineering), bir hesaplama programı. Kullanımı kolay, ses ve müzik ile uğraşan herkesin işine yarayabilecek hesaplamalar yapılabilen bir uygulama… Temposu ve bar sayısı belli bir parçanın uzunluğunu hesaplamak, MIDI notasının frekans olarak karşılığını görmek, iki farklı voltaj değerini dB olarak karşılaştırmak, açıkhavada ses kaynağından belirli bir mesafe kadar uzaklaştığımızda yeni ses şiddetinin ne kadar olacağını bulmak mümkün. Uygulamada toplam 23 farklı hesaplama bulunuyor.
Backline Calc, tıpkı Hokusai Audio Editor gibi, ses ile uğraşan herkesin iPhone’unda bulunması gereken bir program.
 

 
Decibel 10th
Decibel 10th (SkyPaw), ses şiddetini ölçen kullanımı çok basit bir program. Hem averaj hem de “peak” ölçüm yapabiliyor, maksimum değeri siz sıfırlayana kadar ekranda gösteriyor. ölçümlerinizi kaydedebiliyorsunuz ve isterseniz .zip dosyası olarak e-mail ile kendinize veya bir başkasına gönderebiliyorsunuz. E-mail ile gelen .zip dosyası içinden çıkan ve ölçümlerin yer aldığı .csv uzantılı dosyayı Excel gibi bir programla açabiliyorsunuz.

AKLite
AKLite (Sinusoid Pty), gerçek zamanlı çalışan bir spektrum analizör programı. Hesaplamaları FFT (Fast Fourier Transform) temelli yapıyor. Lineer veya logaritmik olarak iki farklı çalışma modu var. Gerçek zamanlı grafikteki genliği en yüksek frekans ekranda sayı olarak görüntülenebiliyor. Decibel 10th ve AKLite bence iyi bir ikili oluşturyor

Sound Check Tone Generator
Sound Check Tone Generator (PianoJoe Software) adından da anlaşılabileceği gibi bir sinyal jeneratörü. 20 Hz – 20 kHz arasında size verilen seçeneklerden bir frekans seçiyorsunuz ve ton jeneratörünü açık konuma getiriyorsunuz. Kullanımı bu kadar basit.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here