Ana sayfa Haber iPhone’daki minik deliğin orada işi ne?

iPhone’daki minik deliğin orada işi ne?

0

iPhone kullanıcısı olmanıza rağmen belki de bu haberi görene kadar telefonunuzun arka kamera lensinin yanında bulunan minik deliğin farkında bile değilsiniz. Ancak bu fark edilmesi zor delik aslında çok önemli bir amaç için orada.

Peki, bu gizemli delik ne işe yarıyor?

2012’de iPhone 5’in piyasaya sunulmasıyla birlikte üüçlü mikrofon yapılandırması bütün cihazlarda donanım özelliği olarak bulunuyor. İşte bu gizemli delik de aslında bir mikrofon.

Bu minik mikrofon, Siri ve Google Asistan gibi sanal asistanların popülerleşmesinin ardından önem kazanan ses tanıma özelliğine yardımcı oluyor. 

Cihazınızın mikrofonlarının performansını test etmek isteyenler için Apple”ın açıklaması:

“iPhone’un alt kısmındaki birincil mikrofonu test etmek için Sesli Notları açın ve kayıt simgesine dokunun. Ardından mikrofona konuşun ve kaydı oynatmak için oynat simgesine dokunun. Sesinizi temiz bir şekilde duyuyorsanız birincil mikrofonunuz sağlam demektir.

Bir telefon görüşmesi esnasında hoparlörü kullanırken sesiniz karşıya zayıf gidiyorsa, mikrofonlarınızın tıkanmadığından emin olun.  

Video kayıtlarındaki sesler sönükse veya Siri sizi duymuyorsa, arka kameranın yanında bulunan mikrofonunuzun kapatılmadığından emin olun.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here