Ana sayfa Haber iPhone 8 ve 8 Plus kameraları DxOMark’tan yüksek not aldı

iPhone 8 ve 8 Plus kameraları DxOMark’tan yüksek not aldı

0

Kamera test etme sitesi DxOMark, iPhone 8 ve 8 Plus cihazlarının test ettikleri en iyi kameralara sahip olduklarını açıkladı. Tabii bazı kusurları da var.

Kameraların kalitesi, resim çekmek istediğiniz günlük durumlarda ve düşük ışıkta çekim yapmak istediğiniz zamanlarda, ya da evcil hayvanınız sağa sola zıplarken kameranın karşılaştığı odaklanma güçlüğünden ötürü çaresiz kaldığınız durumlarda ortaya çıkıyor.

Bu tip durumlarda iPhone”lar hassas oto odaklama işlevi görerek bir çok ışıklandırma koşullarında oldukça yüksek detaylara sahip çekimler yapabiliyor. Bunun yanında son günlerde herkesin kullandığı “sahte bokeh” kategorisinde de süper bir performans sergiliyor. Akıllı telefonlarda zoomlama fonksiyonu hala arka ayakları üzerinde yürüyen köpek gibi ağır aksak iş görüyor olsa da, Plus”ın zoom fonksiyonu sınıfının en iyisi.

iPhone, bugüne kadar bir çok alanda grafiğin zirvesinde yer alan en yakın rakipleri Pixel ve HTC U11″i ekarte ediyor. Düşük ışıktaki detay özelliği ve HDR performansı iPhone”u farklı kılıyor. Telefonun çok daha doğal bir şekilde gerçekleştirdiği arka plan bulanıklaştırma fonksiyonu ise kolaylıkla fark atıyor (özellikle de Plus”ta).

DxOMark incelemeye değer çok sayıda içeriğe bağlı örnek resimler ortaya koyuyor. özellikle bir tanesi oldukça dikkatimizi çekti:

Yine de geliştirilmesi gereken çok şey var. örneğin, kesin olmakla birlikte (ki gerçekten de en önemli şeydir) çok hızlı olmayan oto odaklama fonksiyonu. Video özelliği iyi olmakla birlikte Pixel”in video çekiminden geride kalıyor. Portre modu bulanıklık alanların kenarlarında yapay dokular üretiyor fakat Pixel”den çok daha az fark edilir oranda. Ekip, stüdyo ışıklandırma modundan bahsetmemiş. Sebebi de bir çok kere oldukça kötü görünüyor olmasından dolayı olsa gerek.

Apple”ın hakkıyla kazandığı bir zafer bu ama rekabet tekrar kızışacak gibi görünüyor: Yeni Pixel yakında çıkacak. Ekipten Matthew”in belirttiği üzere akıllı telefonlarla ilgili yorumlar çabucak kamera yorumlarına dönüyor ve Google” da bunu herkes gibi biliyor. Bakalım 4 Ekim”de Pixel piyasaya çıktığında rekabet önümüze ne getirecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here