Ana sayfa Haber iPhone 8″de Home tuşu yerine ne kullanacağız? Diğer yenilikler neler?

iPhone 8″de Home tuşu yerine ne kullanacağız? Diğer yenilikler neler?

0

çerçevesiz iPhone 8 iki hafta içerisinde açıklanacak. Fiziksel “home” butonunun olmadığı ilk model olacak bu model. Bloomberg”in yayınladığı bir haber, Apple”ın home tuşunu yerini alacak olan yeni elle yapılacak hareketlerin ayrıntılarına değiniyor. Aynı zamanda iPhone 8 kullanıcı arayüzüne yönelik gezinti elemanları ile ilgili bilgileri de içeriyor bu haber.

Ekranın alt bölümünde normalde fiziksel bir butonun bulunacağı yerde “ince bir çubuk” yer alacak. Kilit ekranında bu çubuk yukarı doğru kaldırılarak telefonun kilidi açılacak (Apple”ın iOS 10″da uygulamadan kaldırdığı “kilidi açmak için kaydır” simgesinin bir benzeri). Bir uygulamanın içerisinde iken yukarıya doğru çekmek, yeniden tasarlanmış “çoklu görevlendirme ara yüzü”nün açılmasını sağlayacak. Tasarım bu haliyle iOS 11″de iPad”ler için getirilen yeni çoklu görevlendirme hareketlerine oldukça benziyor.

iPad”de çalışan iOS 11″de kullanıcılar dock”ı açmak için kaydırma yapabiliyor ve kaydırmaya devam ederek çoklu görevlendirmeye geçiş  yapabiliyorlar. Görünen o ki benzer bir uygulama home butonunun olmayacağı OLED iPhone”a da gelecek.

Dock”ı sistemde herhangi bir yerde iken çağırabilmenin yerine kullanıcılar bir miktar sürükleme ile çoklu görevlendirmeyi açabilecek ya da biraz daha sürüklemeye devam ederek uygulama simgelerinin ana ekrandaki ızgarasına geri dönebilecekler.

Bloomberg”in haberi çoklu görevlendirme değiştiricisinin de yeniden tasarlandığını bildiriyor.

Uygulama kartlarının üst üste dar şekilde üst üste yığılması yerine yeni değiştiricide kullanıcıların yatay olarak kaydırabilecekleri bir dizi kartlar olacak. Bu yönüyle de iOS 7″deki çoklu görevlendirme tasarımı benzerine bir dönüş yapma anlamı ifade ediyor.

Ana ekrandaki Dock, iOS 11″de çalışan iPad Dock benzeri olacak: Ekranın köşelerine sabitlenmiş kare biçimli araç çubuğu, şimdi yüzer biçimde olacak. Her ne kadar iPhone 8 ekranı, belirgin şekilde büyüyecek olsa da, Ana ekranda önemli değişiklikler olmayacak. Yine eskisi gibi her sayfada altı sütun bulunacak.

Şimdiye kadar belgelendiği üzere iPhone 8 ekranı sol, sağ ve alt köşelerde asgariye indirgenmiş olacak fakat, üst bölüm, kulaklık, kamera ve diğer sensörleri barındıran bir alanı kapsayacak. Bloomberg Apple”ın bu bölümü gizlemeyi denemeyeceğini söylüyor. Standart beyaz iOS ara yüzü olan chrome”u kullanan bir çok görünür uygulamada görünür şekilde olacak ve belirgin şekilde görünecek.

Durum çubuğu üst bölümle bağdaşacak şekilde güncellenecek. Durum çubuğu üzerindeki öğeler ikiye ayrılacak. Bloomberg son test cihazlarının saati sol kulak bölümünde, işaret çubukları, WiFi göstergesi ve batarya durumunun ise sağ bölümde konumlandırdığını söylüyor. Konum servisleri ve oryantasyon kilidi göstergelerinin nerede konumlandırılacakları henüz bilinmiyor.

Apple”ın OLED iPhone 8 ile birlikte iPhone 7 ve 7 plus”ın biçimsel değişikliğe uğramış yeni hallerinden oluşan iki yeni modeli ve yeni bir Apple TV ile hücresel Apple Watch ürünlerini 12 Eylül”de düzenlenecek basın konferansında tanıtması bekleniyo. Henüz etkinlik için basın davetiyesi göndermeyen Apple”ın düzenleyeceği bu etkinliğin Apple”ın yeni Steve Jobs Theater”da düzenlenecek ilk etkinlik olması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here