Ana sayfa Donanım iPhone 7 sahneye çıktı, işte özellikleri

iPhone 7 sahneye çıktı, işte özellikleri

0


iPhone 7 arka yüz

Uzun süren bekleyişin ardından iPhone yeni modeli ile karşımıza çıktı. Eylül”ün ilk haftasında görücüye çıkan yeni iPhone, fanatiklerini bile üzmüşe benziyor.

Tasarım

Tasarımsal açıdan çok fazla beklentiye giren kullanıcılar neredeyse iPhone 6 ile aynı kasada bir telefonla karşı karşıya kaldılar. Buna karşın radikal denilebilecek değişimlerde yapılmamış değil. Tasarımı olumsuz olarak etkileyen anten şeritleri kasanın alt ve üst bölümlerine yuvarlatılarak daha estetik bir görünüm elde edilmiş.

Ve tabii ki tasarımdaki en radikal değişim 3.5 mm”lik kulaklık jakının tarihe karışması. Lightning üzerinden bağlanan bir kulaklık ile gelen iPhone 7, kulaklık girişi yerine ikinci bir hoparlör çıkışı eklemiş. Böylece iPhone 7 stereo ses çıkışına sahip olan ilk iPhone olmuş oluyor. iPhone”dan beklenmeyen şekilde kutu içerisinde lightning ile 3.5 mm jak girişi arasında geçiş yapan bir aparat bulunuyor. Bu tür aparatlar için ücret almayı adet edinen Aplle”ın bu küçük jesti teknoloji dünyasında tüketiciden gelecek tepkileri azaltmak için bir önlem olarak yorumlandı.

iPhone 7’nin suya ve toza dayanıklı ilk iPhone olduğunu da bir kenara not etmek gerekiyor. 

 

 

Donanım

Donanım kanadında ise işlemci ve grafik işlemcinin eski modellere göre çok daha verimli bir performansa sahip olduğu görülüyor. Cihaz  Apple 10 Fusion işlemcisinden güç alıyor. İşlemci 16 nm üretim sürecine sahip ve 2.4 Ghz hızına en yoğun iş gücü altında bile erişebiliyor. Lansman bilgilerine göre iPhone 7″de işlemci A9″a göre %40 daha verimli çalışıyor. GPU tarafında ise 6S”e göre %50 daha verimli çalışıyor. Her ne kadar lansmanda selefine göre bir karşılşaştırma yapılsada iPhone donanımsal açıdan rakiplerini de geride bırakıyor. özellikle Antutu testlerinde bu farkı görmek mümkün.

Ekran

Daha parlak ve güçlü bir ekranla gelen iPhone IPS kullanmaya devam ediyor. Aslında ekran çözünürlüğünde değişen bir şey yok. Sadece iPad Pro”da kullanılan ekran teknolojisi iPhone”larda da kullanılmış. Yeni cihazlarda daha parlak ve renkli bir ekran bizleri karşılıyor.

Batarya

iPhone 7″nin batarya kapasitesi ise belki de bir çok iPhone kullanıcısının lansmanda en çok merak ettiği bölümdü. Lansman sırasında pil kapasitesini rakamsal olarak söylemeyen Coook bir önceki iPhone ile karşılaştırmayı tercih etmişti. Telefonun piyasaya çıkmasıyla birlikte ise pilin 1960 mAh kapasiteli olduğu ortaya çıktı. Android rakiplerinin çoktan 3000 mAh kapasiteli piller kullandığı düşünüldüğünde pek yeterli bir arttırım yapımı olmamış gibi. Buna rağmen yeni iPhone”larda bu pilin ne kadar yeterli olup olmadığını ileriki zamanlarda göreceğiz.

Ancak kulaklık girişini kaldırıp lighting girişi üzerinden kulaklıklar veren Apple”ın bu hamlesi tüketici tarafından nasıl karşılanacağı en önemli soru. Tanıtım sonrası Apple”ın yeni kablosuz kulaklıkları bir çok kullanıcıyı tedirgin etti. Yüksek fiyatları ve kaybolma riski nedeniyle sosyal medyada uzun süre airpod kulaklıklar tartışma konusu oldu. Kulaklık girişinin kaldırılması bir nevi iPhone uyumlu cihazlar geliştiren firmalara yaradı. Daha şimdiden birçok firma iPhone 7 şarj halindeyken müzik dinlemeyi sağlayan aparatlar üretmeye başladı.

Kamera

Apple kamera konusunda ise tüketicinin sözünü dinlemişe benziyor. 12 Mp çözünürlüğe kavuşan kamerada sensörün boyutu daha büyük. Böylece bu yeni kamera düşük ışıklarda daha başarılı sonuçlar veriyor. 

 

iPhone 7 Plus

iPhone 7 Plus ekrandan, donanıma kadar aynı özelliklere sahip olsa da en önemli özelliği çift kamera ile gelmesi. Uzun süredir yeni iPhone”nun çift kamera ile geleceğine dair haberler paylaşılıyor, hatta çift kamera bölmeli kılıf görselleri sosyal medyada dolaşıyordu. Lansmanda iPhone 7 Plus”ta görünen bu çift kameranın birisi geniş açı bir diğeri ise tele olarak karşımıza çıkıyor. Tele olan kamera 2x optik zoom yapabiliyor. iPhone 7 ile birlikte 16 GB kapasiteli iPhone’lara veda ediyoruz. Yeni cihazlar 32 GB ve üstünde bir kapasite sunuyor. 

iPhone Plus’ta gelen parlak siyah diyebileceğimiz Jet Black rengi ise her ne kadar etkileyici olsa da çizilmelere karşı hassas olması iPhone kullanıcılarını üzmüşe benziyor. Yeni nesil iPhone’nun radikal kulaklık hamlesinin nasıl sonuçlanacağını yakında göreceğiz. İlk satış rakamları iPhone kullanıcısının her şeye rağmen yeni iPhone sahibi olmaktan vazgeçmediğini gösteriyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here