Ana sayfa Ürün İnceleme iPhone 7 Plus

iPhone 7 Plus

0

Sedat Kühlen 

Geçtiğimiz yıl 7 Eylül 2016 günü resmi bir şekilde tanıtımı yapılan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus aradan geçen zaman zarfında milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmaya başlandı. Apple”ın gözde modeli olan iPhone 7 Plus”ı bu sayı için inceledik, işte artıları ve eksileri.

İlk olarak incelemeye başlamadan önce renk seçim konusuna bir vurgu yapmak istiyorum. Apple”ın yapmış olduğu lansman sırasında yeni model iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için yeni bir renk seçeneği öne sürmüştü. Jet Black renk seçeneğine sahip olan modelleri alacak olan kullanıcılar için bir uyarıda bulunmuştu. Yapılan uyarıda bu renge sahip olan telefonun çok rahat çizilebileceği belirtilmişti. Bu bakımdan kullanıcıların kılıf kullanmalarını söyleyen Apple, bu durumu bildiği haldecihazı piyasaya sürmesi herkesin ciddi anlamda kafasını karıştırmıştı.
Aslında genel olarak kullanıcılar iPhone alırken, gold renk seçeneği ve siyah renk seçeneğini daha fazla tercih etmekte. Yeni modellerde ise bu renk seçeneklerinden mat siyahın ciddi anlamda öne çıkarıldığını görüyoruz. Zaten Jet Black model cihazı kılıfsız masaya koyduğunuz da diğer telefonlara benzerlik gösterdiği ve uzaktan bir iPhone olduğuna pek karar verilemediği de bir gerçek. 
Tasarım

Yeni model iPhone 7 Plus”ın tasarım detaylarından bahsedecek olursak eğer, ilk olarak kasasından başlamamız gerekecek. Kasasına baktığımızda yeni cihazın anten bandları ve çift kameranın kasa yapısını değiştirmesinden başka pek bir değişiklik yok. Bu bakımdan kasa yapısı olarak daha önceki model olan iPhone 6″lara çok benzediği bir gerçek. Yeni modelin kasasında ufak rötüşlar yapılmış veya makyajlanmış diyebiliriz. Bu bakımdan kullanıcıların yeni modeli almaları için kasa yapısında pek fazla fark bulunmadığından Apple yeni renk seçeği olan Jet Black”i sundu. Kasada yer alan anten çizgileri yeni modelde artık çift taraflı değilde tek hat üzerinden geçiş yapıyor. Kısacası Apple yeni modelin kasa yapısında çift anten bantlarını tek anten bantlarına düşürmenin yanı sıra pek bir değişikliğe gitmediği fark ediliyor.

 

Bunun yanı sıra biraz önce bahsettiğim gibi kasa yapısında fark edilen açıklıkta çift kamera yer alıyor. İşte daha önceki model olan iPhone 6s Plus”a göre en büyük ve en dikkat çeken özelliği çift kamerası oluyor. Kasanın arka kısmında daha büyük iki adet lens yer alıyor. Elbette büyüyen lenslerle beraber kamera çıkıntısıda büyük oranda artış gösteriyor. Düz bir masada iPhone 7 Plus”ı masaya sırt üstü bıraktığımızda bir dengesizliğin olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi ise kamera çıkıntısı.

Bir diğer detay ise telefonun alt kısmında yer alan 3.5mm jack girişinin kaldırılması. Eski kulaklık girişini kaldıran Apple, bunun yerine Lightning portunu kullanmayı tercih etmiş ve beraberinde sağ tarafta yer alan hoparlör ızgaralarının sol tarafta da aynı şekilde yer edindiğini görebiliyoruz. Bunun yanı sıra bir önceki model iPhone 6 Plus ile yeni modelin ön kısmında neredeyse hiçbir fark bulunmuyor Home tuşunun dışında.

İphone 7 ve iPhone 7 Plus modelleriyle beraber ön kısımda göze çarpan bir yenilik bulunuyor. Artık fiziksel home tuşu yani mekanik tuşun ortadan kaldırılmış olması daha önceki modellerde bir sıkıntı haline gelen basmama veya çalışmama sorunlarını tam anlamıyla ortadan kaldırıyor. Bunun, beğeni kazanan yeniliklerin başında geldiğini belirtelim.

Taptic Engine adında gelen yenilik de kullanıcıya 3 farklı titreşim sunuyor. Titreşimiyle kullanıcıya geri bildirim sunarken kullanıcının daha fazla deneyim yaşamasını sağlamış durumda. 3 farklı titreşim seviyesiyle kullanıcı geri bildirim yapılırken seviyeyi isteği doğrultusunda ayarlayabiliyor. Ayrıca bu yeni özellik kullanıcının yapmış olduğu basıncı hissedebiliyor ve buna göre tepki veriyor.

Yeni model telefonda ayrıca dikkat çeken bir sertifika yer alıyor. Bu sertifika IP67″ye sahip iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanıcılarını ilgilendiriyor. Sertifikayla beraber yeni modeller suda belli bir süre bekliyor ve toza karşı dayanıklılık sunuyor. Fakat Apple”ın suya karşı garanti vermediğini de belirtelim. Yani cihazınız sudan dolayı bozulursa Apple garantinin bu durumu kapsamadığını çoktan belirtmiş durumda. Fakat sertifikadan dolayı su içerisinde 1 metre derinliğe kadar yarım saat dayanabildiği çok kez test edildi.

 

Donanım

Yeni amiral gemisi cihazda daha önceki iPhone modeliyle aynı ekranın özelliklerinin kullanıldığını belirtelim. Yenilik olarak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus”ta Wide Color Gamut Display özelliği yer alıyor. Bu özellikle beraber ciddi anlamda canlılığın ve görsel deneyimin daha fazla kullanıcıya yansıdığı bir gerçek.

Yeni modellerde daha öncekiler gibi 1080p çözünürlük ve 5.5 inç ekran boyutuyla geliyor. iPhone 7 Plus ise 401 PP piksel yoğunluğuyla kullanıcıyı heyecanlandırmaya yetiyor. Fakat iPhone 7 Plus modelinin ciddi anlamda tek el kullanımı için bir sıkıntı oluşturduğu ifade edilmekte. Sizlerde tek el kullanımını çok fazla kullanıyorsanız bu modelde biraz zorluk çekeceğinizi belirtelim.

iPhone 7 Plus modelinde yer alan çift kamera, optik zoom gibi bazı yeteneklerin olmasından dolayı iPhone 7 modeline kıyasla işlemci gücü olsun RAM miktarı olsun biraz daha artış sağlamakta. iPhone 7 2GB RAM”le gelirken iPhone 7 Plus”ta 3GB RAM yer alıyor.

16nm teknolojisiyle üretimi yapılan 4 çekirdekli A10 işlemcisi, yüzde 40″a kadar bir performans artışı sunmakta. A9 her ne kadar çoğu cihaza fark atmış olsa bile, A10 ciddi anlamda piyasadaki her cihazla kapışabilecek durumda. 4 çekirdekli işlemci güç gerektiren durumlarda 2.23GHz”e kadar hız artışı sağlayabiliyor. Elbette az güç gerektiren durumlarda 2 çekirdek kullanımı sırasında hızını aşağı seviyelere düşürerek güç tüketimini azaltmayı sağlıyor.

Kamera 
Yeni modelde en iyi iyileştirmenin yapıldığı yer kamera. 12 Mepapiksel çözünürlükle gelen iPhone 7 Plus”ın ana kamerasının diyafram değeri ise f/2.2″den f/1.8″e düşürülmüş durumda. Elbette bu durum gece karanlık ortamlarda ışık performansını arttırmak için yapılmış durumda. Arka kısımda yer alan bir diğer kameranın diyafram değeri ise f/2.8.

f/1.8 ana kamera daha önceki iPhone 6S Plus modelinde olduğu gibi 28mm. Yani çekilen fotoğraflarda hiçbir açı farkı oluşmamakta. Ayrıca 56mm”lik f/2.8 ikinci kamera ise 2x optik zoom özelliğine sahip. Yani fotoğraflarda derinlik sunuyor. Arka planın bulanıklaştırılmasını sağlıyor. Ayrıca Apple”ın yeni modelde getirdiği optik zoom ciddi anlamda kayıpsız bir yetenek olarak gelmiş durumda.

Cihazın ön kamerası ise artık 5 değil 7MP. Fakat açı ve diyafram değerlerinde bir değişikliğin olmadığı görülüyor. Böylelikle iPhone 6S Plus ile ön kamerada pek bir fark yok.

 

Batarya
Lansman yapıldığında sağlatüm iPhone”lara kıyasla 7 Plus modelinin 2 saat fazla kullanım sağlayacağı ifade edilmişti. Tam olarak 2.900mAh bataryayla gelen iPhone 7 Plus elbette daha önceki iPhone”lara göre çok büyük bir artış göstermemesinin yanı sıra böyle bir güç tüketimi veya tasarrufunu aslında son teknoloji ürünü olan A10 ile sağlıyor. Güç tüketimi konusunda hem yazılımın hem de A10 işlemcinin işbirliğiyle güç tüketimi en aza iniyor ve çok yüksek pil ömrü sunuyor. Eğer sizlerde yüksek pil ömrü istiyorsanız ve telefon elinizden hiç düşmüyorsa iPhone 7 değil de iPhone 7 Plus modeline yönelmeniz gerekiyor.

Artıları

–    IP67 su ve toza karşı dayanıklılık sertifikası
–    4 çekirdeğe sahip A10 işlemci 
–    32GB depolama 
–    En fazla şarj süresi sunan model 
–    Geliştirilen diyafram ile artan kalite
–    Stereo hoparlör

Eksileri

–    Gözle görülür derecede iyileştirme sunmaması 
–    Hızlı şarj ile gelmemesi

Fiyatı:3,690 TL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here