Ana sayfa Haber iPhone 6S ve iPhone 6S Plus dosyası

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus dosyası

0

 

Apple yeni nesil iPhone ailesini nihayet tanıttı. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus isimleriyle satışta olacak olan iki yeni model, daha önceki belirtilen özelliklerinden ziyade birkaç sürpriz özellikle birlikte tanıtıldı.Başlıklar halinde yeni iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerine ışık tutup, eksileriyle, artılarıyla değerlendiriyoruz.

Tasarım:

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus, patentli bir tasarım patentiyle geliyor. Bu patenti bir yaprak ile örneklendirebiliriz. Bu tasarım anlayışı, muntazam, disiplinli ve önceden öngörülen şekilde düşüşü ve belirlenen bölgenin darbe almasını sağlıyor. Bir yaprağı göz önünde bulunduralım, yapraklar yavaş bir şekilde nasıl düşüşe başladıysa o şekilde düşüşünü tamamlar. Bu da yaprakların ağırlık merkezinden kaynaklanır. Apple’ın iPhone 6S Plus ve iPhone 6S için aldığı tasarım ise, iPhone’un üreticinin belirttiği yere düşüşünü ve o düşüşün bölgenin daha önceden öngörüldüğü için telefonu bozabilecek herhangi bir darbe almasını engelliyor. Elbette çalışıp çalışmaması büyük ölçüde önemli, ancak daha önce bazı Android’lerde hala uygulandığı için başarıya ulaşmaması için bir sebep yok.

Tasarımıyla ilgili ayrıca yeni bir materyali var. Aluminyum çeşidinden olan bu materyal, daha sert, daha dayanıklı ve iPhone 6‘lara oranla aynı ağırlıkta. 

Yine 4.7″ ve 5.5″lik varyasyonları var yeni iPhone‘ların. iPhone 6 Plus‘taki gibi eğilip bükülme olaylarıyla yüzleşilmemesi için de Apple, yeni aluminyum materyalinden faydalanacak.

3DTouch ekran

3DTouch teknolojisi, temelini Force Touch‘tan alan bir teknoloji ve Apple Watch ve MacBook‘larda tecrübe edebildiğimiz bir teknoloji. Haliyle iPhone 6S Plus ve iPhone 6S modelleri için uyumlu hale getirildi ve iOS içerisinde herhangi bir uygulama 3DTouch özelliğine tepki verebilecek. Bu özellik, menülerin ve uygulama ikonların daha fazla seçenek sunabilmesini sağlayacak. örneğin “takvim” uygulamasındasınız, 3DTouch özelliği ile aynı anda parmak hareketleriyle e-posta uygulamalarını vb şeyleri açabilirsiniz.

Aynı zamanda bu 3DTouch olayı kamera özelliği ile birlikte çalışıyor. Kamera ikonuna bastınız, Popup menüden “Selfie” özelliği ile direkt kamera selfie özelliği ile açılacak. Haliyle ön kamerasıyla.

Kameradan bahsediyorken, yeni iSight kamera donanımı 12mp sensörle geliyor. Yüzde 50 daha fazla piksel ayrımı, yüzde 50 daha fazla odaklanabilme, iSight’ın yeni esprilerinden. Aynı zamanda yeni iSight kamerası 4K çekim de yapabiliyor. 

Ek olarak FaceTime kullanımına yönelik 5mp’lik ön kamerası var. Burada Apple’ın dikkatini çektiği teknolooji ise: Retina Flash. Aslında basit bir özellik, ön kamera aktif hale getirildiği zaman ön flaş donanımı da açılmış oluyor.

Resmi verilere göre grafik işlemcileri yüzde 90 daha verimli. Altyapısında bulunan yeni A9 çip ve M9 çipler, yüzde 70 daha enerji olarak verimli ve işlem açısından yüzde 90 daha verimli.

ABD doları bazında 199-299-399 dolar arasında değişiklik gösteriyor 16, 64 ve 128GB versiyonları halinde.

Satışları bu ayın 25’inde başlayacak.

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here