Ana sayfa Haber iPhone 6 beklentileri karşıladı mı?

iPhone 6 beklentileri karşıladı mı?

0

Apple’ın yeni akıllı telefon modelleri iPhone 6 ve iPhone 6 Plus hakkında dedikodular daha aylar öncesinden başlamıştı. Her zamanki gibi kullanıcı beklentileri yüksek ancak Apple’ın ürün stratejesi de belliydi. Piyasaya çıkış tarihi yaklaştıkça, geçmiş yıllardan alışık olduğumuz sızmalar başladı. Etkinliğe bir kaç gün kala ise iPhone 6‘nın temel özelliklerini hemen hemen biliyor, tahmin ediyorduk.

Peki iPhone 6 gerçekten kullanıcıları tatmin etti mi? Beklentilerini karşıladı mı? Bu sorunun cevabı, Apple etkinliğinden saatler önce Finances Online tarafından yapılan kullanıcı anketinde gizli.

Yeni iPhone 6 modelleri tanıtılmadan önce, ankete katılan kullanıcılar daha uzun pil ömrü ve safir ekran üzerinde durmuşlar. 

Ankete katılan kullanıcıların %45’i iPhone 6’da safir ekran beklediğini belirtmiş. Oysa açıklanan iPhone 6’larda safir ekran yok. iPhone 6 ekranı iyonla güçlendirilmiş cam. Safir cam ise sadece parmak izi algılayıcılı home tuşunda ve kamera üzerinde bulunuyor.

%19.2, kızılötesi kamera beklediğini dile getirmiş. iPhone 6’ların kamerasında Full HD video çekebilme ya da time lapse video kaydetme, daha hızlı otofokus gibi bir çok yenilik var ama kızılötesi yok.

%10’u yeni sağlık ve fitness uygulamaları beklediğini belirtmiş. Evet, iPhone 6’lar bu konuda sınıfı geçmiş durumda. özellikle yükseklik ve mesafe ölçen sansörler  ve Apple Watch entegrasyonu sayesinde nabız hızından, çıkılan merdiven sayısına kadar bir çok şeyi ölçebiliyor.

%9.5 ise 3 boyutlu görseller beklediğini belirtse de, şimdilik Apple’ın böyle bir yol haritası yok.

Ankette, yeni özelliklerin haricinde, kullanıcılara bir de var olan özelliklerde nelerin iyileştirilmesi ya da geliştirilmesini istedikleri sorulmuş.

%37’si pil ömründe iyileştirme talep etmiş.  iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta pil ömrü, eski modellere göre belirgin olarak daha yüksek.

%19 ise daha büyük ekran beklediğini belirtmiş ki, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’un en büyük özelliği zaten bu…

%11 “daha iyi bir kamera” cevabını vermiş. iPhone 6 serisinin 8 MP iSight kamerası, daha hızlı otofokus özelliği, time lapse ve Full HD video çekebilme imkanıyla bunu sonuna kadar zorluyor.

%10 ise daha fazla depolama alanı istemiş. Apple bu konuda bulut hizmetini ön plana çıkarıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here