Ana sayfa Mobil iPhone 5S ve iPhone 5C dedikoduları şekilleniyor!

iPhone 5S ve iPhone 5C dedikoduları şekilleniyor!

0

Apple, yeni iPhone modelini 10 Eylül’de, yani haftaya Salı günü tanıtılacağını doğruladı. Saptadığımız tüm güvenilir iPhone söylentilerini sizler için derleyip toparladık
 

Apple iPhone”da geri sayım tamamlanmak üzere. Yeni iPhone (ya da iPhone”lara) söylentileri ise artık belirli bir kümede toplanıp daha tutarlı şekillerde ortaya çıkıyor. AApple, yeni iPhone modelini 10 Eylül’de, yani haftaya Salı günü tanıtılacağını doğruladı. Yapılacak etkinlikte iPhone 5S’in yanı sıra “uygun fiyatlı”, plastik kasalı iPhone 5C’nin de duyurulması bekleniyor. Bu tahmin gerek Apple”a yakın kaynaklarca gerekse piyasa analistlerince uzun süredir üzerinde fikir birliğine varılmış konuların başında geliyordu. Ucuz iPhone olacak mı ve farklı renklerde alternatifler söz konusu mu gibi soru işaretleri ise birer güçlü olasılık biçiminde. Akıllı telefonunun kamerası ve kalınlığında bir takım değişiklikler olabilir gibi görünüyor. Ancak yeni iPhone”ların işlemcisinde herhangi bir geliştirmenin beklenmediği yönünde tahminler ağır basıyor. Elbette tahminler sadece bunlarla sınırlı değil; bizlerde en genel şekliyle yeni iPhone”lara ilişkin kuvvetli öngörüleri bir araya getirip sizler için daha lansmanı gerçekleştirilmeden bir iPhone öngörü makalesi meydana getirdik.
 

 
İsimlendirme
iPhone 5S ismi, önceki yıllardaki ara model isimlendirmeleri ile tam olarak örtüşüyor. Yani yeni modelin ismi iPhone 5S olacak gibi ve bu konuda bir şüphe yok gibi görünüyor. Ancak beklentilerin önceki yıllardan ayrıldığı önemli bir detay var: Farklı boyutlarda iki iPhone lansmanının aynı anda gerçekleşmesi. Tahminlere göre de bu iki iPhone”dan iPhone 5 ile aynı boyutlarda olacak olanı “5S” model adını alırken tam anlamıyla bir öngörü olan ve klasik ara modelden daha küçük iPhone”un “5C” adı ile sahne alması ihtimali yüksek. Bununla birlikte 5C yerine “iPhone 5 mini” gibi çok daha sıra dışı bir isimde karşımıza çıkabilir. Olasılıklar çeşitli kaynaklarca dile getirilmekle beraber iPhone 5 mini ya da iPhone 5C”nin hala bir söylenti olduğunu ve belki ötelenebilecek bir proje de olabileceğini belirtelim. iPhone 5C, 2014 yılında iPhone 6 ile birlikte de ele alınabilir.

 

Piyasaya çıkış Tarihi
Daha önce elde edilen bulgular Apple”ın çin”deki Zhengzhou tesisine montaj için Mayıs itibariyle ürün parçaları tedarikinin sağlandığı yönündeydi. iPhone 4S ve iPhone 5″deki trendi takip etmesini beklendiğimiz yeni iPhone”ların 10 Eylül”de lanse edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bir Apple yetkilisinin açıklaması bu yöndeydi. Yeni model ya da modellerin Eylül ayının ikinci haftasında başta ABD olmak üzere bazı ülkelerin teknoloji raflarındaki yerini alması muhtemel. Muhtemelen ABD ve Batı Avrupa gibi pazarlardan bir ay kadar sonra da Türkiye, Rusya, Yunanistan, Brezilya gibi ülkelerde sahne alacak yeni iPhone”lar. çin pazarı ise muhtemelen Türk pazarında yer alışından daha sonraki bir tarihte taleplerin karşılandığı bir diğer sansasyonel pazar olacak.
 

 
çin Pazarı ve iPhone”lar
Apple”ın çin”de en çok satan 6-7. akıllı telefon modeli şeklinde ilerleyen modellerinin sonuncusun da yani olası iPhone 5S”in de aynı sıralama içinde yer almasını bekliyoruz. çünkü birincisi Apple, çin”de hala rekabetçi bir fiyatlandırma politikasına dair en ufak bir hareket göstermiyor ve ikincisi de çin”li GSM operatörü şirketlerle hala bu kozmopolit pazardaki dengeleri değiştirecek bir işbirliğine gidilmedi.

iPhone 5S”de iOS 7 olacak
Haziran ayında Beta sürümlerinin yayınlanması ile önceki nesil iOS sürümlerine eşlik eden iOS 7″nin Eylül”de kullanıma hazır olacağını tahmin ediyoruz. Apple”ın iOS 7″yi iPhone 5S ile beraber tanıtmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Bir diğer deyişle iPhone 5S, iOS 7″nin adeta posteri olacak. Gelişmiş bir tarayıcıya benzer özellikleri ile kontrol merkezi, sade ve yeniden tasarlanmış uygulama simgeleri ile tamamıyla yeni bir tasarım söz konusu iOS 7″de. Yeni iPhone”a çok yakışacağı aşikâr…

 

Ekran
Son haberlere göre iPhone 5S”de bir Süper HD ekran yer alacak. çin”in popüler yayın mecrası China Times”a göre Tayvanlı üretici Innolux, Apple için yeni dokunmatik ekranların üretimi ile ilgilenen marka. üretilen ekranlar ise Retina + Sharp IGZO ekran bütünleşiği şeklinde. Apple”a yakın ve güvenilir bir kaynağa göre yeni ekranların iPhone5″ten 727.040 piksel daha yüksek çözünürlükte olması beklentisi de bir diğer flaş veriydi. Zira bu konu Mayıs ayında teknoloji dünyasında sıklıkla vurgulanmıştı.

iPhone 5S için geliştirilen ekranın 10 noktalı çoklu dokunmatikle geleceği söyleniyor ve panel kalınlığının da inanılmaz ince olduğu: Sadece 0,5mm. Ayrıca daha öncede belirttiğimiz üzere Apple iki farklı ekran boyutu ile karşımıza çıkacağa benziyor. Android cihazların farklı ekran bollukları ile daha sıkı rekabet için piyasa analistlerinin dahi üzerinde durduğu bir beklenti olan farklı ekran konusu, Apple dedikodu sitelerinin son aylarda üzerinde en çok durduğu konuların başındaydı. Türk teknoloji basını da iki ekran boyutuyla gerçekleştirilecek bir Apple iPhone lansmanını yoğun şekilde beklemekte; ancak şunu belirtelim, bu gelişme bu kez olmama ihtimalini yüksek düzeyde içinde barındırıyor. Elbette bir sürpriz de gelebilir son dönemde sürprizlerine dünyayı yavaş yavaş ısındırmakta olan Apple tarafından…
 


 
iPhone 5S”in kalınlığı değişecek mi?
Apple”ın daha önceki “S” modellerinde de görüldüğü üzere tasarım açısından önemli bir değişikliğe gitmesi düşük bir ihtimal gibi görünüyor. Bununla birlikte Samsung Galaxy S4, Sony Xperia Z ve HTC One gibi “süper yakışıklı” rakiplerin 2014 versiyonları ile baş edebilmek adına iPhone 6 için beklenen ciddi değişimlerin bazı imarelerine iPhone 5S ya da bir olasılık durumundaki “ikinci iPhone” iPhone 5C modellerinde rastlanabilir.

 

Ekran paneli 1.9 mm olabilir
iPhone 5S için geliştirilen Retina + Sharp IGZO bütünleşiği şeklindeki çoklu dokunmatik ekranın panel kalınlığının iPhone 5″e göre 0,5mm inceleceği yönünde ciddi bulguların söz konusu olduğundan bahsetmiştik. Bu gelişme doğal olarak akıllı telefonun inceliğine pozitif şekilde yansıyabilir. Zira iPhone 5″in ekran paneli 2.4mm kalınlığındaydı ve 5S ile bu düzey 1.9mm”ye düşecek. Ancak bu noktada bir detay dikkat çekiyor; cihazın pilinin de geliştirilmesi kesin olarak bekleniyor. Yeni iPhone 5S pilinin iPhone 5″inkine göre daha kalın olup olmayacağı ise bir soru işareti.

iPhone 5S kalınlığını pil tasarımı belirleyecek
iPhone 5S için daha iyi şarj dayanıklılığı için daha kalın bir pil, örneğin 0,3-0,5 mm daha kalın bir pil tasarlanırsa ekran panelindeki incelmenin yanı sıra pilin daha kalın olması gibi bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu durumda iPhone 5S”in kalınlığında da bir değişiklik olmaması kuvvete muhtemel. Elbette Apple, pil konusunda çok daha radikal bir tasarımla ortaya çıkarak iPhone 5″e göre daha ince bir pil de tasarlamış olabilir. Bu durumda ise iPhone”un en az 0,3-0,5mm incelmemesi için hiçbir engel kalmayacak gibi görünüyor.
 


 
Kasa
Kasa görünümü, tek ya da iki farklı boyut hangisi olursa olsun iPhone 5 ile incelik dışında aynı olacağa benziyor, ancak ikiden fazla renk -bir olasılık-gelebilir. Analistlerin farklı renk alternatiflerine dönük beklentileri, Apple tarafından uygulanabilir mi? Bu soru işareti firmanın kemikleşmiş beyaz ve siyah iPhone geleneğine her ne kadar ters düşse de değişen tüketici alışkanlıklarının sergilediği eğilimler bizleri sarı ya da pembe iPhone”larla karşılaştırabilir. Peki, dünya genelindeki rengârenk iPhone kılıfları? Elbette rengarenk iPhone”lar demek bu tür kılıfların yok edilme butonuna da bir baskı anlamı taşır.

Yine çinli kaynaklara göre iPhone”lar, Apple sisteminin doğasına ters bir şekilde 4.8 inçlik çok büyük bir versiyonla da karşımıza çıkabilir. Steve Jobs”ın şiddetle karşı çıktığı büyük ekranlı ve elde tutulması zor akıllı telefon özelliğinin de pek önemsenmemesi anlamı taşıyacak bu tür bir gelişmenin Apple gelenekçilerini şoke edeceği aşikâr. Evet, büyük ekranlı iPhone”lar -bir ihtimal- lanse edilebilir; ama bunun gerçekleşmesi çok sansasyonel olur ve bir üçüncü çeyrek lansmanında böyle bir atılımın gerçekleşmesi açıkçası pek gerçekçi görünmüyor. ABD”de yaklaşan Noel tatili öncesi daha büyük ve daha renkli iPhone”ların satış adetlerine pozitif katkı sağlama ihtimali yüksek ama iPhone, hali hazırda pek fazla geliştirme yapmasa da satış adetlerini baz alırsak Noel dönemlerini kasıp kavuruyor. Noel Baba, konu iPhone olduğunda her sene yoğun mesai yapıyor zaten.

 

Pil
Tahminler, analistlerin yorumları derken iPhone 5S”de daha iyi bir pile yer verilmesi bir bakıma tüm açıklamaların ortak noktası. Zira dahili bileşenlerde Apple, özelliklere hemen her modelinde güçlendirme yapıyor. Zaten daha yüksek piksel sayısına sahip bir ekranın daha yoğun pil tüketimine neden olacağı da net bir teknoloji sebep-sonuç bağlamı. Pilin daha iyi olmasından başka çare yok gibi. Bakalım pil ölçeklendirmesi be düzeyde olacak.
 

 
Kamera
Ocak 2013″te iPad, iPhone ve iPod konusunda dünyanın en popüler web sitelerinden iLounge”da yapılan bir haber yılın tamamında sıklıkla dile getirildi. Arka kamera flaşının daha büyük olduğu bir 5S fikrine dayanan bu öngörünün dışında kamera tasarımında herhangi bir farklılığa gidilmesi uzak bir ihtimal gibi görünüyor. İki flaşlı bir tasarım da düşük bir ihtimal olmakla birlikte mümkün. Ancak teknoloji konusunda bazı geliştirmelerin olmasına kesin gözüyle bakıyoruz. Sony Xperia Z, Samsung Galaxy S4 benzeri hard-core kamera özellikleri muhtemel. Sonuç olarak 13 megapiksellik bir arka kamera iPhone 5S”de bizlerle olabilir. ön kamerada da 0,3 – 0,5 megapiksel arası bir geliştirme bekleniyor.

NFC
Apple iPhone”larda NFC sistemine yer verileceği yıllardır her lansman öncesinde konuşuldu. Ancak Apple, iOS 6 ve iPhone 5″le birlikte NFC”nin benzer bir alt başlığı olarak düşünülebilecek hesap cüzdanı uygulamasını cihaz kullanımına dahil etmeye karar verdi. Sonuç olarak Yeni iPhone 5S”te de NFC”nin olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak bazı yeniliklerle karşılaşabiliriz…

 

Parmak İzi Tarayıcı
Apple, mobil güvenlik firması AuthenTech”i Temmuz ayında 356 milyon dolara satın almıştı. Bu gelişme özellikle iPhone 6 ile ilgili olarak güvenlik geliştirmelerine pozitif eklemlemelere yol açabilir. Parmak izi okuyucu iPhone 5S için beklenmiyor. Ancak yakın vade göz önünde tutulursa bir parmak izi tarayıcıya yakın zaman içindeki iPhone”larda(iPhone 6) yer verilebilir.
Güvenlik önlemleri konu teknoloji olduğunda her geçen gün daha yoğun şekilde geliştirilmesi gereken konular arasında. Bu noktada Apple”a dair şu yorum oldukça ilginç: PayPal”ın bilgi güvenlik görevlisi Michael Barrett”in bir açıklamasında, “bu yıl Apple”da parmak izi uyumlu bir akıllı telefon olacak gibi görünüyor” diyerek soru işaretlerini biraz hafifletti. “Birden fazla değil, 1 telefon” denmesi de ilginç. İlgili yorum, spekülasyonların “ucuz iPhone”, iPhone 5C” ve “büyük ekranlı iPhone” gibi ikinci bir iPhone”un da lanse edileceği yönündeki artışına bir set çekiyor.
 

 
Kablosuz Şarj mı?
Fütürizm güzel şey, konu Apple olduğunda ise gerçekçi bakış açılarına daha yakın bir kavram. Kablosuz şarj konusu da bilimkurgu filmlerinden çıkma sahneleri hayatımıza hızla taşımaya devam ediyor. iPhone 5S ve sonraki nesil versiyonlarda kablosuz şarj olanağının tüketicilere sunulması merakla beklenen bir teknoloji durumunda. Yakın alan manyetik rezonans(NFMR) adını alan kablosuz şarj sistemi için Apple”ın 2013 yazında patent başvurusunda bulunduğu biliniyor. iPhone 5S”de çok düşük bir olasılık olmakla birlikte iPhone 6″da beklentiler kablosuz şarjın kullanıma sunulacağı yönünde.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here