Ana sayfa Haber iPhone 5S İnceleme

iPhone 5S İnceleme

0

Apple“ın yeni akıllı telefonu iPhone 5S“i Eylül ayında ABD”de lanse edişinin ardından büyük yıldızı test merkezimizde ağırladık. Aslında önemli geliştirmelerle gelen akıllı telefonun iOS 7“nin en efektif şekilde kullanıldığı Apple iOS cihazı olduğunu da testimiz sırasında gözlemleme şansımız oldu. iPhone 5S“e dair anlatacağımız çok şey var, şimdi A”dan Z”ye ele aldığımız cihaza dair detayların ilk perdesini açıyoruz.

 

İlk bakış

 

iPhone 5S“in tasarım olarak iPhone 5“ten Home butonundaki kozmetik geliştirme ve arka kısımda flaş bölmesindeki değişim haricinde ayrılmadığını görüyoruz. Home butonunun etrafı daha parlak ve aygıtın yanlarındaki parlaklık hissini buraya taşımayı başarıyor. Elbette bu butonun hünerleri sadece daha şık oluşu ile sınırlı değil, parmak izi okuyucu teknolojisini de beraberinde getiren butona daha ayrıntılı olarak bakacağız. Cihazın kamerasının yanında yer alan flaşı ise diğer görsel değişim. Flaş kısmı, artık tek bölmede iki ayrı hücre şeklinde flaş işlevini görüyor. Buranın da çok daha detaylı incelemesine birazdan geçeceğiz.

 

 

 

 

Tasarımda gerek ekran boyutu, buton ve kontrol konumlandırmaları gerekse estetik yapı taşlarında fazla değişikliğe gidilmediği görüyoruz. Apple“ın ara modellerinde uyguladığı bir temel unsur olarak görülen bu durumun bir diğer yansıması ise sonraki nesil iPhone“a dair bazı imareleri de bizlere sunması.

 

Donanım

 

iPhone 5S“in tasarımın ardından teknolojisine odaklanıyoruz. Cihazın teknoloji özelliklerinin çekirdeğinde yer alan Donanım iPhone 5S“in tasarımın ardından teknolojisine odaklanıyoruz. Cihazın teknoloji özelliklerinin çekirdeğinde yer alan A7 işlemci, ilk model iPhone“a kıyasla 40 kat daha hızlı bir işlemci performansı sunuyor. Bu işlemcinin sahip olduğu 64-bit desteği ise iPhone 5S”in geleceğe dair bir adımı olarak tanımlanabilir. Ayrıca bu çipin yanında ikinci bir çip modülü daha var. M7 adını alan bu çip, cihazın performansından ziyade fonksiyonelliğine artı değer katıyor ve geleceğe dair Apple iOS cihazlarına dair bazı fikirler de sunuyor. M7 sayesinde kişisel spor ve sağlık kavramlarına yeni ve çağdaş bir boyut katılıyor. özellikle Nike+ iPod”un gördüğü ilgiyi temel alan M7 çipin işlevi, akıllı telefon yanınızdayken yaptığınız hareketleri, örneğin koşu ya da yürüyüş faaliyetlerini hesaplayarak iPhone 5S ekranına taşımak olarak özetlenebilir. Nike+ destekli spor ayakkabıların altına takılan çipin gördüğü işlevi böylelikle iPhone direkt olarak görebilecek durumuna gelmişi oluyor. M7″nin A7 işlemcinin yükünüi, ilk model iPhone“a kıyasla 40 kat daha hızlı bir işlemci performansı sunuyor.

 

 

 

 

 

 

Bu işlemcinin sahip olduğu 64-bit desteği ise iPhone5S”in geleceğe dair bir adımı olarak tanımlanabilir. Ayrıca bu çipin yanında ikinci bir çip modülü daha var. M7 adını alan bu çip, cihazın performansından ziyade fonksiyonelliğine artı değer katıyor ve geleceğe dair Apple iOS cihazlarına dair bazı fikirler de sunuyor. M7 sayesinde kişisel spor ve sağlık kavramlarına yeni ve çağdaş bir boyut katılıyor. özellikle Nike+ iPod“un gördüğü ilgiyi temel alan M7 çipin işlevi, akıllı telefon yanınızdayken yaptığınız hareketleri, örneğin koşu ya da yürüyüş faaliyetlerini hesaplayarak iPhone 5S ekranına taşımak olarak özetlenebilir. 

 

Nike+ destekli spor ayakkabıların altına takılan çipin gördüğü işlevi böylelikle iPhone direkt olarak görebilecek durumuna gelmişi oluyor. M7″nin A7 işlemcinin yükünü de azalttığını belirtelim. özellikle sağlık konusunda akıllı telefon teknolojileri açısından yapılan önemli bir atılım. Apple”ın en son akıllı telefonunun grafik performansına dair veriler de oldukça iddialı öncülüne göre çok daha hızlı performans sergileyen iPhone 5S“de oyunlar daha akıcı şekilde oynanıyor, yüksek çözünürlüklü videolar neredeyse 0 takılmayla ilerlerken cihazın grafik gücü gerektiren hemen hemen tüm işlerin üstesinden rahatlıkla gelebildiği test sonuçlarımız arasında yer alıyor. iPhone 5 gibi 16, 32 ve 64 GB seçenekleri ile gelen iPhone 5S”in ekranında ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi. 4-inçlik, 1136 x 640 piksel çözünürlüklü ve piksel başına 326ppi değeri sunan iPhone 5 ekranının bire bir aynısı iPhone 5S”te de yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

Parmak izi sensörü

 

iPhone 5“in üzerine önemli teknoloji geliştirmeleri ile gelen iPhone 5S”te şüphesiz bu yenilikler içinde en fazla dikkat çekenine, parmak izi sensörüne ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Parmak izi sensörü iPhone 5S”in güvenlik seviyesini artıran bir özellik. Ana ekran tuşuna yerleştirilen bu sensör sayesinde iPhone 5S”te şifre girmek yerine parmak izi tanımlaması ile gerekli güvenlik prosedürleri tamamlanıyor. Güvenliği artıran bu sensör sayesinde 5S”in tuş kilidini açılabiliyor, iTunes Store”da, App Store”da uygulama, müzik satın alma gibi işlemler parmak izi ile gerçekleştirilebiliyor. iPhone 5S kullanımına kolaylık getiren özelliğin, özellikle çalınma gibi istenmeyen durumlarda iPhone 5S”in hırsızlarca açılmasının önüne geçeceği aşikar. Yine App Store“dan alış veriş yapılacağı zaman şifre grime derdine de son veren bir özellik olduğunu belirtelim.

 

Kamera

 

Arka kamerasında çok önemliyeniliklerle geldi yeni iPhone  5S. Kamerası iPhone 5 gibi 8 megapiksel fotoğraf çekim ve yine öncülünde olduğu gibi 1080 piksel yani HD video kaydedebilme özelliklerine sahip. Ancak iPhone 5S”in lens sistemi yüzde 15 daha büyük. Yani biraz önce belirttiğimiz 8 megapiksel fotoğraf ve HD video şeklindeki altyapının üzerinde bir takım teknoloji geliştirmeleri yeni model ile birlikte artık bizlerle. iPhone 5S”de kamera konusunda bazı geliştirmeler var. Bunları tek tek ele alacağız. İlk olarak diyafram geliştirildi. Diyafram, ışık dozajını ayarlayan sistemdir; lensten geçen ışığın miktarını ya da şiddetini ayarlamak için lensin içine yerleştirilmiş olan düzenek olarak da nitelendirilebilir. iPhone 5″te f:2.4 olan diyafram değeri 5S”te f:2.2 seviyesine getirildi. Net alan derinliğini etkileyen önemli faktörleden biri olan diyafram, böylelikle iPhone 5S”e yapılan geliş- tirmeyle beraber bir fotoğrafta arka planı daha fazla flulaştırabilme(ya da bulanıklaştırabilme) ve daha karanlık ortamlarda daha net fotoğraflar elde edebilme olanağı sağlar. İkinci geliştirme flaş konusunda. iPhone 5″teki LED flaş, 5S ile birlikte yerini çift True Tone Flash olarak nitelendirilen flaş modülüne bırakıyor. Tek bir flaş havuzunda iki ayrı flaşın yer aldığı teknolojinin fotoğraf çekiminde sağlayacağı en önemli geliştirme ise ortamdaki ışığa göre flaşın otomatik olarak belirlenmesi. Düşük ve kırmızı ıs¸ıklı bir ortamdaysanız iPhone 5S”in True Tone Flash”ı ona göre flaş çakıyor. Cihazın ön kamerası ise iPhone 5 ile aynı.

 

 

 

 

 

 

Pil dayanıklılığı ve diğer özellikler

 

iPhone 5S, 802.11a/b/g/n Wi-Fi bağlantısını destekliyor. Bluetooth 4.0, genel kullanımda 10 saate varan pil dayanıklılığı sunan 1440mAh batarya ve LTE bağlantı özellikleri iPhone 5S”in sahip olduğu diğer özellikleri Phone 5S”in pil dayanıklılığı konusunda kullanıcılara bir geliştirme sunmaması eleştiriye açık bir konu durumunda.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here