Ana sayfa Mobil iPhone 5

iPhone 5

0

Yeni iPhone”un öne çıkan özellikleri

Bildiğiniz gibi Apple ne zaman yeni bir ürünü piyasaya çıkarmaya hazırlansa tüm dünya çapında inanılmaz bir ilgi, alaka ve merak uyandıran bir şirket. özellikle merakla beklenen lansmanlar evveli tüm Apple hayranları, gelecek yeni ürünün yazılım ve donanım özellikleri ile olduğu kadar onun tasarım özellikleri ile ilgili de uçsuz bucaksız bir beklenti ve dedikodu içerisinde olurlar. 2012″nin ikinci yarısında sıra, lansmanı neredeyse kesinleşen yeni iPhone üzerine yoğunlaşıldı. Peki çıktığı günden bu yana gerek Apple için gerekse tüm bilişim sektörü için yepyeni çığırlar açan iPhone”un bu yeni versiyonu nelere gebe; gelin hep beraber bir göz atalım.
 
iPhone 5 ile birlikte bilhassa Apple”ın yeni mobil işletim sistemi iOS 6″ın kullanıcılara sunumundan sonra yükselen beklentiler, aşina olduğumuz üzere birçok dedikoduyu da beraberinde getirdi. Beklenti ve tahminler, Apple”ın yeni iPhone”u 2012″nin sonbahar aylarında piyasaya sunacağı yönünde birleşiyor. Şu ana kadar lanse edilen tüm iPhone modelleri hep yılın ortalarına doğru kullanıcılara sunulmuştu. Bildiğiniz gibi her sürümde yenilenen kabiliyetler Apple”ın pazardaki payını da gitgide artırıyordu. Şu ana kadarki kullanım alışkanlıklarına bakıldığında halen piyasada bulunan iPhone 4S modelinin birçok gereksinimi karşıladığı düşünülse de, tahmin edebileceğimiz gibi Apple için bu Araştırma ve Geliştirme çalışmalarının sonu anlamına gelmiyor. Birçok Apple meraklısı özellikle iOS 6″nın getirdiği yazılımsal yeniliklere bakarak bir sonraki iPhone modelinin taşıyacağı özellikleri de tahminlemeye başlamışlardı.

 

iPhone 5″in bünyesinde barındıracağı muhtemel özellikleri maddeler halinde sıralamak gerekirse birçok kanaat önderinin buluştuğu ortak beklentilerle karşılaşıyoruz.
 

Liquidmetal çerçeve
Güçlü, çizilme ve eziklere karşı dayanıklı ve hayli çekici görünümlü kasanın Liguidmetal adı verilen bir alaşımdan imal edileceği neredeyse kesin gibi. Bu dış kaplama iPhone 5″i şu ana kadarki en sağlam iPhone modeli yapacak. Bu fütüristtik teknoloji, aynı zamanda yeni iPhone”un çok daha dayanıklı olmasına rağmen çok daha hafif olması anlamına da geliyor.
 

4G/LTE
Henüz ülkemizde altyapı çalışmaları süren 4G teknolojisini yeni iPhone”un taşıyacağı kesin. Bilindiği gibi Apple 4G/LTE standardını geçtiğimiz aylarda piyasaya sunduğu yeni iPad”te de kullanmıştı.
 

Daha İnce Tasarım
Yeni iPhone”un, öncülü iPhone 4S”ten çok daha ince bir gövde tasarımına sahip olacağı bekleniyor. Başta da belirttiğimiz dış kaplama alaşımı sayesinde bu incelik herhangi bir sorun arz etmeyecek. özellikle Apple”ın son iki iPhone modeli olan iPhone 4 ve iPhone 4S”te çok ciddi bir tasarım değişikliğine gitmemesi, bizle beraber birçok kullanıcının da yeni iPhone”un farklı bir tasarımla sunulacağına dair fikirlerini güçlendirdi. Endüstriyel tasarım hususunda bu kadar ince düşünen bir firmanın başat ürünlerinden birinin üç güncelleme boyunca aynı dış tasarımda kalması pek olası görünmüyor. Yani yeni iPhone”un yepyeni ve diğerlerinden ayırt edici bir görüntüsünün olacağı kesin.
 

 

Pil ömrü
Her ne kadar pil ömrü, kullanılan uygulamalara ve telefonun kullanım sıklığına bağlı olsa da Apple şu anda piyasada olan iPhone 4S modelinin 7 saatlik konuşma ömrünü bu yeni ürüne de taşıması söz konusu. Kullanım sıklığının çok daha fazla olması sebebiyle pazarlama iletişiminde pil ömrü hiçbir zaman Apple”ın kişisel taşınabilir bilgisayarları kadar öne çıkarmadığı bu özelliğin geriye gitmesi elbette ki düşünülemez. Ancak çok büyük bir atılım ve gelişim beklemek de fazlaca hayalcilik olur.
 

Daha Büyük Ekran
iPhone 5 ile beraber iPhone 4S modelinden çok daha büyük bir ekranla karşılaşacağız. 3,5″” boyutlarında olan iPhone 4S ekranı, iPhone 5 ile beraber 4,0″” lik bir boyuta ulaşacak.
 

Daha Hızlı İşlemci
Yeni iPhone”un, tıpkı iPad”in güncellenme stratejisinde olduğu gibi çok daha hızlı bir işlemci ile geleceği kesin. İster revize edilmiş bir A5 işlemcisi olsun, ister yepyeni bir tasarı) yepyeni bir işlemci ile olsun, hızın en belirgin ipuçlarından biri olan işlemci yükseltmesini Apple”ın es geçmeyeceği aşikar.
 

 

Gizlenmiş Dock Yuvası
Birçok dedikoduya göre yeni iPhone”un, iPod”lardan bu yana standartlaşmış dock bağlantısını değiştirmeden, telefonun altı kısmına “gömüleceği” düşünülüyor. özellikle kılıflı kullanımlarda bazı sorunlar yaratabilen dock bağlantı yuvasının yeni tasarımı merakla bekleniyor.
 

Bazı otoriteler de bunun çok daha ilerisine gidip, Apple”ın yeni iPhone ile birlikte yeni bir dock yuvası sunmasının olası olduğunu, hatta bu olasılığın her geçen gün incelen iPhone”lar için kaçınılmaz bir hakikat haline geleceği fikrini taşıyorlar. Şimdilik bu fikir, özellikle yıllardır standartlaşan dock yuvasını kullanan birçok yan üreticinin de olduğu pazar için biraz fazla iyimser gelse de Apple gibi bir kez standartları belirleyen bir firmanın bunu bir kez daha yapmaması için bir neden de yok gibi.
 

Bu fikri destekler bir başka fikir de yeni iPhone”un sadece MagSafe tarzı bir güç bağlantısı taşıyacağı ve diğer aygıtlarla senkronizasyonunu kablosuz teknolojiler vasıtasıyla gerçekleştireceği. iCloud ve iTunes Match teknolojilerinin üzerine son birkaç yıldır bu denli ağırlıkla durulmasının bir sebebi olmalı değil mi?
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here