Ana sayfa Mobil iPhone 5’in batarya süresini uzatmak

iPhone 5’in batarya süresini uzatmak

0

Şarjının daha fazla gitmesini mi istiyorsunuz? Yanıtınız evetse bu makale tam size göre…
 

Ekranınız çok parlamasın
Pili en çok etkileyen noktalardan biri ekran parlaklığı. iPhone 5″in sahip olduğu sensör, etrafındaki ışığa duyarlı olarak ekran parlaklığını ayarlayabiliyor. Ancak çoğu kullanıcı iPhone ekran parlaklığını belirli bir düzeyde tutmakta ve bu nedenle çok aydınlık yerlerde bile gereğinden fazla “parlak” bir iPhone ile kullanım gerçekleştirmekte. Bunun önüne geçmek ve efektif bir ekran kullanımı için yapmanız gereken tek şey ise “otomatik” parlaklığı açmanız. Bunun yolu ise şöyle: Ayarlar>Parlaklık ve Duvar Kağıdı>Otomatik Parlaklık
 

 
Sessize almayın!
Şarjınız bitmek üzere, aklınızdan bazı parlak fikirler mi geçiyor? Ekranın parlaklığını azaltmak; tamam iyi fikir. Sesi kapatıp iPhone 5″inizi titreşime almak; bunu aklınızdan birçok kez geçirdiniz ve mutlaka defalarca uyguladınız; ancak bir akıllı telefonu titreşime almak her zaman daha fazla enerji tüketimine neden olur.

2G/3G paylaşımı
iPhone 5″in şarjını belki de en çok tüketen kısım hücresel veri. Mobil veri de 3G”yi de açarsanız tabiri caizse cihazın şarjı su gibi içiliyor. Bu konuda verimli enerji tüketimi için mükemmel bir yöntem var. Eğer internete bağlı kalmanız gerekiyorsa 3G”yi kapatarak Edge”yi (2G) kullanabilirsiniz. Edge, daha az enerji tüketir. Elbette Edge yavaş bir bağlantı anlamına gelir; ancak download veya web sitelerinde gezinmeyecekseniz – yani aktif olarak internet kullanmıyorsanız- Edge “pil dostu” bir çözümdür.

 

Konum servisleri
iPhone 5″in en ilgi çekici özelliklerinden biri de dahili GPS”i. Konum servisleri; harita üstünde nerede olduğunuzu bildiriyor, gitmek istediğiniz bir noktayı haritada bulmanızı sağlıyor, navigasyon ve daha fazlasını da elbette. Tabii ki bunun da bedeli pilden bolca yemesi. Konum servisini harita ve işinize yarayan bazı uygulamalar için gerektiğinde açık tutabilirsiniz. Ancak bunları da pek kullanmıyorsanız, konum servislerini kapatabilirsiniz. Bu da pilin ömrünü uzatır. Ayarlar>Gizlilik>Konum Servisleri
 

 
Anında ilet-mesin
iPhone 5″de yer alan Anında İlet (Push) seçeneği ile gelen e-mail”lerden anında haberdar olabiliyorsunuz. Ancak e-mail”ler konusu eğer sizin için çok da önemli değilse bu seçeneği kapalı tutarak pilden tasarruf edebilirsiniz. Anında İlet seçeneği tüm mail sunucularında çalışmıyor, örneğin POP3 gibi. Bu e-mail”lerin kontrolü için “Al” özelliğinden yani mail kontrol zamanlamasından “her saat başı” seçeneğini seçerek pil ömrünü uzatabilirsiniz. Bunun için şu yolu izleyin: Ayarlar>Mail, Kişiler, Takvimler>Yeni Verileri Al>Anında İlet

Bildirimleri efektif kullanmak
iPhone 5″deki bazı uygulamalar yeni verilerde sizi uyarmak için bildirim servisini kullanır. Anında mesajlaşma uygulamaları gibi yoğun bildirim kullanan uygulamalar pil ömrünü etkiler. Bu açıdan gerekli görmediğiniz uygulamaların bildirimlerini, Bildirim Merkezi”nden devre dışı bırakabilirsiniz. Bu durumda pilin kullanım süresi biraz daha artar.

 

Wi-Fi”a dikkat!
iPhone 5 ile Wi-Fi”ı olan herhangi bir yerden internete kolayca bağlanabilirsiniz. Ancak Wi-Fi”ı sürekli olarak açık tutmak, telefonun yine sürekli olarak bağlantı noktalarını aramasına neden olur. özellikle yolda giderken telefon bağlantı noktalarını tarayıp durur iPhone 5. Bu da telefonun boş yere enerji harcamasına sebep olur. Bu yüzden Wi-Fi”yı gerektiği zaman açmak en iyi çözüm.
 


 
Kısa “Otomatik Kilit”
iPhone 5″in kullanılmadığı zaman otomatik olarak uyku moduna geçmesi bilinen bir özellik. Otomatik kilit süresini en aşağıda yani 1 dakikada tutmanız ise pilinizi seviyorsanız en iyisi.

Equalizer”ı kapatabilirsiniz
iPhone”da müzikler için bası arttırmak, tizi azaltmak vs… kısaca ayarlama yapmak için Equalizer yani EQ var. Bu özellik yarar sağlıyor, ancak diğer yandan pili büyük bir hızla harcayan faktörlerden biri. Pil tasarrufu için EQ”yu kapalı tutabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here