Ana sayfa Mobil iPhone 5 ile ilgili tüm detaylar!

iPhone 5 ile ilgili tüm detaylar!

0

Neler yeni? Neler hayal kırıklığı?

iphone 5
Sadelik iyidir: iPhone 5
Phil, yeni iPhone”un ismi ne olacak sorusuna cevap vermek adına, telefonu “iPhone 5” olarak tanıttı. Evet, yeni iPhone”un ismi ne iPhone 4SLX, ne de The New iPhone. Onun adı iPhone 5. Saniyeler içerisinde iPhone 5 ekranda da belirdi. Salonda bir şaşırma nidası kopmuş olmasını ise herkes “Bir farklılık var ama ne olduğunu çözemedik” düşüncesine dayandırdı. Gerçekten de bir farklı görünüyordu iPhone 5. Fakat ne olduğunu kimse tam çözemiyor gibiydi. Derken ilk fark ortaya çıktı; iPhone 5, önceki iPhone”lardan farklı olarak bir uygulama satırı daha fazla ekran büyüklüğüne sahipti! Yani iPhone 5″in ana ekranı (en alttaki sabit satır hariç) artık 4 değil, 5″ti! Bu da ekranın büyüdüğü anlamına geliyor! çok geçmeden Phil, iPhone 5″in diğer farklılıklarını da bir bir anlatmaya başladı.
 

 

Yenilikler
iPhone 5, selefi iPhone 4S”e kıyasla %18 daha ince, %20 daha hafif ve cebimizde %12 daha az yer kaplıyor. 7.6 mm inceliğindeki telefon 112 gram ağırlığında. Gelelim ekrana. Yeni iPhone”un ekran büyüklüğü 4 inç. Yani artık daha büyük bir ekran boyutuna sahip. Ne var ki bu, çapraz değil dikey bir büyüme. Diğer bir deyişle iPhone 5, iPhone 4S ile aynı ene sahipken, boy olarak 9 mm daha uzun. Phil Schiller bunun tasarım tercihi olduğunu söyledi. Zaten Apple, resmi sitesinde de “Herkes dev ekran akıllı telefon yapabilir. önemli olan ekranı büyülttükçe kullanılabilirliği kaybetmemek” yazısını yazmış durumda. Bir nevi rakiplerine göz dağı veriyor Apple bu cümleyle. öte yandan iPhone 5″in ekranı ekran tabii ki Retina. Ekran üzerindeki 1 inç başına düşen piksel sayısı ise 326. Ekranın renk doygunluğu ise %44 arttırılmış. Bu, özellikle renkli oyunlar (Fruit Ninja, Angry Birds vs.) oynarken iPhone 5″in cıvıl cıvıl bir telefon olarak görülmesini sağlayacak. Ayrıca artık iPhone ekranında daha verimli bir genişekran HD video izleme imkanına sahip olduğumuzun da altını çizelim.
 
Bağlantı seçenekleri
iPhone 5, Ultrafast Wireless adını verdiği hızlı bağlantı vaadinde bulunuyor. Bu terim aklınızı karıştırmasın, Wi-Fi deneyimini 150 MBps”ye kadar arttırdığı doğru fakat bu arttırma, Wi-Fi modemlerin bağlantı seçeneklerinden dolayı pratikte çok büyük bir fark oluşturmayacaktır. Ultrafast Wireless ise Wi-Fi”dan çok daha fazlasını sunuyor. LTE de bunlardan biri. Apple, LTE”yi telefonuna eklerken şu açıklamayı yapmayı ihmal etmiyor: “LTE”yi doğru şekilde telefona eklemek önemli. Telefonun pilini emen bir LTE, çok da işe yaramayacaktır. iPhone 5 ise LTE”yi doğru şekilde barındırıyor. Yani LTE ile birlikte pil ömründe bir azalma olmayacak”. öte yandan HSPA, HSPA+ ve DC-HSPA olarak bilinen 3G bağlantı seçenekleri de hızlı internet vaadinde bulunuyor.
 

 

Donanım
Gelelim iPhone 5″in donanımına. iPhone 5, A6 yongaseti barındırıyor. Bu yongaset, A5″ten iki kat daha hızlı işlem gücü vadediyor. Phil Schiller lansmanda bu yongasetinin gücünü verdiği işlemciyi tanımlarken Keynote gibi Apple”ın resmi uygulamalarını örnek gösterdi ve iki kat daha hızlı vurgusu yapıldı. Ne var ki bu steril bir karşılaştırma değil. iPhone 5″in yeni işlemcisini bir de üçüncü parti uygulamalarla birlikte denemek lazım. Bunun için Apple, lansmanda iPhone 5 üzerinden Real Racing 3 oynatarak üçüncü parti uygulamaların performansı hakkında bir şeyler edinmemizi sağladı. Real Racing 3 gerçek anlamda bir konsol cihazı üzerinde oynanıyormuşçasına yüksek performans gösterdi.
A6 özetle uygulamaların açılma, web sayfalarının yüklenme ve diğer cihaz tabanlı işlemlerin sürelerinde önemli düzeyde bir iyileştirme sağlıyor. Donanımsal açıdan tek iyileştirme işlem hızında değil elbette. Grafiksel anlamda da A6 çok güçlü imkanlar tanıyor. A6 ile birlikte özellikle oyun uygulamaları daha yüksek frame rate”lere daha yumuşak geçişlere daha gerçekçi oynanışa sahip olabilecek.
 
Pil ömrü
Yüksek donanımsal özellikler her zaman cihazlar için büyük risktir. Her firma en güçlü parçayı cihazına eklemeyi bilir. önemli olan bütünlüğü sağlayabilmek. iPhone 5 bu açıdan önemli bir düzeye eriştiğinin altını çiziyor. A6 ile birlikte ve yüksek donanımlı ekran ile birlikte iyice performans canavarı haline gelen iPhone 5, pil ömrü olarak da kullanıcıların yüreğine su serpecek gibi görünüyor. özetle iPhone 5″in pil ömrü şu şekilde olacak:
3G konuşma süresi: 8 saat
3G ile web sayfalarında gezinme: 8 saat
LTE ile web sayfalarında gezinme: 8 saat
Wi-Fi ile web sayfalarında gezinme: 10 saat
Video oynatma: 10 saat
Müzik çalma: 40 saat
Evet, gördüğünüz üzere kağıt üzerindeki veriler oldukça iç açıcı. Böylesine bir cihazda bu denli bir pil ömrü hem gerçekçi hem de güven verici. Eh, iPhone 5 de her defasında altını çize çize “Gelmiş geçmiş en doğru telefon” cümlesiyle tanıtıldı.
 

 

 

Fotoğraf ve video
Gelelim iPhone 5″in kamerasına… Apple, bir süredir iOS cihazlarının kameralarına büyük önem gösteriyordu. iPhone 5 de bu iyileştirme rüzgarından payına düşeni aldı. iSight kamera barındıracak olan iPhone 5, selefi gibi 8 megapiksel fotoğraf çekmeye devam edecek. öte yandan 30 fps”de 1080p video kaydı yapabiliyor. Cihazın ön tarafında yer alan kamera ise oldukça önemli iyileştirmeler içeriyor. Artık FaceTime görüntülü konuşmaları 720p yani HD olarak gerçekleştirebileceğiz. Artık telefon görüşmelerinde de kullanılabilecek olan FaceTime, iPhone 5″te önceki iPhone”lara kıyasla daha ön planda olacak gibi görünüyor.

8 MP fotoğraf çekebilen kameranın lensi de değişim rüzgarından etkilendi. Safir özellikli yeni lens, F/2.4 diyaframa sahip. Bu, karanlık ortamlarda daha iyi bir fotoğraf kalitesi anlamına geliyor. Düşük ışık performansının iyileştirilmiş olmasının altında yatan başlıca sebep bu diyaframdır. Lansmanda ilginç bir şekilde iPhone 5 “Artık panoramik fotoğraf çekebiliyor” diye de tanıtıldı. 8 MP kamera ile panoramik fotoğraf çekerek 28 MP değerinde fotoğraf elde edebiliyoruz. Tabii ki görüntü işleme teknolojisi açısından oldukça üstün fakat 2012″nin sonlarına geldiğimiz şu dönemde iPhone 5″in panoramik fotoğraf çekebiliyor diye tanıtılması bizi şaşırttı.

Aksesuarlar
Yeni iPhone”da üç adet mikrofon bulunuyor. Bu üç mikrofon ne işe yarar? Bir tanesi daha iyi ses iletimi sağlayacak, ikincisi gürültü önleme mekanizmasıyla sesi yalınlaştıracak, diğeri ise sesin kalitesini arttıracak. İlginç bir deneyim olacağı kesin. öte yandan iPhone 5 ile birlikte yeni kulaklıklar da bizleri karşılayacak. Bu yeni kulaklıkların adı EarPods. Daha iyi bir ses iletimi sağlamayı amaçlayan EarPods, alışılagelmişin dışında olarak bu sefer iPhone 5″e yukarıdan değil, aşağıdan bağlanacak.

 

Şimdi gelelim iPhone 5″in aylar öncesinden kesinleşen yeni konektörüne. Bu yeni konektörün adı Lightning. Eskisine kıyasla çok daha küçük, 8 sinyalli bir konektör. Lightning”in iPhone 5″e giriş ve çıkışı daha pratik olacak.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here