Ana sayfa Mobil iPhone 4 Geldi Mucize mi hayal kırıklığı mı?

iPhone 4 Geldi Mucize mi hayal kırıklığı mı?

0

2009 Haziran”ında yerini 3GS modeline bırakan klasik iPhone, misyonunu tamamladı. Ancak artık aramızda gerçekten, tasarım ve işlev olarak mükemmelliğe yaklaşmış yeni bir iPhone var; iPhone 4…

Beklendiği gibi yeni iPhone, Worldiwide Developer Conference”de tanıtıldı. Ancak bu kimse için sürpriz olmadı. çünkü, iPhone 4″ün tanıtılmasına aylar varken ve neye benzeyeceği konuşulurken, Kaliforniya”da bir barda unutulan prototip, heyecanla beklenen ürünün bütün gizemini kaçırdı. Hatta, ürünün özellikler ve altyapısı da gün ışığına çıkınca, Steve Job”un beklenen tanıtımı formalite olmaktan öteye geçemedi.

 

 

Daha ince bir kesitiPhone 4″te ilk dikkat çeken, her ne kadar benzese de, selefine göre daha ince olması. Telefon bir önceki model olan 3GS”e göre 3 mm inceltilmiş. Hatta şu anda, piyasadaki benzer akıllı telefonlar içinde en incelerinden birisi denilebilir. iPhone”un ön yüzündeki tasarım yine değişmemiş. Seçim tuşu dışında cihazda herhangi bir fiziksel tuş bulunmuyor. Bildiğimiz Apple çoklu dokunmatik teknolojisi kalitesini artırarak devam ediyor.  
Yeni telefonun ön yüzünde dikkat çeken bir diğer unsur ise, kulaklığın hemen yanına küçük bir kamera konulmuş olması. iPhone, 4.nesil olunca, görüntülü konuşma özelliği de kaçınılmaz oluyor. FaceTime, Apple”ın görüntülü konuşma için yarattığı yeni bir yazılım. Ancak bu yazılım ve kamera, video aramaları sadece Wi-Fi ağı üzerinden gerçekleştirebiliyor. Bunun dışında, telefon üzerinden 3G bantı vasıtasıyla görüntülü konuşma yapmak maalesef mümkün değil.

iPhone 4 şu anda piyasadaki benzer akıllı telefonlar içinde en incelerinden birisi denilebilir. Bu yönü ile daha taşınabilir bir hal alıyor.

iPhone 4″ün yeni tasarımında dikkat çeken diğer bir taraf ise, telefonun etrafını saran metal çerçeve. Ancak, bu yalnızca bir çerçeve değil aynı zamanda, sinyal alışverişini sağlayan bir anten. Tabii bu antenle ilgili oldukça fazla sorun var, ama onlara sonraki sayfalarda değineceğiz.

 

 

Neden Retina Display?

Steve Jobs”un, lansmanda üzerinde çokça durduğu diğer bir yenilik ise iPhone 4″ün ekran teknolojisindeki değişiklik oldu. 3GS”teki 480×360″lık çözünürlük, iPhone 4″te karşımıza 960×640 olarak çıkıyor. Yani iPhone 4″te ekran çözünürlüğü tam iki katına çıkartılmış. Peki Apple, bu yeni ekrana neden “Retina Display” adını vermiş? Hemen onu da kısaca açıklayalım.

İnsan gözü her bir inç”te 300 piksel aygılayacak şekilde dizayn edilmiştir. iPhone 4″ün retina ekranı ise tek bir inç”te 326 piksellik çözünürlük sunarak, insan gözünün bile algısını aşıyor. Bu yeni ekran teknolojisi, iPhone 4″e efsane telefon sıfatını yakıştırmak için en önemli etkenlerden birisi denilebilir.

 

 

HD videolar için 5 MP kamera

Steve Jobs: “Yeni iPhone”un en yakın akrabası eski bir Laica kamera”

iPhone gibi bir akıllı telefonda kullanıcıların beklentisi daha iyi bir kameranın olmasıydı. Apple bu beklentiyi derinden hissetmiş olacak ki, iPhone 4″ü, 5 megapiksellik, HD kayıt özellikli yeni bir kamera ile donatmış.

 
Jobs”un iPhone”un tasarımını tanımlarken kullandığı, “Yeni iPhone”un en yakın akrabası eski bir Laica kamera” sözü, telefonun üzerindeki kamera için değil tabii ki. Ama profesyonel bir kamera kadar olmasa da artık arşivlenebilir hatıra fotoğrafları ve 720p HD video çekme yeteneğine sahip kaliteli kamerası olan bir iPhone var. LED flaşı da bonusu…

 

 

iOS 4 ile daha yetenekli
 
iPhone”daki donanımın getirdiği yenilikler bunlar… iOS 4, yani Apple”ın yeni mobil işletim sisteminin iPhone 4″e kazandırdığı yetenekler de var. Atlamadan belirtelim, 3GS modeli de iOS 4″e yükseltildiğinde bu özelliklere sahip oluyor. Bunlardan ilki; “multitasking” yani çoklu uygulama desteği. Bir önceki modelde kullanıcıların çok eleştirdiği, iki uygulamayı aynı anda çalıştıramama durumu iOS 4 ile son buldu. Artık birçok uygulamayı aynı anda çalıştırabiliyorsunuz. Bir diğeri, artık istediğiniz bir resim ya da fotoğrafı ana ekran için arka plan görüntüsü yapıyorsunuz.  
iOS 4 iPhone”lara o kadar net özellikler kazandırmış ki, ağ bağlantıları için çok daha detaylı ayarlar ve multitasking için önemli ayarları bir arada yapabiliyorsunuz. Kısacası artık iPhone yürürken sakız da çiğneyebiliyor.

 


İsteklerinize daha hızlı cevap
iPhone 4’ün, 3GS ile kıyaslandığında hemen farkedilen diğer bir fark da hızı. iPhone 4’teki uygulamaların ve sayfaların açılışı, yüklenmesi 3GS göre oldukça hızlı. Fakat asıl fark upload hızında yaşanıyor. Apple, eski iPhone modellerinde 3G internet bağlantısı üzerinden upload’ı sınırlamıştı. örneğin iPhone 3GS kullanıcıları, 3G bağlantısı üzerinden bir upload yapmak istediklerinde, hız olarak en fazla 384Kbps değerini görebiliyorlardı. Fakat iPhone 4 ile upload sınırlaması kaldırılmış gibi görünüyor.

Standart SIM”leri unutun!
iPhone 4, Türk kullanıcıların eline geçtiği zaman şaşırmasınlar diye hemen söyleyelim, şimdiye kadar kullandığınız stadart SIM kartları artık kullanamayacaksınız.
 

 
çünkü yeni iPhone, tıpkı iPad gibi “Micro SIM” istiyor olacak. Aslında Micro SIM”lerin, bugüne kadar kullandığımız SIM kartlardan teknik olarak farkı yok. En önemli farklılık, boyutlarının günümüz SIM kartlarının neredeyse yarısı kadar olması. Ancak bu SIM”leri nereden bulacağız diye kara kara düşünmeye gerek yok. çünkü servis sağlayıcı firmalar iPad ve iPhone 4 gelmeden önce hazırlıklarına başlayarak Micro SIM”leri üretmeye başladılar bile.

 

 

Uygulamalar
Akıllara şöyle bir soru gelebilir, “çözünürlüğü iki katına çıkmış bir ekranda, mevcut uygulamalar nasıl görüntüleniyor?” Ama hemen belirtelim 960×640 çözünürlükteki bir ekrana göre tasarlanmamış uygulamalar, neredeyse sorunsuza yakın görüntüleniyor ve ciddi bir rahatsızlık yaşatmıyor.


iPhone 4″e göre tasarlanmamış eski uygulamalar, 960×640 ekran çözünürlüğünde ciddi bir rahatsızlık yaşatmıyor.

Diğer taraftan, Apple yeni işletim sistemi iOS 4 için üretilecek uygulamaların çalışmalarına hız verdi. Her ne kadar yeni işletim sistemi güncellemeye veya herhangi bir yamaya gerek bırakmadan uygulamaları düzgünce çalıştırsa bile, yazılım geliştiricileri iPhone 4 için tam uyumlu uygulamaları büyük bir hızla güncelliyor. Zaten Steve Jobs da, geliştiricilerin, yazılımlarını yeni ekrana göre tekrar düzenlemesinin yararlı olacağını belirtmişti.

 

 

Peki her şey dört dörtlük mü?
iPhone 4, pek çok açıdan gerçekten mükemmeleştirilmiş bir akıllı telefon. İnsanlarda hayranlık uyandıran tasarımından, kullanıcı dostu arayüzüne; kullanım kullaylığından, uygulamalardaki zenginliğine varıncaya kadar mükemmel bir organizasyonun son üyesi. Her şeye rağmen, söz konusu iPhone olsa bile mükemmelik sınırsız değil. özellikle iPhone 4″te ortaya çıkan kullanıcı şikayetleri had safhaya ulaşmış durumda.
 

iPhone 4 nasıl tutulur?

Kullanıcılardan gelen şikayetlerin başında, telefon sol ile tutulduğunda yaşanan sinyal kaybı geliyor. Anten görevi gören metal çerçevenin ayrım yeri birleştirildiğinde iPhone 4 sinyal kaybı yaşıyor.

Bu şikayetlerden ilki ve istinasız en büyüğü sinyal problemi. İlk sayfada detaya girmeden değindiğimiz üzere, iPhone”un tasarımında ön plana çıkan ve etrafını saran metal çerçeve, aynı zamanda sinyal alışverişini sağlayan bir anten görevi görüyor. İlginç bir şekilde telefon sol elle tutulduğu zaman, yani anten görevi gören metal çerçevelerin ayrım yerine şase yaptırdığınızda iPhone 4″ün sinyal alışını önemli bir şekilde kesmiş oluyorsunuz. Bunlara ek olarak parmaklarınız telefonun alt tarafındaki tuşa da dokunuyorsa, bu kez de 3G sinyalinde de kesilmeler yaşanabiliyor. İlginç şekilde, Steve Jobs”un yaptığı açıklamaya göre bu bir tasarım hatası değil, telefonun hızlı sinyal alıp vermesi için bir gereklilik. Bu sebeple iPhone 4 kullanıcıları ya bir kılıf kullanmalı ya da telefonu sağ elleriyle tutmalı.

 

 

 

iPhone kendini kapatıyor

Apple”ın iPhone 4″ü ısıdan korumak için telefona entegre ettiği “Termal Koruma Sistemi” telefon normal sıcaklıklardayken bile devreye girip işlem yapmayı engelleyebiliyor.

Müşterilerden gelen geri bildirimlerdeki bir diğer önemli sorun ise, aşırı ısınan iPhone 4″ün kendini kilitlemesi.

 

Aslında bu, Apple mühendislerinin bilerek ve tasarlayarak koydukları bir koruma yöntemi. Bunun sebebi ısına bir telelfonun zarar görmemesi için için entegre edilen “Termal Koruma Sistemi”. Ancak bazı şikayetlerde, bu sistemin hatalı çalışıtığından bahsediliyor. Sistem, iPhone”un kendisini koruması gereken sıcaklıklarda bile devreye girebiliyor. Hatta, telefon ile bir saat boyunca işlem yapılmamış olsa, şarja bile takılmamış olsa bu sistemin devreye girerek uzun bir süre iPhone 4″ü kilitlediğinden şikayetçi olan kullanıcılar var.
 

Ve diğer problemler
Bu önemli iki sorun dışında iPhone 4 dair tek tek kullanıcılardan gelen şikayetler de bulunuyor. Bunları da kısaca anlatalım. Bir çok kullanıcıdan gelen şikayete göre iPhone 4″ün yan tarafında bulunan ses tuşları yanlış yerleştirilmiş. Yani üzerinde (+) işareti bulunan tuşa basıldığında ses kısılıyor; (-) işareti bulunan tuşa basıldığında ise tam tersine ses artış gösteriyor. Telefonların hemen hepsinde ise ekranın alt köşesinde ortaya çıkan belli belirsiz sarı leke. Telefonda beyaz arka fon varken ise bu sarılık iyice ortaya çıkıyor. Yine Apple”dan yapılan açıklamada, bu sarı leke, telefonun hızlı bir şekilde üretilip dağıtılmasından kaynaklanıyor. Ekran katmanlarını tuturmak için kullanılan malzemenin oturmamasından kaynaklanan bu sarı leke bir süre sonra kendiliğinden kaybolacakmış.
 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here