Ana sayfa Mobil iPhone 4, 112 acil servis”i felç etti

iPhone 4, 112 acil servis”i felç etti

0

iPhone 4 yazılım şebeke kilidinin Acil Arama servisi aranarak nasıl kırıldığını gösteren videonun internette yayınlanmasından sonra yöntemi deneyenler çığ gibi büyüdü.
 

Türkiye’de de pek çok kişi, yasadışı olmasına karşın, telefonun kilidini aynı yöntemle kırmayı deniyor. Cumartesi günü 112 Acil Servisi”ni arayanların büyük çoğunluğu aslında “kırdırma” peşindeydi.

çinli Gevey adlı bir firmanın geliştirdiği donanımsal SIM çözümü aldatmacası, kullanıcıyı SIM kart (hat) gerektirmeyen yolların başında gelen acil arama modu ile iPhone 4 SIM kilidini kırdı. Bu yolla, ABD”de 911, Türkiye”de 112 olan Hızır Acil Servis hattı aranarak kurulan iletişim hattı, kullanıcının bulunduğu ülkedeki GSM şebekesine bağlanılıyor. Telefon her kullanıldığında sanki acil arama yapacakmış gibi gösterilip, SIM kart ile iletişime geçilmesi sağlanıyor. Hatta çinli firmanın geliştirdiği yöntemin ikna edici olabilmesi için telefon uçak moduna alınarak, kartın elektriği bile kesiliyor.
 

Türkiye”de de kullanılan yöntem acil arama hizmetinin suiistimal edilmesi olarak yorumlanıp kullanıcıları hukuki bir yaptırımla karşı karşıya bırakabilir. Cihaz, IMEI numarasıyla Türkiye”de kayıtlı olduğu için bu yöntem kullanılan hatların erişiminin kapatılması da gündeme gelebilir.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here