Ana sayfa Mobil iPhone 3G vs Blackberry Storm!

iPhone 3G vs Blackberry Storm!

0
İlk çıktığı andan itibaren mağazaların önünde kuyruk yaratan iPhone 3G ve gelmesini sabırsızlıkla beklediğimiz RIM”in yenilikçi dokunmatik teknolojisine sahip Blackberry Storm 9500″ü karşılaştırdık. İki telefon hakkında da aradığınız her şeyi bu sayfalarda bulabilirsiniz. Hangisi daha avantajlı siz karar verin!
 

Blackberry Storm 9500

• Akıllı telefon üreticisi RIM”in tamamen dokunmatik telefonu BlackBerry Storm 9500, SurePress dokunmatik ekran teknolojisini kullanıyor. Fare gibi kullanılabilen yenilikçi dokunmatik teknolojisi, aynı anda tek ve çoklu dokunuşları takip ederek ekranda etkin dolaşım sağlıyor. Ayrıca SurePress ile mesaj ve mail yazmak da oldukça kolay bir hal almış. Telefonda bulunan sensor sayesinde Blackberry Storm”un ekranı isteğe göre dikey veya yatay konumda kullanılabiliyor.

• Blackberry Storm 9500, 528MHz işlemcisiyle çoklu görevleri rahatlıkla yerinde getirebiliyor. Bu sayede mail yazarken veya alırken bir taraftan telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz. Hatta konuşurken GPS üzerinden haritalarda gezinebiliyorsunuz… Ayrıca bir Office dokümanı üzerindeki bir bilgiyi telefonun hoparlörü sayesinde karşınızdaki kişiyle tartışabiliyorsunuz.

• 3G desteği sunan Blackberry Storm”un üzerinde bulunan tarayıcı da  ister dikey ister yatay konumda kullanılabiliyor. Blackberry, hızlı mail alma ve gönderme desteğini Storm”da devam ettirmiş.
• HVGA dokunmatik ekran, 3,2 megapiksel kamerayla çekilen fotoğrafların yanı sıra videoları da oldukça net bir şekilde görüntüleyebiliyor. Storm”un fotoğraf yeteneklerinin arasında otofokus ve flaş özelliği de bulunuyor. BlackBerry Media Sync7,8,9,10 ile iTunes üzerindeki müzik dosyalarınızı da Storm ile senkronize edebiliyorsunuz.

• Blackberry Storm”da dosyalarınızı saklamanız için 1GB”lık yerleşik hafıza bulunuyor. Fakat istenirse microSD kart girişi 16GB”a kadar hafıza kartlarını destekliyor.
 

 

 

iPhone 3G

• iPhone 3G, iPod ve telefonu aynı kasada birleştiriyor. iPhone, telefon özelliklerinin yanı sıra müzik, video ve sesli kitaplarınızdan oluşan mültimedya kitaplığınızı 3,5 inç”lik geniş ekranında oynatabilen bir iPod olma özelliğine de sahip. Ayrıca diğer iPod”lar gibi iTunes ile senkronize olabilen iPhone 3G, Parmağınızın tek dokunuşuyla şarkı ve şarkı listeleri arasında gezmenize olanak tanıyor. Cover Flow’u kullanarak albüm kapakları arasında da gezinebiliyorsunuz.
• iPhone çoklu dokunmatik arayüze sahip. Apple”ın getirdiği bir yenilik olan multi touch özelliği sayesinde iPhone”u dokunmatik olarak kullanmak oldukça rahat.  Ayrıca gelişmiş sensörlere sahip olan iPhone, üç-akslı ivmeölçer sayesinde çevre koşullarını sezerek ekranı ona göre ayarlıyor. Yakınlık sensörü, iPhone’u kulağınıza tuttuğunuz anı algılayarak ekranı kapatıyor ve bu sayede güç tasarrufu sağlıyor.
•  iPhone”un zengin bağlantı seçenekleri her zaman iletişimde kalmanıza olanak tanıyor. Telefonda hem 3G hem de Wi-Fi özelliği bulunuyor. Ayrıca Safari internet tarayıcısına sahip olan iPhone, PC ya da Mac’inizdeki sık kullanılanları otomatik olarak iPhone’unuzla senkronize edebiliyor. Ayrıca Safari, tümleşik Google ve Yahoo! aramayla geliyor.
 

• önceleri çoğunlukla gençlere hitap ettiği düşünülen iPhone, 3G versiyonunda Microsoft Exchange ActiveSync desteği sunuyor. Bu sayede push e-mail, takvim ve rehber özelliklerine, Cisco IPSec VPN ve WPA2 enterprise desteğine sahip olan iPhone 3G, iş dünyası içinde de akıllı bir telefon seçeneği olmayı başardı. iPhone ayrıca içinde GPS özelliği de barındırıyor.

• iPhone”un popüler olmasını sağlayan en büyük özelliklerden bir tanesi de App Store… iTunes üzerinden çalışan uygulama mağazası, iPhone”unuza değişik ve eğlenceli uygulamalar yüklemenize olanak tanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here