Ana sayfa Mobil iPad vs. diğerleri

iPad vs. diğerleri

0

Tablet PC’de bitmek bilmeyen savaş…
 

Apple’ın iPad’i piyasaya sürmesiyle birlikte diğer teknoloji firmaları da, birbiri ardına tablet bilgisayar ürünlerini raflara sundu. Apple’ın iOS’una karşılık Google’ın Android işletim sistemini kullanan bu tablet bilgisayarların kimisi iyi satış istatistikleri elde etti, kimisi ise hayal kırıklığından öteye gidemedi. Gerçek olan şu ki, hiçbiri iPad’i yerinden edemedi. Peki Apple’ın sırrı nedir? iPad’i bu kadar vazgeçilmez yapan nedir? Diğer tablet bilgisayarlar ne durumda? Tüm cevaplar bu yazının içerisinde saklı…

Birinci round
 

iPad
2010 Nisan’da kullanıcıyla tanışan 9.7 inç ekranlı iPad, tablet bilgisayar sektörünü şaha kaldırdı. Pratik kullanımıyla ön plana çıktı. iOS’un gücüne güç kattı. Diğer tablet üreticilerinin aksine Apple, iPad’in benimsenmesi için büyük pazarlama stratejileri başlattı. Cihaz, E-mail hesaplarını yönetme, e-kitap okuma, App Store’dan uygulama indirme, Flash desteği olmadan internette gezinme, mobil oyun oynama gibi özellikleriyle birlikte iPad, liderlik koltuğuna bir daha bırakmamacasına oturdu.
   ipad
     
samsung galaxy tab   Samsung Galaxy Tab
2010’un son çeyreğinde piyasaya sürülen Galaxy Tab, güçlü yapısı ve işlevselliğiyle dikkatleri çekti. 600×1024 çözünürlükteki 7 inç’lik ekranı, iPad’ten küçük diye eleştirildi. iPad’te olmayıp Galaxy Tab’da olan önlü arkalı iki kamera, Galaxy Tab için avantaj olarak görüldü. ön kamera 3.15 MP, arka kamera ise 1.3 MP fotoğraf çekebiliyordu. 720×480 çözünürlükte video kayıt yapabilmesi ise, kullanıcıları da heyecanlandırmıştı. Galaxy Tab, Android 2.2 Froyo ile iOS’un karşısında Android tablet deneyimini de görücüye çıkarmış olmuştu. Samsung, 2010 son çeyrekte 2 milyon Galaxy Tab satıldığını söyledi. Ne var ki bu satışın tüketici satışı yerine ortak dağıtımcı satışı olduğu ortaya çıktı.
     

 

BlackBerry PlayBook
2011 Nisan’da raflara yerleşen BlackBerry PlayBook, tıpkı Galaxy Tab gibi 600×1024 çözünürlük ve 7 inç ekran ile geldi. PlayBook’u piyasadaki diğer tablet bilgisayarlardan ayıran bir özellik vardı. Birbirinin aynısı onlarca Android tabletten farklı olarak PlayBook, tıpkı Apple’ın kendi geliştirdiği mobil işletim sistemi iOS gibi RIM’in kendi geliştirdiği BlackBerry Tablet OS kullanıyordu. Kendine özel işletim sistemi olması, PlayBook’u ön plana çıkardı. Ne var ki PlayBook da beklenen başarıyı sağlayamadı. Resmi olmayan verilere göre PlayBook, ilk 90 günlük süreçte 300 bin civarı cihaz satarken, iPad 2 için bu sayı 9.25 milyon idi.
   blackberry playbook
     
motorola xoom   Motorola Xoom
Motorola, 1280×800 çözünürlükteki 10.1 inç ekranı, HD özelliği ve Android 3.1 gibi özellikleriyle Xoom’u Mart 2011’de piyasaya sundu. Xoom tam bir performans canavarı olarak isim yaptı. Zira grafik gücü olarak Nvidia Tegra 2’ye dayamıştı sırtını. Xoom iyi bir satış grafiği yakaladı. Samsung Galaxy Tab’ın karşısındaki en ciddi rakip olarak gösterdik biz de Newtech sayfalarında. Ne var ki Xoom da iPad’in yanına yaklaşmayı başaramadı. Şimdi gözler Xoom 2’de.
     

 

İkinci round

iPad 2
Büyük başarı sağlayan iPad’ten sonra iPad 2’yi 2011 Mart ayında piyasaya süren Apple, tablet başarısını hızla devam ettirmeye başladı. Daha ince ve hafif olan iPad 2, ayrıca kamera desteğine de sahipti. iPad 2’nin daha güçlü işlemciye sahip olması, cihazı adeta bir oyun konsolu gibi kullanabilmemize de olanak sağlıyor. Şu an için en çok satılan tablet olma ünvanına sahip olan iPad 2, bu başarısını iPad 3 piyasaya sürülene kadar devam ettirecek gibi görünüyor.

   ipad 2
     
samsung galaxy tab   Samsung Galaxy Tab 10.1 & 7.7
iPad’in karşısına çıkabilen ilk tablet bilgisayar olan Samsung Galaxy, 10.1 ve 7.7 ekran boyutlarına sahip iki yeni tablet ile iPad karşısındaki ikinci round’ına çıkıyor. 10.1 inç yeni tabletin kalınlığı yalnızca 8.6 mm. 7.7 inç’in kalınlığı ise 7.9 mm. Bu açıdan baktığımızda iPad 2’nin 8.8 mm’lik inceliği, yeni Galaxy’ler tarafından geçilmiş oluyor. Her iki yeni tabletin ekran çözünürlüğü de 800×1280. Böylece 720p videoları rahatlıkla izleyebilme imkanına sahip oluyoruz. Android’in Honeycomb’ını kullanan tabletler, çift çekirdekli olmasıyla performans canavarı ünvanına da göz kırpıyor.
     
Motorola Xoom 2
Xoom ile 2011’de büyük ses getirmeyi başaran bir diğer Android tablet üreticisi de Motorola’ydı. Firma şimdilerde Xoom’u bir adım daha ileriye taşımayı amaçlıyor. Tıpkı Xoom gibi Xoom 2 de 10.1 inç ekran kullanıyor. Xoom 2’nin Xoom’dan farkı, daha ince ve daha hafif olması. 8.8 mm incelik ile en ince tablet bilgisayarlar arasına giriyor. OS olarak Android 3.2 Honeycomb kullanıyor. 720p video kaydedebiliyor. İşlemcisi ise 1 GHz’den 1.2 GHz’e arttırılmış. öte yandan Tegra 2 Xoom 2’de de mevcut. Xoom 2’nin ne denli başarı göstereceği bizim için de büyük merak konusu.
  motorola xoom 2
     

 

Sony Tablet S
Teknolojinin hemen her alanında faaliyet gösteren Sony, tablet bilgisayar sektörüne uzun bir süre sessiz kalmıştı. Sony bu sessizliğini geçtiğimiz aylarda bozdu ve Tablet S adındaki tablet bilgisayarını piyasaya sundu. Tablet S, Android Honeycomb kullanıyor. 9.4 inç ekrana sahip. Tablet S’i diğerlerinden ayıran nokta ise tasarımı ve kullanım deneyimi. Sıradışı bir tasarıma sahip. Ayrıca PS 1 oyunlarını da çalıştırabiliyor. Sony Tablet S, her açıdan iPad’in karşısında rakip olarak durabilecek bir tablet. Sony, Tablet S ile birlikte tablet deneyimine farklılık katmayı başardı. Bu alandaki en büyük rakibi ise, Amazon Kindle Fire.
  sony tablet s
     
amazon kindle fire    Amazon Kindle Fire
Yıllardır Kindle E-Reader serisiyle piyasaları silip süpüren Amazon, tablet sektörüne daha fazla uzak kalamadı ve Kindle Fire adlı tabletini piyasaya sundu. Cihazda 3G desteği yok. Wi-Fi, internet bağlantısı için tek seçenek. Fakat geri kalan birçok özelliği ağız sulandıracak türden. çift çekirdekli işlemcisiyle birlikte 7 inç’lik LCD ekranı (E-ink Kindle Fire’da yok), tableti cazip kılıyor. İşletim sistemi olarak Android kullanıyor. Fakat Amazon, Kindle Fire’a özel bir arayüz geliştirmiş. Yani piyasadaki diğer Android tabletlerden daha farklı bir görünüme sahip. Amazon’un müzik, e-kitap ve uygulama desteği, Kindle Fire’ı içerik bakımından da iPad’e rakip kılıyor. üstelik fiyat olarak da $199 gibi düşük bir fiyata sahip.
     
ASUS Eee Pad Transformer
Bilgisayar dünyasının başarılı isimlerinden ASUS, tablet dünyasının da başarılı isimlerinden biri olma amacıyla Eee Pad Transformer’ı piyasaya sundu. 10.1 inç ekranlı Android Honeycomb destekli tablet, şık bir görünüme de sahip. Transformer’ı ayrıcalıklı kılan bir diğer faktör ise miniHDMI girişe sahip olması. Ayrıca artık her ne kadar Adobe, Flash’ın mobil desteğini geri çekeceğini açıklasa da, mevcut Flash uygulamaları internet ortamında rahat görüntüleyebilen Flash Player da Transformer içerisinde yer alıyor.
  asus eee pad transformer
     

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here