Ana sayfa Mobil iPad ve iPhone”da neden Flash yok?

iPad ve iPhone”da neden Flash yok?

0

Apple CEO’su Steve Jobs’tan yanıt mektubu
 

Jobs mektubunda Apple açısından bakıldığında görünen bütün kusurlarını ve eklentinin iPhone, iPod Touch ve iPad’e alınmamasını sebepleriyle en ince ayrıntısına kadar anlattı. İşte mektuptan bazı ayrıntılar.

– Adobe, Flash’ın açık standart olduğunu ve Apple’ın kapalı platform yaklaşımında olduğunu söylüyor. Oysa ki durum tam tersi. Flash Player ve Flash Platform ürünleri %100 Adobe denetiminde. Oysa Apple, HTML5, CSS ve Javascript gibi açık standartları %100 Adobe denetimindeki Flash’ı kullanmaya daha çok tercih ediyor.

 

 
– Adobe, iPhone, iPod ve iPad gibi cihazların web içeriğinin tamamına erişemediğini ve web ortamındaki video içeriklerinin %75’inin Flash tabanlı olduğunu söylüyor. Ancak tüm bu video içerikleri aynı zamanda H.264 formatında da bulunabilir ve spesifik uygulamalar ile bu içeriklere ulaşılabiliyor.
 

 

 

– Vimeo, Netflix, Facebook, ABC, CBS, CNN, MSNBC, Fox News, ESPN, NPR, Time, The New York Times, The Wall Street Journal, Sports Illustrated, People, National Geographic ve çok daha fazlasının içerikleri hali hazirda iPhone üzerinden izlenebiliyor.

– Adobe’nin bir diğer tespiti de Flash oyunlarının iPhone üzerinde çalışmadığıdır ki bu doğru. Ancak App Store üzerinde çoğu ücretsiz olan 50 bin oyun bulunuyor ve bu rakam bir platformda bulunabilen en fazla oyun sayısıdır.

 
 

 

 

– Symantec’in raporuna göre Flash 2009 yılında en kötü güvenlik siciline sahip. Ve ilk elden biliyoruz ki Flash Mac’lerin çökmesinin bir numaralı nedeni durumunda. Bu konuda Adobe ile birlikte çalıştığımız dönemler oldu. Ancak Adobe bu konu üzerinde çalışmayı yıldan yıla geciktirmektedir. Adobe’nin bize Flash Player’ın herhangi bir mobil cihaz üzerinde düzgün çalışmasını göstermesini istedik. 2009 başlarından 2010’un sonlarına kadar sürekli ertelendik. Eminim bir gün gösterebilirler. Ancak bunun için artık nefeslerimizi tutmuş bir şekilde beklemiyoruz.

– Video içeriklerini mobil cihazlar üzerinde oynatırken daha uzun pil ömrüne ulaşabilmek için gerekli olan şey, videonun donanım tarafından işlenmesidir. Birçok mobil cihaz H.264 olarak adlandırılan bir standart kullanır. Flash, yakın zamanda H.264 destegini ekledi. Ancak şu anda bulunan tüm Flash içeriği mobil cihazlarda bulunan çipler ile degil yazılım ile çözülmektedir. H.264’ün kullanıldığı durumlarda 10 saate kadar dayanabilen bir pil, yazılım ile çözülebilen bir video içerik yüzünden 5 saatte bitebilmektedir.
 

 

 

– Flash, PC’ler için mouse ile birlikte kullanım için tasarlanmıştır. Birçok sitede imlecin üzerinde bulunmasına tepki veren rollover içerikler bulunur ki Apple’ın multi-touch arayüz konseptinde rollover mantıgı bulunmaz. Birçok Flash tabanlı sitenin dokunma duyarlı cihazlar ile uyumlu hale gelebilmesi için yeniden yazılması gereklidir. Madem ki elden geçirilecek, o zaman neden HTML5, CSS ve JavaScript gibi daha modern teknolojiler kullanılmasın?


Sonuç olarak, Flash PC dönemi için geliştirilmiş bir teknolojidir ve Adobe’nin bu teknolojiyi PC’lerin ötesine taşımaya çalışması anlaşılabilir bir durum. Ancak mobil cihazlar çağında düşük güç tüketimi, dokunmatik arayüzler ve açık web standartları herşey demektir. Bunlar da Flash’ın güçsüz olduğu alanlar. App Store’da bulunan 200.000 uygulama geliştiricilerin Flash gibi teknolojilere ihtiyacı olmadığının bir göstergesidir. HTML5 mobil cihazlar ve masaüstü bilgisayarlarda kazanan taraf olacaktır ve belki Adobe de iyi HTML5 içerikleri oluşturmaya odaklanmalıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here