Ana sayfa Haber iPad sahibi olmak için 10 neden

iPad sahibi olmak için 10 neden

0

“iPad’i neden alayım?” diyenler için özellikleri ile açıklıyoruz

Aylardır merakla beklenen Apple tablet nihayet piyasaya çıktı. ürün çıkmadan önce hakkında birçok şey yazılıp söylendi. Hatta yeni tablet iSlate adıyla tanındı ve bilindi.

Her yenilikçi ürününde olduğu gibi sıra dışı tableti de Ocak’ta duyurmayı seçen Steve Jobs, San Francisco’da düzenlediği lansmanla dedikolura son verdi ve iPad’i anlattı. Tasarım olarak   9.7 inç’lik iPhone diyebileceğimiz iPad, taşıdığı multimedya özellikleri ile ilgiyi hakediyor. İşte iPad sahibi olmak için 10 önemli nedeni oluşturan o özellikler.

1) Fiyat
499 dolardan başlayan temel fiyat açısından birçok tablet PC ve notebooktan daha ucuz olan iPad, iPhone ile kanıtlamış dokunmatik teknolojisiyle harika bir tablet deneyimi yaşatacak.

2) Ulaşılabilirlik
Hem WiFi, hem de 3G desteği ile taşınabilirlikte çığır açacak olan iPad ile her zaman her yerde maillerinize ulaşabilir, online sohbet edebilir ya da günlük gazetelerinizi okuyabilirsiniz. Günümüz taşınabilir bilgisayarlarının hepsinde WiFi var evet ama, Apple’ın yeni tableti SIM kart ile sağladığı 3G desteği ile kablosuz ağlara ulaşamdığınız alanlarda telefon operatörleri sayesinde sizi dünyaya bağlayacak.

3) İBook geliyor
iPad’in, Amazon’un geleneksel kitap devrini kapatan ve e-book satışlarını patlatan Kindle’ından da bir farkı yok. ürünün satışının başlamasının ardından Apple, online olarak hazırlanan kitapların iPad kullanıcıları tarafından okunmasını sağlamak için iBook e-kitap mağzasını açacağınıı belirtti.


4) Uygulama desteği
iPhone’un desteklediği bütün uygulamaları çalıştırabilen iPad, kullanıcıları için uygulama bulmayı da kolaylaştırıyor. Zaten iPad kullanıyorsanız iTunes’unuz ile mevcut uygulamaları kolayca iPad’inize atabileceksiniz. iPhone’u olmayanlar da Apple Store’daki binlerce uygulamayı iPad’lerinde kullanabilecekler.

5) Ekran ve klavye 
Led aydınlatmalı parlak 9.7 inçlik çoklu dokunmatik ekranı bulunan iPad, yatay ve dikey olarak kullanılabiliyor. Yeni tabletin 1024 x 768 piksel çözünürlükte ekranında rahat bir sörf imkanı bulunuyor. Dokunmatik klavyesinin ise ürün yatay hal getirildiğinde, normal bir taşınabilir bilgisayar klavyesinden bir farkı yok. Sanal tuşlar rahatça kullanılabiliyor.

 


6) İşlemci hızı
İPad’in kendine has 1 GHz’lik A4 işlemcisi, yüksek kapasiteli bir performans sunuyor. Tüm uygulama ve araçların yanı sıra internet ortamında da hızlı cevap veren A4 işlemci sayesinde açılışta ya da diğer ortamlarda fazla beklemeye gerek kalmıyor.

7) Uzun pil ömrü
Herkesin ürünü ilk gördüğünde ilk aklına gelen soru ise 9,7 inç’lik (yaklaşık 25 cm) kapasitif, parlak bir LED ekran ile WiFi yardımıyla ağa bağlandığımızda pil ömrümüz ne kadar yetecek? iPad 10 saatlik pil ömrü sayesinde bu sorunun cevabını hemen veriyor.

8) O bir iPod 
iPad saydığımız tüm bu özellikleri ile sadece internette gezinen ya da e-kitap okutan bir konsept değil. 3.5 mm kulaklık girişi ve dock yuvası sayesinde taşınabilir bir müzik seti anlamına da geliyor. Yani iPad ile internetten indirdiğiniz e-kitapları okurken müzik de dinleyebileceksiniz.


9) İşletim sistemi
ürün çıkmadan önce kimileri yeni bir işletim sistemi yapılacak dedi, kimileri mevcut Mac OS X kullanılacak dedi. Ama herkes hem yanıldı, hem haklı çıktı.  çünkü iPad’in işletim sistemi iWork uyumuyla Mac OS X’i, menüleriyle, AppStore’daki uygulamaları desteklemesiyle iPhone OS’i, uygulamalardaki yeni animasyonlarlaysa yeni bir işletim sistemini andırıyor.

10) Youtube’da HD video keyfi
Son yılların en önemli video paylaşım sitesi haline gelen Youtube, iPad ile HD desteğine de kavuştu. Youtube’da bulunan HD videolar, iPad’de bulunan youtube uygulaması ile kolayca izlenebiliyor. Buna  ek olarak Google-Maps desteği sayesinde navigasyon olarak da kullanılabiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here