Ana sayfa Haber iPad Pro”dan yeni notlar

iPad Pro”dan yeni notlar

0

iPad Pro nihayet dünki Apple etkinliğinde tanıtıldı. Aynı zamanda Apple’ın satışa sunacağı yeni aksesuarlar ve yeni kullanıcı arayüzleri de tanıtıldı. iPhone 6S, iPhone 6S Plus gibi modeller ile birlikte Apple TV, iPad Pro ve Apple Watch aksesuarları konu başlıklarıydı. Aslında Apple’dan yine yazılım ve tasarım üzerine gerçekleştirilen bir basın toplantısı izledik. Apple daha önceki anlayışından vazgeçmemiş, teknolojilerinde yazılım ağırlıklı değil tasarım ağırlıklı cihazlar görüyoruz. Yazılım olarak üzerine düştüğü teknolojisi Siri, tasarım olarak üzerine düştüğü teknolojisi ise iPad Pro‘da, iPhone 6S serisinde ve Apple TV’nin kumandasında bulunan materyaller. Yeni nesil materyallerinin cihaz ömürlerini uzatırken yeni materyaller cihazlardaki görüntü kalitesini artırıyor, Apple Kalem’in kullanımının verimliğini artırıyor ve çanta, kılıf gibi aksesuarlarda kullanılmasını kolaylaştırıyor.

Siri ise, artık iPhone’a gömülü bir sistem olarak değil, Apple‘ın tüm teknolojilerinde ortak kullanılan bir sistem. Böylece artık “iPhone’larla gelen Siri” veya “Apple TV ile gelen Siri” demeyeceğiz, Siri, Apple’ın çalıştırdığı bütün işletim sistemlerinde çalışan bir yapay zeka oldu.Aslında bir bulut teknolojisi demek daha doğru olabilir.

iPad Pro‘nun tanıtımı bize başka şeyler de gösteriyor. Apple, yeni nesil iPhone‘ların ekran boyutunu yükseltmeye karar verdi. Elindeki verilere göre ise 5.5″lik iPhone 6S Plus ve iPhone 6 Plus ile iPad‘lerin satış grafikleriyle birbiriyle orantılı. üstelik phablet iPhone‘ların iPad’lerin satış rakamlarını düşüreceği de öngörülüyor. Böylece Apple’ın yeni kararına göre iPad’ler artık son kullanıcıya yönelik değil, daha fazla profesyonel kullanıma yönelik geliştirilecek. iPad Mini gibi mini modeller geçmişte kalabilir.

Ayrıca, Apple kullanıcıları bu kalem meselesi nedeniyle Apple’ı fazlasıyla eleştiriyorlar. Steve Jobs’un tasarım anlayışına dikkat çeken kullanıcılar daha önce Jobs’un kalem teknolojilerine ve klavyelere yönelik bakış açısını hatırlatıyorlar. Aslında durum günümüz teknoloji dünyasının bir getirisi. Artık üreticiler, kafalarındaki cihazları kullanıcıya sunmuyorlar, kullanıcının ihtiyaçlarına göre teknoloji geliştiriyorlar. Bu stylus kalem olayı da bundan kaynaklanıyor. LG, Samsung gibi üreticilerin yanısıra adı ülkemizde duyulmamış diğer teknoloji üreticileri tablet teknolojilerinde artık kalem teknolojilerini eksik etmiyorlar. çünkü ihtiyaçlar bu yönde.

 

iPad Pro’ların tasarım anlayışı tüm Apple cihazlarından daha farklı. Köşeler ve kenarlar boyut problemini rafa kaldıracak, büyük boyutlarda olması çanta veya kılıflarda zor taşınmasını etkilemeyecek.

 

4 milyon pikselden oluşan iPad Pro’nun ekranı, çizimlerde farkını gösterecek. Elbette Apple burada kendi kullanıcı kitlesini; tasarımcıları hedefledi.

 

iPad Pro ile gelecek olan iOS 9’un dikkat çekilen özelliği: multitasking yeteneğinden bir kare. Microsoft’un geliştirdiği Office 2016 mobil ile daha faydalı çalışacak.

 

 

 

 

Kumandanın içinde Siri var 🙂

 

 

 

Force Touch özelliğinden bir görüntü.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here