Ana sayfa Haber iPad Pro aslında senin eserin!

iPad Pro aslında senin eserin!

0

Apple, IBM, Google, Microsoft, Intel gibi firmalar son zamanlarda patentli teknolojilerini kar elde edebilme amacının yanısıra kişilerin yaratıcılığını tetikleyecek teknolojiler geliştirip piyasaya sürüyorlar. Firmaların geliştirdiği Oculus Rift, Epson’ın Epson Developer programı, Google Developers, Microsoft Windows Insider programları kullanılan – kullanılacak olan teknolojileri artık kullanıcılarla geliştirilmesine ve sonucunda daha az hata barındıran teknolojiler kullanılmasına neden oluyor. Peki, bu firmaların aslında bindiği dalı kesebilecekleri düşündünüz mü? Yani, bu firmalar en büyük yaratıcılığı, önderliği elinde barındırırken, bir taraftan kişilerin yaratıcıklarını tetikleyebilecek sanal gözlükler, geliştirici platformları ve tabletler tanıtıyor olabilirler? Cevabı basit. Cevap, gittikçe demode hale gelen “patent” konusu. Patentlerle ayakta durabilen bu firmalar, 3.şahıs platformları çerçevesinde ve dijital ile kağıt kalemin gittikçe yaygınlaşmasıyla herkesin bir şeyler tasarlayabileceğinin veya üretebileceğinin farkındalar. Ayrıca karşımızda gücünü görmezden gelemeyeceğimiz 3 boyutlu yazıcı teknolojileri de var.

Son dönemde piyasaya sürülen Galaxy Note 5, iPad Pro, Microsoft Surface, kişilerin beyin fırtınasını, düşüncelerini, yaratıcılıklarını artık bu teknolojiler üzerinde yapılmasını sağlıyor. Bu teknolojilerile kullanıcılara sunulan Adobe veya Autodesk gibi yazılımlarla herkes yaratıcılığını dijitale çevirebiliyor. 

İşin çarpıcı bir tarafı daha var. Firmaların kullanıcılardan beslendiği herkes tarafından biliniyor. Aslında ana konu kullanıcılardan para kazanabilmek değil, kullanıcılardan bilgi ve bilgiler alabilmek. Makumunuz artık her şey bulut teknolojilerlle ilerliyor ve bu bulut teknolojilerin büyük bir oranda depolama alanı bulunuyor. üstelik internete bağlanabilen her teknoloji artık güncellemelerle ayakta kalabilirken, üreticilerin cihazlara erişebilmesi artık tartışılmıyor bile. Konu şu; üreticiler, Photoshop’larla, Autodesk Maya ile, Surface Pro veya iPad Pro’daki kalemlerle çizdiğimiz, beyin fırtınasını gerçekleştirdiğimiz içerikleri bizden “kopyalayabilme” ihtimali ne derecede? Bu ihitmal pek uzak değilken aslında firmaların asıl büyük resimi görüp, işin yaratıcılık kısımını bize bırakmasının bir nedeni olabilir. Günümüz teknoloji dünyasında ofis kavramı kalmadı ve insanlar artık açık havada, kafede veya restaurantlarda daha yaratıcı olduklarını kanıtladılar. üstelik üreticiler bu kişilerin kendilerine olan yüksek maliyetinin de farkındalar, avrupa’nın gittikçe euro para birimi sayesinde ekonomik problemler yaşandığı bu dönemlerde…

Sanırım üreticilerin, yaratıcılığı konuşturacak daha fazla teknolojiler yakın zamanda gelecek. Kalemden daha iyi kullanabileceğimiz hub teknolojiler, iPad’ler, tablet teknolojileri, neredeyse herkesin çizebilmesini, çizdiğini veya tasarladığını 3 boyutlu yazıcılarla üretebilmesini sağlayacak. Haliyle buradaki tüm içerikler, tüm materyaller ve tüm fikirler aynı zamanda bu firmaların elinde depolanacak. Belki buradan elde edilecek fikirlerle yeni teknolojiler geliştirilecek, tam da ihtiyaca yönelik cihazlar piyasaya sürülecek. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here