Ana sayfa Mobil iPad Mitolojisi ve Kronolojisi

iPad Mitolojisi ve Kronolojisi

0

Bir efsaneyi doğuran 10 yıllık süreç
 

Esasında Apple”ın bir tablet tasarımı peşinde olduğunun ilk belirtileri, iPad kullanıcılara duyurulmadan çok evvel ortaya çıkmaya başlamıştı. Neredeyse 10 yıllık bir geçmişte Apple”ın bu tip bir ürüne nasıl hazırlandığı ve bunun tahmin edilenden çok daha makro bir planı olduğu kolaylıkla okunabiliyor. Sonuçta ilk iPad Ocak 2010″da duyurulduğunda birçok kullanıcı Apple”ın iPod touch”u biraz daha büyütmekten başka bir şey yapmadığını düşündü fakat, gerçek öyle değildi.
 
ipad mitolojisi
 
2001 yılının Mayıs ayında Google”ın baş tasarımcısı Kevin Fox kişisel blog”unda Apple”ın son on yılda en az beş kez, bir tablet bilgisayarı piyasaya sunmayı düşündüklerini ama ilk dört denemenin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından beşinci denemenin iPad adını alarak piyasaya çıkacağını yazmıştı. Evet, bundan tam 10 yıl önce! O günden sonraki yıllar boyunca mit o haliyle endüstri içerisinde dolandı durdu.

 

Tablet dedikoduları bundan birkaç yıl evvel netbook tarzı kişisel bilgisayarların yoğun ilgi görmeye başlaması ile tekrar hızlandı. Tam o sıralarda Steve Jobs, netbook piyasası ile Apple”ın asla ilgilenmeyeceğini ancak, durumun nereye doğru evrileceğini yakinen izlediklerini belirtmişti.
 
ipad 2 kronolojisi
 
Endüstriyel ölçekte bakıldığında da netbook rüzgarı, bilhassa e-book”ların popülerleşmesiyle iyiden iyiye hızlandı. Her ne kadar pazar halen niche bir özellik taşısa da bilhassa yayıncılık sektöründen başlayarak bazı spesifik sektörlerden hız alan e-book”lar özellikle iTunes Store”un da devreye girmesiyle etki alanını gittikçe genişletti.

Piyasaya çıktığından beri Apple iPad”i bir tablet bilgisayar olarak adlandırmak istemedi zira, piyasadaki tablet bilgisayarların halen o niche karakteristiklerinden kurtulamadığın düşünüyor. iPad”i ise asla lüks bir ürün olarak lanse etmiyor. iPad”in insan ile makine ilişkisinde yeni bir boyut kazandıran bir cihaz olarak tanımlanması sanırız en doğrusu olacak.

 

iPad Kronolojisi
 

Şimdi gelin iPad”in gizli tarihine kronolojik olarak kısaca bir göz atalım.
 

Mayıs 2001: Google”ın baş tasarımcısı Kevin Fox, o yılın Haziran ayında Apple”ın iPad adında bir tablet bilgisayar çıkarmayı düşündüğünü kendi blog sitesine yazdı.

Kasım 2001: Bill Gates, Microsoft”un tablet bilgisayarı olması düşünülen COMDEX”in denemesini yaptı. Dedikodular bu demonstrasyonu Apple”ın da takip edeceği yönündeydi.

Eylül 2002: Herald Tribune gazetesine yaptığı açıklamada Steve Jobs tablet bilgisayarların başarısı konusunda ciddi şüphelerinin olduğunu ve kimsenin tüm elektronik postalarını elle yazmak istemeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Ağustos 2004: The Register Apple”ın bir tablet hazırlığında olduğu ve bu konuda Avrupa”da bazı patent çalışmaları yaptığını bildirdi.

Nisan 2005: Tablet PC Review dergisi iPad adının verilmesinin düşünüldüğü tablet bilgisayarın 2005 Haziran ayında Apple tarafından piyasaya sürüleceğini iddia etti.
 

ipad kronolojisi
 
Aralık 2008: Tech Crunch dergisi iPod touch”un büyütülmüş bir versiyonunun tablet bilgisayar olarak piyasaya sürülmesinin an meselesi olduğunu yazdı.

Nisan 2009: Apple”dan Tim Cook kullanıcıların iPod touch ve iPhone benzeri bir internet cihazına ihtiyaç duyduklarını düşündüklerini belirtti.

Eylül 2009: Gizmodo bazı Apple yetkililerinin New York Times”a klavye ve fare olmadan yönetilebilen bir cihazla ilgilendiklerini söylediklerini kaydetti.

Kasım 2009: Apple, ABD patent ofisine hem dokunmatik olarak hem de kalemle yönetilebilen bir cihaz belirten bir başvuruda bulundu.

Kasım 2009: çin menşeili Digitimes gazetesi Apple”ın yüklü miktarda OLED görüntü sistemi ısmarladığını ve bu sistemlerin yeni bir tablet bilgisayarda kullanılacağını yazdı. Gazetenin iPad lansman öngörüsü 2010 yılının ikinci yarısıydı.

Aralık 2009: Popüler dergi Sports Illustrated”ın tablet bilgisayarları konu alan sayısı yayımlandı. Dergide Apple”ın da bu konuda bir patent aldığı ve sektörün ciddi bir oyuncusu olmaya hazırlandığı belirtildi.

Ocak 2010: Apple, Caliofornia”daki merkezinde yapılan lansman ile iPad”i duyurdu.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here