Ana sayfa Mobil iPad: İlk Bakış

iPad: İlk Bakış

0

Apple’ın devrim yaratan tableti ile ilk karşılaşma

 

iPad”in konumu ve ona ilk bakış…

Serüvenin başından beri Steve Jobs”un düşüncesi, iPad”i hem iPhone”un, hem de bir MacBook”un kabiliyetleri ile donatmaktı. Bu iki ürün arasında bir nevi geçiş köprüsü olarak da düşünülebilecek iPad, salt bu özelliği ile de satın alınmayı hak ediyor aslında.

Kapasite

iPad, kullanıcılara üç farklı kapasite opsiyonu ile sunuluyor: 16GB, 32GB ve 64GB. Apple”ın kapasite farklılıklarındaki ürün stratejisinde yeni bir şey yok: Piyasaya çıkan ilk iPhone”lardan itibaren, nispeten düşük kapasiteli modeller diğerlerine oranla daha düşük fiyatla kullanıcıyla buluşuyor.
 


 

İşlemci

iPad ile birlikte Apple ilk defa bir ürünün içerisindeki işlemciyi de tamamıyla kendisi imal etti. 2008 Nisan”ında Apple planları doğrultusunda PA Semi isimli bir çip yapım firması ile işbirliği yaparak özel bir işlemci türü üzerinde çalışmaya başladı. iPhone”da kullanılan çip ile aynı yapıda olacak bu yeni çip 1GHz hız ile iPad”de yerini aldı. İşlemcinin en büyük özelliği yüksek performans ile birlikte düşük enerji tüketimi vaad etmesi. Diğer Apple ürünlerinde son kullanıcıya yansıyan yüksek performansın ana ögesi olan “donanıma özel yazılım” iPad ile birlikte “yazılıma özel donanım” olarak da evriliyor. Böylece iPad için özel olarak optimize edilerek üretilmiş işlemci, kullanım alanı da göz önüne alınarak üst düzey bir performans sunuyor.

 


 

çevre

iPad”in yekpare üretilen kasası, tıpkı diğer Apple ürünlerinde olduğu gibi, ona geri dönüşüm oranı son derece yüksek bir özellik de kazandırıyor. Son kullanıcıya yönelik teknolojik ürünlerin çevreye olan duyarlılıklarını belirleyen en önemli nokta olan geri dönüşüm oranı göz önüne alındığında sadece iPad değil, tüm Apple ürünleri bir adım ileride. iPad bünyesinde doğaya zararlı arsenik, PVC, civa ve BFR gibi maddeler içermiyor. Bu steril yapı, malzemenin hem üretim hem de geri dönüşüm aşamasında çevreye duyarlılık sağlıyor.

Yekpare Gövde

Apple iPad üretiminde yekpare gövde tasarımını kullandı. Bu da iPad”in arka kısmının tek parça alüminyumdan ibaret olduğu anlamına geliyor. Oldukça hafif olmasına rağmen dayanıklı bir yapı sağlayan yekpare alüminyum gövde dayanıklılık ile hafifliği birlikte sunuyor.

Ekran

iPad”de bulunan 9,7 inch (24,64 cm) ekran yüksek teknolojisi sayesinde çok zor açılardan da müthiş bir görüntü kalitesi sunmakta. 1024*768 piksel değerindeki bu ekran IPS (In-Plane Switching) adı verilen ve 178 derecelik bir bakış açısına kadar net görüntü veren bir teknolojiye sahip. Ekran, aynı zamanda iPhone”da da kullanılan parmak izi koruyuculu oleofobik kaplama ile de koruma altına alınmış vaziyette.

 

 

Kutudan çıkan Standart Uygulamalar

Apple iPhone deneyiminden sonra daha büyük ekranlı bir tablet tasarlayarak standart uygulamalarını daha büyük ekranda deneyimleme olanağı sundu. İşte kısaca iPad içerisinde ücretsiz olarak gelen Apple uygulamaları:

Calendar

Takvim iPad”e gelirken bir dizi iyileştirme ve yenilemeden geçti. Zamanı pratik bir şekilde izlemek ve takip etmek hiç bu kadar keyifli olmadı.

Contacts

Yenilenen Address Book arayüzü ile kişiler arası navigasyon daha rahat.

Photos

Photos uygulaması iPad için baştan aşağı yeniden tasarlandı. Artık fotoğraflarınız arasında gezinmek çok daha sıcak bir arayüz ile parmaklarınızın ucunda.

Mail

Apple”ın geliştirdiği komple elektronik posta yazılımı Mail”de, iPad”in geniş ekranına göre tamamen yeniden tasarlandı.

YouTube

Dünyanın en popüler video izleme sitesi YouTube için özel olarak geliştirilen uygulama YouTube da iPad”de. YouTube”un neredeyse sınırsız video-tabanından direk olarak video izleyebilirsiniz.

Maps

Google”ın kullanıcılara sunduğu harita üzerinde navigasyon sistemi bu uygulamanın da temelini oluşturuyor. Ancak tek fark, Apple”ın iPad”deki özel işlemci sayesinde navigasyonun çok daha hızlı yapılabilmesini sağlaması.

Safari

Apple hemen her mecrada olduğu gibi iPad üzerinde de internet sörf kabiliyetine çok güveniyor. Geniş kitlelerce kabul gören internet tarayıcısı Safari iPad”deki yerini de almış vaziyette. Bünyesindeki geniş kapsamlı sözlük ve hızı ile Safari her türlü sörf ihtiyacını karşılayabilecek durumda.

iPod

iPad”in içersindeki müzik dosyalarınızı tıpkı devrim yaratan iPod gibi görüntüleyebileceğiniz ve iTunes vasıtasıyla çalabileceğiniz bir tür iPod simülasyonu.

 

iBooks

iPad en çok yayıncılık sektöründe heyecanla karşılandı. Bünyesindeki sanal kütüphane sayesinde yayıncılara plak şirketlerinin yıllardır iTunes üzerinden yaptıkları sanal eser satışını olanaklı kıldı. Elektronik bir cihaz aracılığı ile kitap okumak hala birçoklarına bir nebze “tuhaf” gelse de, teknoloji ve yayıncılık sektörünün bu yöne doğru evrildiği bir gerçek. iPad bünyesinde barındırdığı iBooks uygulaması sayesinde elektronik ortamda kitap okuyabilmeyi sağlıyor. Aynı zamanda iTunes mantalitesinde çalışan iBookStore gibi bir sanal kitabevini de ihtiva ediyor. iPad, okuma alışkanlıklarını kökten değiştirmeye niyetlenen bir devrim!

 
Notes

Yine iPhone ve iPod touch”tan aşina olunan bir uygulama daha. Bu sefer fark iPhone ve iPod touch”a oranla çok daha büyük ekran, gerçekçi ve rahat kullanım sunan daha büyük sanal klavye.

Pil ömrü

iPad, içerisinde yeniden şarj edilebilir 25 Watt”lık bir pil barındırmakta. Bu pil, ister video izleyin, ister müzik dinleyin, ister profesyonel dökümanlar üzerinde çalışın, 10 saate varan bir pil ömrü ile sizi memnun edecek. Pili yeniden doldurmak için yapılması gereken basit: kutunun içerisinden çıkan USB kablosu ile Mac”inize veya güç adaptörü ile fişe takmak. üstelik, kısa süre içerisinde üçüncü parti pillerin de piyasada olacağı söyleniyor.

The App Store

Mobil bilgisayar kullanımının geldiği son nokta olarak değerlendirilebilecek olan App Store, kişisel ihtiyaç ve tercihlere göre internet üzerinden özel uygulama indirebilen bir tür platform olarak tanımlanabilir. Daha önceki iPhone ve iPod touch deneyimlerinde harikalar yaratan App Store, sayılamayacak kadar çok uygulama ile iPad”in de kullanım amacının genişletilmesi adına en büyük koz. iPad”in yüksek çözünürlüklü ve nispeten büyük boyutlu ekranı sayesinde uygulamaların önemi çok daha artmış durumda. Bu uygulamalara erişmek için iTunes üzerinden erişebilinen App Store artık bir lüksten ziyade bir gereklilik halini alıyor. Hali hazırda iPhone için geliştirilmiş olan 150.000″den fazla uygulama da kolaylıkla iPad”iniz üzerinde çalışabilir. Yıllardır kullanmayı alışkanlık haline getirdiğiniz uygulamalarınızdan yararlanmaya devam edebilirsiniz. Bu iPhone uygulamaları iPad”inizin ekranının ortasında iPhone”da çalıştıkları boyutlarda gözükecek. Her ne kadar uygulamayı tam ekran boyutu ile de çalıştırabilsek de, çözünürlük değerleri aynı kaldığı için bir süre daha uygulamanın iPad versiyonu dizayn edilene kadar beklenebilir.

 

Dünyaya Açılan Kapılar

Wi Fi

iPad son teknoloji 802.11n Wi Fi teknolojisini kullanıyor. Bu protokol sayesinde kablosuz ağlarda en yüksek hız ve verim alınabiliyor. Kablosuz bağlantı, pratikte iPad”in en çok kullanılan bağlantı çeşidi olduğundan Apple Wi Fi performansına ayrıca önem veriyor. İster kablosuz internet ağına bağlı halde App Store”dan uygulama indirin, ister aynı ağa bağlı kişisel bilgisayarınızla iletişim haline geçin kablosuz bağlantı iPad, kullanım süresinin ekseriyetinde belirleyici etken olacak.

Bluetooth 2.1

iPad, Wi Fi”dan ziyade bir başka kablosuz bağlantı protokolü Bluetooth 2.1 teknolojisi ile donatılmış vaziyette. Bu bağlantı genellikle “hands free kit”ler, Apple Wireless Keyboard gibi kablosuz klavyeler ile kullanılabildiği gibi başka iPad”lerle olan iletişim için de iyi bir seçenek olabilir. Böylece birden fazla iPad kullanıcısı arasında Bluetooth bağlantısı sağlanarak karşılıklı oyun oynanabilir. üçüncü parti donanım üreticileri her geçen gün iPad ile kullanılabilecek farklı çevre birimleri geliştiriyorlar.


 

USB 2.0

iPad, iPhone ve diğer tüm iPod”larda da kullanılan dock girişine sahip. Diğer ucu standart USB 2.0 girişi olan bağlantı sayesinde iPad”i kişisel bilgisayarınıza kolaylıkla bağlayabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri

iPad”i herhangi bir Mac veya PC ile iletişim haline geçirebilmek için öncelikle bir USB 2.0 girişine sahip bilgisayara ihtiyacınız olacak. Ayrıca çok amaçlı multimedya yazılımı iTunes”un da minimum 9.1 versiyonunun kurulu olması gerekiyor. Yazılım www.apple.com/itunes adresinden ücretsiz olarak indirilebilir. Microsoft Windows kullanıcıları Windows 7, Vista, XP Home veya XP Pro versiyonlarına sahip olmalılar. Mac kullanıcılarının ise en az Mac OS X 10.5.8 ve üstünü kullanıyor olmaları gerekiyor.

 

Sanal Klavye

iPad”in sanal klavyesinde yazı yazmak neredeyse fiziksel bir klavyede yazmak kadar kolay. Yatay kullanımda gerçek bir klavye boyutlarına kadar büyüyecek şekilde tasarımı yapılmış klavye ile kişisel bilgisayarınızdaki klavye deneyimini kayıpsız olarak simule edebilirsiniz. Ancak ne kadar alışkanlık kazanılıp hızlanılsa da, kullanım esnasında fiziksel bir klavyeden ayrışan bazı noktalar mevcut :

Q Klavye

iPad otomatik olarak QWERTY klavye sistemi kullanır.

Fiziksel Klavye

Sanal klavye istenildiği vakit ekrandan kaldırılabilir veya harici bir klavye bağlantısı ile etkisizleştirilebilir.

 


 

Dokunmatik Ekran

iPad”in ekranı şu ana kadar deneyimlenen en duyarlı dokunmatik yüzeylerden biri. Apple iPhone ve iPod touch gibi daha önce dokunmatik ekran kullanan ürünlerinden aldığı geri bildirimlerle iPad”de çok daha sadakatli bir dokunmatik deneyimi vaad ediyor kullanıcılara. Ancak yine de, daha evvel bu ürünlerin herhangi birini kullanma tecrübesi olmayan kullanıcılar için başlangıçta sisteme alışmak biraz zaman alabilir. Kısa süreli kullanımdan sonra alışkanlık kazanılabilecek bu sistem esasında birçok pratik kullanım kolaylığını da beraberinde getiriyor. Parmağınızı aynı bir fare imleci gibi sağa, sola, yukarı ve aşağı hareket ettirebilir, sayfalar arasında geçiş yapabilir, uygulamaları açıp kapatabilir ve çift dokunuş ile özel fonksiyonlara erişebilirsiniz. Aynı zamanda çift dokunuşta parmaklarınız arasındaki mesafeyi açıp kısaltarak o andaki görüntüye daha yakından bakabilmeniz de mümkün.

Auto Correct

Yazım kurallarına aykırı yazılmış kelimeler altı kırmızı bir çizgi ile çizilmiş halde görülür. Kelimenin üzerine tıklayıp “Replace” denildiğinde iPad, kelimeyi yazım kurallarına uygun olan versiyonu ile değiştirir ve yanlışı otomatik olarak düzeltir.

Dil Değiştirmek

Farklı ve özel karakterlere sahip değişik diller için klavye değiştirmek mümkün.

Diğer Karakterler

Klavyenin ana gövdesinde yer almayan özel karakterler ve numaralara ulaşmak için ayrı bir tuş düşünüldü.

 

 

 

Sık Sorulan Sorular

Apple iPad nedir?

iPad akıllı telefon (örneğin iPhone) ve dizüstü bilgisayar arasında bir konumda ve bu cihazların yeteneklerine sahip dokunmatik ekranlı bir tablet bilgisayar ve medya oynatıcıdır. iPad”in bazıları 3G cep telefonu ağı üzerinden kablosuz İnternet desteği sunan farklı depolama kapasitelerine sahip birkaç modeli bulunmaktadır.
(Bütün modeller WiFi bağlantıyı desteklemektedir)


 

iPad hangi işletim sistemiyle çalışmaktadır?
iPad, iOS”in yenilenmiş sürümü  ile çalışmaktadır. iPad”de şu an iPhone veya iPod”da bulunmayan bağlamsal menüler bulunmaktadır.

iPad hangi depolama kapasiteleriyle satılmaktadır?
16 GB, 32 GB ve 64 GB

iPad”in ağırlığı nedir?
680 gr (3G”li versiyonu 730 gr)

 

iPad”in boyutları nelerdir?
242.8 x 189.7 x 13.4 mm

iPad”in ekran büyüklüğü nedir?
9.7 inç (24,6 cm)

iPad”in ekran çözünürlüğü nedir?
1024 x 768 piksel

iPad”in hoparlörü ve mikrofonu var mı?
iPad”in sağ alt tarafında bir hoparlör, üst tarafında da mikrofon bulunmaktadır.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here