Ana sayfa Mobil iPad ile Tatil

iPad ile Tatil

0

Yaz tatilinin kralı iOS uygulamaları

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sıcak yaz ayları tatil yapmak için en popüler aylar olarak görüldü. Havanın tahammül sınırlarını zorlayacak kadar ısınmaya başlaması ve okulların da kapanması ile şehirler giderek gözle görülür bir biçimde boşalmaya ve tenhalaşmaya başladı. Bilhassa büyük şehirlerde yaşayanlar için deniz, kum ve güneş üçlüsünün eşlik edeceği bir tatile çıkmak her şeyden önce bir yolculuk demek. çok uzun yıllardır şehirlerarası yolculuğun en çok tercih edilen yolunun karayolu olduğu göz önüne alındığında uzun araba yolculukları tatil için kaçınılmaz oluyor. Tatil ümidi ile yapılan bu uzun yolculukların daha eğlenceli geçmesi için çözüm elinizin altında: bir iOS cihaz.
 
iOS ile çalışan iPad, iPhone ve iPod touch”un GSM ağları ile ortak çalışabilmesi bir büyük avantajı beraberinde getiriyordu: Bu cihazların GSM kapsama alanları içerisindeki her yerden internet erişimi sağlayarak eğlenceyi nerede olursanız olun yanınızdan ayırmadığı gerçeği idi. Sadece bu özellik bile iOS cihazların kusursuz bir yol arkadaşı olmasın yetiyor.

 

iOS cihazınızı bu amaçla kullanmayı düşünüyorsanız, eminiz ki yoldan gözünüzü ayırmadan sizi eğlendirecek ve yolculuğunuzu çok daha eğlenceli hale getirecek uygulamalar mevcuttur. İşte bu uygulamalardan siz değerli MacLine okurları için seçtiğimiz bazıları…
 
Spotify
Müzik CD”leri ve kasetlerle uğraştığımız günler çoktan geride kaldı. Mobilitenin gereklilikleri doğrultusunda onlarca albümü aracınızda taşımak da artık demode ve gereksiz. Eğer bir iOS cihazınız varsa bu durumu çözmenin yolu çok basit: Spotify. Bir tür online radyo veri tabanı olarak çalışan bir uygulama.
 

 

üyelik sistemi ile çalışan Spotify sayesinde sadece iPad veya iPhone”unuzu taşıyarak aynı zamanda yüzbinlerce albümü de beraberinizde taşımış oluyorsunuz. Bir zamanların popüler streaming audio uygulaması Pandora”ya benzer yapıda çalışan Spotify ile dilediğiniz müzik her an her yerde yanınızda.
 
Audible
Araba ile yapılan bir seyahat esnasında veya araba kullanırken yapılabilecek belki de en zor şeylerden biri okumaktır. Birçokları içi hareket halindeki bir araçta okunan kitap baş ağrıları ve mide bulantıları ile sonuçlanır. Ancak, özellikle de yoğun çalışma saatlerine sahip bir insansanız ve bu tip uzun soluklu yolculuklar uzun süredir ertelediğiniz okuma eylemi için uygun ortamı yaratacaksa sizi için bir çözüm daha var: Audible.
 

 

Audible, sizi hareket halindeki bir araçta okunan kitabn getireceği rahatsızlıklardan sonsuza dek kurtaracak kadar çok fazla kaynağa sahip bir sesli okuma kütüphanesi uygulaması olarak tanımlanabilir.
 

Uygulamayı iPad, iPhone veya iPod touch”ınıza kurduktan çok kısa bir süre sonra geniş sesli kitap külliyatını karıştırmaya ve aralarından seçtiklerinizi kulaklıklarınızla dinlemeye başlayabilirsiniz. Külliyat içindeki aramanızı kitap ismi, yazar adı veya yayınevine göre yapabileceğiniz gibi, beğenilerinize göre seçilen eserlere de göz atabilirsiniz.
 

Bir kitabı satın almadan önce sunulan ön izleme (veya dinleme diyelim) seçeneği ise sonradan bir daha hatırlamayacağınız satın almalar yapmaktan sizi kurtarıyor. Son derece kullanıcı dost bir ara yüz ile sunulan Audible”ı tüm kitap kurtlarına tavsiye etmemek içten bile değil.

 


Yelp
Gelin dürüst olalım: Yaz seyahatlerinin belki de en eğlenceli ve sürprizlerle dolu yanlarından biri yeni yerler keşfetmektir. Ancak bunu sırtınızı yaslayarak da yapabileceğinizi söylesek? İşte iOS cihaz sahipleri, bu rüyayı Yelp uygulaması sayesinde gerçeğe dönüştürebilirler. Zira gittiğiniz yol üzerinde gideceğiniz yerden başka herhangi bir yol tabelası yoksa, yolculuğunuz boyunca sizi bekleyen birçok sürpriz güzelliğin varlığından dahi haberdar olmayacaksınız demektir.
 
Yelp adlı uygulama sayesinde tatil yolculuğu güzergahınız üzerinde yer alan tüm ilginç ve görülmesi gereken yerler, restoranlar, kafeler, eğlence merkezleri, turistik alanlar, müzeler ve doğa harikaları daha siz yola dahi çıkmadan ekranınızda beliriyor. Böylece Yelp sayesinde yolculuğun hangi safhasında nasıl güzellikler ve yeniliklerle karşılaşacağınızı önceden planlayabilmiş ve hazırlık ve planınızı da ona göre yapabilmiş oluyorsunuz.

 

öncelikle bir web sitesi olarak hizmete girmiş sistem, özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde gördüğü yoğun ilgi üzerine iOS uygulaması olarak geliştirilerek iPad, iPhone ve iPod touch”lardaki yerini aldı ve seyahatlerin çok daha dolu dolu geçmesini sağladı.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here