Ana sayfa Mobil iPad’e rakip olabilir mi?

iPad’e rakip olabilir mi?

0

İşte iPad’in en dişli rakibi

Samsung, Apple ile mücadelesine devam ediyor. iPhone”a Galaxy S ile karşılık vermeye çalışan Samsung, iPad”in karşısına ise Galaxy Tab ile çıkıyor.
Samsung Galaxy Tab
Samsung Galaxy Tab”i öncelikle tasarım yönünden inceleyelim. 7 inçlik (yaklaşık 18 cm) Galaxy Tab, ince tasarımı ve şıklığı dikkat çekmeyi başarıyor. Büyük bir cep telefonu gibi duran model, plastik kasaya sahip ancak ele otururken verdiği duygu sağlam ve kaliteli. Yani, bu noktada Tab”in görünümde iPad’den farklı ama başarılı bir işe imza attığını söyleyebiliriz. Tab”in üzerinde duracağımız bir özelliği de, ağırlığı. 360 gramlık ağırlığıyla mobiliteye önem veren kullanıcıların beğeneceğini düşündüğümüz Tab”i biraz zorlamayla rahatlıkla ceketiniz cebinde taşıyabiliyorsunuz. (Tabii, biz bunu önermiyoruz. En iyisi bir kılıf edinmek. ürün tanıtımının yapıldığı toplantıda, Samsung yöneticileri aksesuarların kısa süre içinde ülkemizde de resmen satışa sunulacağını bizlerle paylaştı) Cihazın kalınlığı ise 11,9 mm.

 

 

Galaxy Tab”in performansını değerlendirmeye geçmeden kısaca cihazın sahip olduğu donanıma da bakalım. Tab, ARM Cortex 1GHz işlemci kullanıyor ve 512 MB bellek ile kullanıcılara ulaşıyor. Bu işlemci hızı ile İnternet”te sörf yapmanın bayağı hızlı olduğunu gördük. Ufak takılmalar olsa da, performanstan memnun kaldığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.
Samsung Galaxy Tab
Dâhili hafızası 16GB olan tabletin kapasitesini SD kart ile 32 GB’a çıkartmak mümkün. Cihazın işletim sistemi ise Android’in en yeni sürümü olan 2.2 Froyo”yu kullanıyor. Bu işletim sistemi cihazı esnek hale getiriyor. Modelin UMTS (HSDPA / HSUPA), EDGE, GPRS, GSM, GPS, Bluetooth, ve n-WLAN desteği mevcut. Hoparlörleri, mikrofonu ve 3.5 mm kulaklık çıkışı bulunan tabletin kutusundan üzerinde mikrofon da bulunan kulak içi kulaklıkları çıkıyor. Tab”i bir SIM kart takarak cep telefonu olarak kullanmak, 1.3 megapiksel ön kamera ile görüntülü görüşme yapılabildiği gibi SMS de alıp gönderilebiliyor. Arka kamerası 3 megapiksel olan modelin bir de LED flaşı var. Bu sayede karanlıkta da çekim yapılabiliyor. Fakat, bu fotoğrafların kalitesinden çok memnun kalmadığımızı not edelim. öteden beri hibrit cihazları beğenmediğimizi buraya ekleyelim. Fotoğraf çekip de kaliteli sonuçlar elde etmek istiyorsanız, daha ziyade fotoğraf makinelerini tercih etmenizi öneririz. Tab”in kamerasıyla 720p kalitesinde HD video kaydı yapılabiliyor. Yapılan kayıtları TV çıkışı sayesinde TV”den de seyredebiliyorsunuz. Bu özelliği kullanıcıların beğeneceğini sanıyoruz. Tablet bilgisayarın entegre GPS uygulamasına sahip olduğunu belirtelim. Google Maps ile navigasyon ve konum tabanlı hizmetlerden yararlanmak mümkün oluyor. Samsung Galaxy Tab’ın aramalar, e-postalar ve SMS’leri organize etme özelliği çok başarılı. Outlook senkronizasyonu bulunan tablette fonksiyonları son derece kolay bir şekilde kullanılabildiğini görüyoruz. Hafıza özelliklerine baktığımızda Tab”in dahili 16 GB hafızayla geldiğini ve bunun SD kart desteğiyle 32 GB”a kadar büyütülebildiğini görüyoruz.

 

 

Donanıma baktıktan sonra Tab”in performansına göz atabiliriz. öncelikle Galaxy Tab”in Adobe Flash desteği sunduğunu ve bu bakımdan iPad”in bir adım önüne geçtiğini söyleyebiliriz. Testimizde Flash”in hakkıyla çalıştığını ve seyrettiğimiz videolar ile ziyaret ettiğimiz Flash destekli İnternet sitelerinin bizden geçer not aldığını belirtmekte yarar görüyoruz. çoklu dokunmatik (multitouch) özellikli ekranın performansı baktığımızda buradaki performanstan memnun kaldık. Zira, ekran parmak hareketlerimize çok hızlı tepki verdi.
 
  Samsung Galaxy Tab

Fakat, burada bir konuya dikkatinizi çekmek isteriz: Ekranın üzerinde parmak izleri açık şekilde görünüyor ve kolay kirleniyor.  Bu noktada, bir kılıfla kullanmanızı öneririz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Tab”in aksesuarları yakında ülkemizde de satışa çıkacak.

Android 2.2 (Froyo) işletim sistemini kullanan Galaxy Tab”de Android”in uygulama mağazası olan Android Market”in henüz Türkiye”de kullanılmadığını bir not olarak kullanıcılarımıza iletelim. Fakat bu sorunun çözümü için ise cihazdaki slide.me uygulamasından yardım alınabilir. Zira, bu uygulamaya girildiğinde eğitimden eğlenceye değişen birçok başlık altında yüzlerce uygulamaya erişebiliyorsunuz. Geçici olarak buradaki uygulamalardan yararlanmak mümkün. Bir de, Turkcell uygulamaları için ayrı bir bölüm ayrıldığını ve bu uygulamaları da beğenerek kullanabileceğinizi not edelim.
 

 

 

Galaxy Tab”in değineceğimiz diğer bir özelliği, görüntülü konuşma. öncelikle cihazın telefon özelliğini kulağınıza götürmeden kullanmanızı öneriyoruz. Bu büyüklükteki bir cihazı kulağınıza götürdüğünüzde ortaya komik görüntüler ortaya çıkabilir. Bu nedenle Tab, pek ergonomik görünmüyor. Fakat cihazın üzerindeki mikrofonla ya da kulaklıkla konuşmalarınızı rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Konuşma konusunda vurgulayacağımız diğer bir nokta da, Galaxy Tab ile ülkemizde faaliyet gösteren 3 cep telefonu operatörünün SIM kartlarını kullanarak görüşme yapabiliyorsunuz. (Her ne kadar ürün Türkiye”de Turkcell ile sözleşmeli satılsa da, diğer operatörlerin SIM kartıyla kullanılabilmesi hoşumuza giden bir husus oldu) Tab”in pil ömrüne baktığımızda ise 7 saatlik bir kullanıma sahip bulunduğunu görüyoruz.

  Samsung Galaxy Tab

Tablet türü ürünler için yeterli olduğunu düşündüğümüz bu bilginin ardından pile ilişkin beğenmediğimiz bir noktaya da yer verelim: Tab”in pili yavaş şarj oluyor. Cihazı almadan önce bunu not etmenizi öneririz. Klavyesini beğendiğimiz Galaxy Tab”in işinizi kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Zira, Tab”de swype desteği de bulunuyor. Bu sayede elinizi klavyeden kaldırmadan rahatça yazabiliyorsunuz.
 

Kullanıcılardan gelecek muhtemel bir soruyu da burada cevaplayalım: Hayır, bu cihazı almakla cep telefonu ihtiyacını ortadan kaldırmıyorsunuz. Yukarıda da değindiğimiz gibi çevrenizde alaysı görüntülere sebep olmayı ve arkadaşlarınızın size gülmesini göze alıyorsanız, elbette Tab”i kulağınıza götürerek konuşmaya devam edebilirsiniz. Seçim, tabii ki, sizin!
 

Toparlayacak olursak, Samsung Galaxy Tab, firmanın Galaxy S cep telefonu ile başlatarak Apple ile girdiği rekabeti tablet alanında da sürdürüyor. Kullanıcıların Galaxy Tab”e kayıtsız kalmayacağını düşünüyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here