Ana sayfa Makale iPad Air incelemesi

iPad Air incelemesi

0

Apple yeni Canavarı olan iPad Air”i kısa süre önce San Francisco”da düzenlediği sade bir etkinlikle tanıttı. Her Lansmanda olduğu gibi yeni çıkan ürünleri , özellikleri ve tasarımıyla tüm puanları topladı ve dikkatleri üzerine çekti. Tasarımı yenilenen ve daha ince, hafif hale getirilen iPad Air“in ince yapısının altında da çok güçlü özellikler var!

Görsel olarak büyütülmüş bir iPad mini“ye benzeyen yeni 9.7 inçlik iPad“deki tasarım değişikliği iPad mini“nin tanıtıldığı günden bu yana tahmin ediliyordu.

Burada asıl şaşırtıcı olan 3. nesil iPad”de “yeni iPad/The New iPad” markasını kullanarak iPad 2 ile başladığı numaralı isim yolculuğuna son veren Apple“ın iki nesil sonra isimlendirmede yeni bir değişikliğe giderek yeni nesil iPad”i iPad Air olarak adlandırması oldu. Böylece MacBook“lardaki kategori ayrımlarına biraz daha yaklaşan Apple“ın, MacBook Pro“da olduğu gibi, yakın gelecekte daha büyük ekrana sahip, muhtemelen daha da güçlü donanımla yeni bir iPad Pro tanıtması olasılıklar arasında bulunuyor.

iPad Air“e dönecek olursak Johny Ive – Apple”ın Tasarımdan Sorumlu Yöneticisi – iPad mini”den esinlenilen yeni tasarım ile iPad”in ekran boyutlarında değişiklik yapmadan iPad”i küçültmeyi, inceltmeyi ve hafifleştirmeye başararak gerçekten yeni “Air” ismini hak etmesini sağlamış.

 

TASARIM

 

iPad Air 7.5 mm kalınlığında ve bu özelliğiyle oldukça başarılı bir tasarıma sahip olmuş. Bir önceki nesillerin sahip olduğu kenarlar atılmış ve cihaza iPad Mini”ye benzer bir görünüm kazandırılmış. Bu özellikleriyle şimdiye kadar üretilen en ince ve en hafif iPad”le karşı karşıyayız. iPad Air, birlikte tanıtıldığı iPad mini retinayla aynı inceliğe sahip.Yeni tasarımda eskisi gibi Alüminyum kasa kullanılmış ve cihaz çok şık bir görüntüye sahip. LTE modelinin üst kısmında plastik bir bölüm kullanılmış ve bu bölümde bir önceki iPad gibi 5 megapiksel iSight kamera bulunuyor.

Daha önceki nesillerde olduğu gibi cihazın ses tuşları metal olarak üretildi. Rotasyon kilitleme tuşu ve ses tuşları sağ tarafta ve power tuşu yine üst kısımda yer alıyor. Altta ise hoparlörler ve adaptör girişi bulunuyor. Cihazın 9.7 inç retina ekranı harika bir görüntü veriyor. Cihazın Home butonu alt çerçeveye çok yakın kullanılarak yer kazanılmış ve klasik butondan vazgeçilmemiş. Cihazın ön kamerası 1.2 megapiksel çözünürlüğe sahip. Ayrıca cihazın ön kamerası 720p HD çekim yapabiliyor. Cihazın boyutları 240 x 169.5 x 7.5 mm ve 264 PPI piksel yoğunluğuna sahip cihaz 469 gram.

Cihazın hafifliği ve retina ekranın mükemmelliği sayesinde diğer iPad‘lerde olduğu gibi oldukça kaliteli bir cihaz izlenimini hemen alıyorsunuz Apple kullanıcılar üzerinde Kaliteli ürün izlemini oldukça güçlendiriyor.

 

 

DONANIM

Tasarımın yanında aslında herkesin merak ettiği iPad Air’ in donanımın ne olacağıydı. Apple yine bu konuda üzerine düşeni yaptı ve kullanıcıyı memnun etti. Apple bir önceki lansmanda tanıttığı iPhone 5S“de kullanılan A7 işlemcisini iPad Air”de ve iPad Mini”de kullanarak sistemini tamamen yeniledi. Masaüstü mimariye sahip 64 bit A7 işlemciden gücünü alan iPad Air”in içinde barındırdığı güç ile dizüstü bilgisayarınızın yerini almaya en yakın tablet olduğu söylenebilir, A7 işlemci iphone5s te olduğu gibi 64-bit mimariye sahip ve 1.3GHz hızında. Bu da her nekadar şimdilik uygulama desteği olmasada mobil cihazlarki en hızlı işlemci olduğunu gösteriyor. Apple A7 İşlemciyle birlikte M7 coprocessor yani yardımcı işlemci çipiyle donanımını daha da güçlendirmiş. Daha doğrusu M7′nin görevi hareket sensörlerini izlemek ve işlemcinin yükünü hafifletmek.

Şu an için M7 yazılım kısmında eksiklikler bulunuyor. Appstor’daki uugulamaların M7′ye göre adapte etmeleri gerekiyor, bu biraz zaman alacak gibi. Dolayısıyla M7 özellikleri de aynı şekilde tam anlamıyla çalışamıyor.

 

802.11n çift kanal ultra hızlı wifi olan cihazada Ayrıca Bluetooth 4.0 desteği verilmiş, 10 saat wi-fi ile sörf yapılabilip gsm hattından bu deneyimi yaşamak isterssniz bu süre 9 saate düşüyor. 16GB, 32GB, 64GB ve 128GB hafıza seçenekleriyle donatılan Air çoklu dokunmatik ekran özelliğini destekleyen gerçekten çok güçlü ve tabletler arasında liderliğe hemen oturuyor. Fiyat olarak geçtiğimiz ay online apple storda satışa sunulan air.

Wifi modeli Wi-fi-Cellular

16 GB 1,249 TL 1599 TL

32GB 1499 TL 1849 TL

64GB 1749 TL 2099 TL

128GB 1999 TL 2349 TL olarak satışa sunuldu.

UYGULAMA

 

iPad Air

Hiç kuşku yok ki, İOS işletim sistemini diğer ekosistemlerden farklı kılan ve seçenekler arasında kullanıcı için Apple‘ ı ön planda ilk sıralamaya koyan App Store, gerek yazılımcılar uygulamalar yazma konusunda geeekse son kullanıcıların uygulama zenginliği ve çeşitliliğin bol ve kaliteli olması son kullanıcı için tercih sebebi. Şu anda neredeyse yarım milyon uygulama olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız biz söyliyelim neredeyse yarım milyon. İhtiyacınız olan her uygulamayı ve altarnetiflerini tabletinize indirebilir ve kullanabilirsiniz. iPad Air“in sahip olduğu işlemci gücü ve retina ekranıyla oyunları akıcılıkla oynayıp uyglama arasında geçişleri neredeyse hiç hissetmeyeceksiniz.

iTunes Radio“danneredeyse tüm müziklere ulaşabilirsiniz ve istediğiniz güncel müzikleri az bir para ödeyerek dinleyebilirsiniz. Film satınalabilir istediğiniz her yerde bunları izliyebilirsiniz iPad Air“le kitap okumak, dergilere göz atmak ve gazeteleri takip etmek çok kolay. Artık neredeyse birçok yayın organı iPad için dergi, gazete hazırlıyor ve neredeyse bütün yayınlara iPad üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Gelecek artık elenizin altında.

Cihaza bir çok video düzenleme uygulaması indirebilir. Bu uygulamalar vasıtasıyla çektiğiniz videoları düzenleyebilir ve harika çalışmalar oluşturabilirsiniz. iPad Air resim düzenleme programlarını da destekliyor Adobe firması ve diğer filmaların sunduğu düzenleme programları sayesinde çektiğiniz resimleri düzenleyebilir ve sevdiklerinizle paylaşarak yaşadığınız anları ölümsüzleştirebilirsiniz. Bütün bu işlemleri yaparken sizin yanınızda A7 64-bit işlemci olacak; çünkü bu işlemci çok güçlü bir destek sağlıyor.

OFİS-iŞ

Ipad Air’ ın sağladığı hareket kabiliyeti gerçekten inanılmaz ve özelliklerinin gittikçe iyileşmesi de bu cihazların başarılı olmasını ve satışlarının artmasına kullanıcının ilk tercih sebebi olmasını sağlıyor. Cihazların uygulamaları da gittikçe artması masaüstü bilgisayarlarımızda ve laptoolarımızda yaptığımız işleri yapmamıza imkan veriyor. iWorks bu uygulamalardan bir tanesi ve gerçekten çok işimize yarayacak. MS office kadar güçlü olmasa da günlük kullanımda birçok işlemi başarıyla yapmanızı sağlıyor.

 

Ofis dışında maillerinizi kontrol etmek ve gelen maillere cevap yazmak , tabletler ve hızlı GSM bağlantıları sayesinde artık bu işlemleri de basit bir şekilde yapabiliyoruz. Yeni işletim sistemi iOS 7 Office dosyalarınızı ve maillerinizi kolay bir şekilde elinizin altında tutmaya imkan veriyor . Kısa sürede verilerinizi 5GB ücretsiz iCloud“a yedekleyebiliyorsunuz. Bu sayede iPad”inizi kaybetseniz bile verilerinize iCloud üzerinden tekrar ulaşabiliyorsunuz. Apple, iLife ve iWork gibi ücretsiz uygulamalar ile sizi destekleyip ekstra güç vererek tabletinize yetenek kazandırıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here