Ana sayfa Mobil iPad

iPad

0

Satın almak için 10, almamak için 10 neden

iPod ile taşınabilir müzik kavramına yeni bir bakış getiren, iPhone ile akıllı telefon pazarının profilini değiştiren Apple”ın son sürprizi iPad oldu. Netbook”lar ve tabletler arasında bir segmentte konumlanan yeni tablet PC, 27 Ocak”ta San Francisco”da düzenlenen bir toplantıyla Apple”ın CEO”su Steve Jobs tarafından tanıtıldı. Apple”ın yeni oyuncağı, fütüristik yapısı ve fiyatı ile kimileri tarafından bir devrim olarak görülürken, kısıtlayıcı uygulama seçenekleri ve bir takım başka eksiklikleri yüzünden hayal kırıklığı olarak da adlandırılıyor. Tüm bu kafa karışıklığı arasında “iPad almalı mı, yoksa uzak mı durmalıyım?” diyenler için artıları ve eksikleri bir araya getirerek yardımcı olalım istedik. iPad”in tüm özelliklerini gözönünde bulundurarak, size almak için 10 neden, uzak durmanız için 10 neden sunuyoruz.
 

 

 

  Artılar:

Multimedya üssü iki eliniz arasında İlk olarak yeni tabletin artı özelliklerinden bahsedelim. 9.7 inç LCD ekranı, 683 gram ağırlı ve 0.5 inçlik kalınlığı bulunan iPad’de, 1Ghz işlemci, modele göre 16, 32, 64 GB’lık hafıza, Wi-Fi, Bluetooth 2.1 desteği bulunuyor. Bununla birlikte iPad taşıdığı multimedya özellikleri ile ilgiyi hakediyor. iPad”in diğer tablet PC”lere göre 10 artı özelliği ise şöyle:
 

1- Fiyat: Apple”ın tabletinde 16, 32 ve 64 GB”lık depolama seşenekleri sunuluyor. 16 GB”lık temel modelin fiyatı 499 dolardan (yurtdışı) satışa sunulmuş durumda. Apple”ın iPhone ile kanıtladığı dokunmatik teknolojisi dikkate alındığında, farklı bir tablet deneyimi yaşatacağı söylenebilir.

2- Ulaşılabilirlik: Hem WiFi, hem de 3G desteği ile taşınabilirlikte çığır açacak olan iPad ile her zaman her yerde maillerinize ulaşabilir, online sohbet edebilir ya da günlük gazetelerinizi okuyabilirsiniz. Günümüz taşınabilir bilgisayarlarının hepsinde WiFi var evet ama, Apple’ın yeni tableti, SIM kart ile sağladığı 3G desteği sayesinde kablosuz ağlara ulaşamadığınız alanlarda telefon operatörleri sayesinde sizi dünyaya
bağlayacak.

3- iBook geliyor: iPad’in, Amazon’un geleneksel kitap devrini kapatan ve e-book satışlarını patlatan Kindle’ından da bir farkı yok. ürünün satışının başlamasının ardından Apple, online olarak hazırlanan kitapların iPad
kullanıcıları tarafından okunmasını sağlamak için iBook e-kitap mağazasını açacak.

 

 

  4- Uygulama desteği: iPhone’un desteklediği bütün uygulamaları çalıştırabilen iPad, kullanıcıları için uygulama bulmayı da kolaylaştırıyor. iPhone için bugüne kadar üretilen tüm uygulamaları, indirerek kolayca çalıştırabileceksiniz.

5- Dokunmatik farklılık:  Led aydınlatmalı parlak 9.7 inçlik çoklu dokunmatik ekranı bulunan iPad, yatay ve dikey olarak kullanılabiliyor. Yeni tabletin 1024 x 768 piksel çözünürlükte ekranında rahat bir kullanım imkanı sunuyor. Dokunmatik klavyesinin ise ürün yatay hal getirildiğinde, fiziksel klavyeden bir farkı kalmıyor.
 

6- Performans: İPad’in kendine has 1 GHz’lik A4 işlemcisi, yüksek kapasiteli bir performans sunuyor. Tüm uygulama ve araçların yanı sıra internet ortamında da hızlı cevap veren A4 işlemci sayesinde açılışta ya da diğer ortamlarda fazla beklemeye gerek kalmıyor.

7- Uzun pil ömrü: ürünü ilk kez görenlerin aklına gelen soru ise “Yaklaşık 25 cm kapasitif, parlak bir LED ekran ile Wi-Fi desteği üzerinden ağa bağlandığımızda pil ömrümüz ne kadar yetecek?” iPad 10 saatlik pil ömrü sayesinde bu sorunun cevabını hemen veriyor.

 

 


8- O bir iPod:
iPad saydığımız tüm bu özellikleri ile sadece internette gezinen ya da e-kitap okutan bir konsept değil. 3.5 mm kulaklık girişi ve dock yuvası sayesinde taşınabilir bir müzik seti anlamına da geliyor.

9- İşletim sistemi: Kimileri yeni bir işletim sistemi yapılacak dedi, kimileri mevcut Mac OS X kullanılacak dedi. Ama herkes hem yanıldı, hem haklı çıktı. çünkü iPad’in işletim sistemi iWork uyumuyla Mac OS X’i, menüleriyle, AppStore’daki uygulamaları desteklemesiyle iPhone OS’i, uygulamalardaki yeni animasyonlarlaysa yeni bir işletim sistemini işaret ediyor.

10- Youtube’da HD keyfi: Son yılların en önemli video paylaşım sitesi haline gelen Youtube, iPad ile HD desteğine de kavuştu. Youtube’da bulunan HD videolar, iPad’de bulunan Youtube uygulaması ile kolayca izlenebiliyor. Buna  ek olarak Google-Maps desteği sayesinde navigasyon olarak da kullanılabiliyor.

 

 

Eksiler:

çoklu uygulama, Java ve Flash mı? Onlar da ne?

Apple”ın tablet bilgisayarı iPad, müzikçalar, video oynatıcı, GPS cihazı, oyun üssü, elektronik kitap okuyucu ve çok daha fazlasını içinde barındıran bir multimedya üssü ve fiyatı da oldukça uygun. Buna rağmen pek çok kişi memnun kalmadı; çünkü artıları kadar eksileri de mevcut. iPad bu yönleri ile büyük iPod Touch olarak anılır oldu. İşte hayal kırıklığı yaratan eksikler.

1- Flash desteği: Apple tüm tepki ve eleştirilere rağmen iPhone”a Flash desteği sunacak bir anlaşma imzalamadı. Dolayısı ile iPad de Flash desteğinden tamamen uzak bir ürün. Kullanıcılar iPad”de Flash desteği için “http 5″i beklemek zorunda gibi görünüyor.

2- çoklu uygulamalar:  iPad, iPhone”da olduğu gibi iki uygulamayı ya da görevi bir arada çalıştıramıyor. Yani müzik dinlerken e-kitap okuymıyorsunuz. Bu da iPad”i çoklu uygulama (multitasking) konusunda netbook”ların gerisinde bırakıyor.

3- Kamera: iPad”in ne öne ne de arka yüzünde bir kamera yok. İleriki iPad modellerinde olacağı ve bir pazarlama stratejisi olduğu yönünde söylentiler var. Ancak 3G ve Wi-Fi ile çok başarılı bir internet deneyimi sunan cihaz, böylece görüntülü konuşma ve vido konferanstan mahrum kalıyor.

 

 

4- GPS: GPS özelliği sadece 3G versiyonda olacak. Wi-Fi”lı versiyonda ise GPS desteği sunulmayacak. Bunun nedeni,  3G”li modelin iPhone donanımına sahip olması.

5- USB: Apple”ın Macbook”ları dışında taşınabilir hiçbir cihazında USB çıkışı bulunmuyor. Yani iPad Türkiye”ye gelirse, taşınabilir USB modemlerle kullanılamayacak. Yani verilerinizi USB ile  farklı platformlar üzerinden taşıyıp iPad”e yedekleyemeyeceksiniz.
 

 
6- Video kalitesi: iPad, 720p yüksek çözünürlüklü görüntüleri takılmadan oynatabiliyor. Ancak sadece kendi ekranında. Tableti HD uyumlu farklı bir ekrana bağladığınızda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

7-  iBook var gazete yok: iBook Store”dan alacağınız kitapları rahatça okuyabiliyorsunuz. Ancak belli başlı medya organlarının sağladığı e-gazete desteği iPad”de yok.

8- Boyut: iPad boyutları açısından taşınabilirliği garantiliyor ama kolaylaştırmıyor. netbook”lardan küçük olan iPad, palm”lerden ise büyük. Yani bu tabletin boyutları tam bir ara form; elinizde taşıyamayacak kadar büyük, özel bir çantaya gerek bırakmayacak kadar küçük.

9- Widescreen özelliği yok: iPad”in ekranı tam çerçeveye sığacak 4:3 formatında tasarlanmış. Yani elinizde 16:9 widescreen (geniş ekran) filmler varsa yanlardan basık bir şekilde izlemek zorundasınız. Bu da multimedya konusunda çok iddialı iPad”in iddiasını baltalıyor.

10- çok büyük bir yenilik yok: Tüm saydıklarımızı alt alta topladığımızda iPad, iPhone”a oranla çok büyük bir yenilik getirmiyor. Performans olarak iPhone”un üzerine çıksa da inovasyon açısından beklentilerin altında kalıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here