Ana sayfa Mobil iPad 3 için geri sayım

iPad 3 için geri sayım

0

Yeni iPad ile ilgili merak edilenler
 

Geleneksel yeni iPad piyasaya sürülme dönemi yaklaştıkça, yeni iPad ile ilgili heyecan ve beklentiler de hızla artıyor. Apple’ın şimdiye kadar ser verip sır vermediği yeni iPad ile ilgili ortalıkta dolanan söylentiler, heyecanla beklenen cihaz ile ilgili neredeyse tüm soruları cevaplıyor bile. iPad 3 ismini alması beklenen iOS cihazının ufak da olsa iPad 2S adını alma ihtimali var. Bu, yeni iPad ile ilgili merak edilen özellikler arasında belki de en önemsizi. Eğer hazırsanız sizi iPad 3’ün söylentilerle dönen soru işareti dolu dünyasına davet ediyoruz…
 
ipad 3
 
Ne zaman piyasaya çıkacak?
iPad 3 için henüz resmi bir tarih açıklanmış değil. çeşitli söylentilerden ibaret resmi çıkış tarihi henüz esrarını koruyor. öte yandan çeşitli kaynaklarda yer alan bilgiler, adeta yapbozun birer parçası gibi bizleri iPad 3″ün resmi çıkış tarihine götürüyor olabilir. Yapboz parçalarından biri, dünyaca ünlü e-alışveriş sitesi Amazon”da yer alıyor. Şöyle ki; Amazon”un Fransız sitesinde yer alan iki adet kitap, iPad 3″ün gizli çıkış tarihini afişe etmiş olabilir. Kitapların isimleri iPad 3 Pour Les Nuls” ve “Auf die Schnelle iPad 3”. Yani “iPad 3 for Dummies” and “iPad 3 on the Fly”. Bu iki kitabın da çıkış tarihi 29 Mart 2012 olarak gösteriliyor. Parçalar ortada. Yorum size kalmış.

 

Tasarımda neler yeni?
Apple’ın tasarım stratejisini bugüne kadar iPhone serisi üzerinden yorumlayabiliyorduk. Fakat iPhone 4S ile birlikte Apple, iOS cihazlarında tasarım stratejisini her an değiştirebileceğinin de sinyallerini vermiş oldu. Dolayısıyla iPad 3’ün tasarımı, önceki aylara kıyasla daha da büyük bir soru işareti haline geldi. iPad 3 ile ilgili elimizdeki bilgilere bakarsak, en azından biraz yorum yapabiliyoruz. İsmini vermek istemeyen bir Apple çalışanı, popüler bir sitede soru işaretleri dolu bir açıklama yaptı. Yeni iPad’in bataryasında yeni bir teknoloji kullanılacağını, bu yeni bataryanın daha ince ve hafif olmasının istendiğini söyledi. Bu yeni batarya şüphesiz ki yeni iPad’in fiyatını arttıracaktır. öte yandan daha uzun süreli, daha ince ve hafif bir batarya demek, daha ince, hafif ve şık bir iPad anlamına geliyor.
 
ipad 2s
 
Bitmeyen söylentiler
Apple, iPad 3’e retina display koyup koymama konusunda büyük kararsızlıklar yaşıyor. Retina display, görüntü kalitesini büyük derecede yükseltirken, maliyeti de aynı oranda arttırıyor. Bu kaliteyi daha iyi anlamak için retina display’in olmadığı iPhone 3GS veya öncesi bir iPhone ile, retina display’in olduğu iPhone 4 veya 4S’in ekranına bakabilirsiniz. iPad 3’te retina display’in olması tabii ki hepimizin en büyük dileklerinin başında geliyor. Fakat böyle bir senaryoda, ekstradan birkaç yüzlük kağıdı da gözden çıkarmamız gerekebilir.

iPad 3’ün ekran çözünürlüğü diğer bir bilmece. Apple ile iPad için çalışan fabrikalar, 9.7 inç büyüklüğünde 2048×1536 çözünürlükte ekran üretmekle meşgul. Bu ekranlar muhtemelen iPad 3 prototipleri için üretiliyor. Eğer Ar-Ge’de bir son dakika değişikliği yaşanmazsa, iPad 3’lerimize bu ekran çözünürlüğünde kavuşacağız. Düşük bir iddia da olsa, iPad 3’ün yapı malzemesinin karbon fiber kaplama olması ihtimali var. Bu, hem iPad 3’ü daha dayanıklı yapar hem de daha hafif yapar. Fakat Apple, daha önce denemediği bir stratejiyle iOS cihazlarından birini karbon fiber ile kaplar mı, orası soru işareti.

 

iPad 3’ün kullanacağı işlemci yongaseti için olasılıklar bitmek bilmiyor. Bildiğimiz gibi iPad 2’de Apple A5 yongaseti bulunuyor. İşlemcisi ise çift çekidekli 1 GHz Cortex-A9. Apple’ın A6 yongaseti için çalıştığını biliyoruz. Yeni iPad için de A6 yongaseti neden olmasın? A6 yongaseti ile gelmesi muhtemel olan iPad 3, dört çekirdek ile bizleri karşılayabilir. iPad 3, kamerasıyla da bizleri şaşırtabilir. Daha yüksek çözünürlüğe sahip olmasıyla birlikte daha iyi bir kamera bekliyoruz. Hazır iPhone 4S yepyeni ve kaliteli bir kamera yapısına kavuşmuşken, iPad 3’ün de benzer kalitede bir kameraya sahip olması hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.
 
lte
 
Beklentiler, yeni iPad’in yeni bağlantı seçeneklerine sahip olması. özellikle diğer mobil geliştiriciler LTE yatırımlarının meyvelerini yeni ürünler ile toplamaya başlamışken, iPad 3’te de LTE bağlantı seçeneğini görmek hiç de sürpriz olmayacaktır. Bu aşamada söylenebilecek bir şey daha var. Konuyla ilgili olarak kimi kaynaklar, iPad 3’ün modellerinin artık farklı isimlerle anılabileceğine işaret ediyor. örneğin, Wi-Fi versiyon iPad 3.1 olacakken, 3G versiyonu iPad 3.2 veya LTE versiyonu iPad 3.3 olabilir. Bu söylentiyi doğrulamak veya güçlü iddialarla savunmak yersiz. Fakat böyle de bir söylenti olduğunu bilmekte fayda var.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here