Ana sayfa Mobil iPad 2: Yeni Yerleşik Uygulamalar

iPad 2: Yeni Yerleşik Uygulamalar

0

iPad 2″nin donanım özellikleri ve gücünü kullanan en verimli yerleşik uygulamalar
 

Safari

Tıpkı Mac bilgisayarlarda, iPhone”da ve iPod touch”ta olduğu gibi iPad 2″de de Safari, Apple”ın belirlediği yerleşik internet tarayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak iPhone versiyonu ile dokunmatik mimiklerine kavuşan Safari, geçen yıllar boyunca bu özelliğini geliştirdi ve iPad 2″deki yerini aldı. Bu dokunmatik deneyim ile sayfalar arasında gezinmek, internet sayfalarını görüntülerken belirli bölgeleri yakınlaştırıp uzaklaştırmak, ve sayfa içlerindeki ekstra linkleri sadece bir dokunuşla yönetmek kullanıcılara oldukça basit bir sörf deneyimi sunuyor.
 

safari
 
Tüm iOS cihazlarda ortak olan bu özelliklerine ek olarak iPad 2 içerisindeki Safari”nin bazı ekstra avantajları da yok değil. örneğin, tıpkı Mac”lerde olduğu gibi sağ üst köşeye konuşlanmış arama çubuğu sayesinde ucu bucağı olmayan bilgi deryası içerisinde aradığınız spesifik bilgiyi bulmak oldukça kolay.

Daha evvelki iOS cihazlarının ticari başarısı sayesinde de popülerliğini perçinleyen internet tarayıcısı Safari”yi, iPad 2 üzerinde de kolaylıkla kullanacağınızdan şüphemiz yok.

 

Photo Booth

iPad 2″nin en göze batan yeni donanım özelliklerinden biri olan çift kamera sayesinde yerleşik hale gelen yeni uygulamalardan birisi de Photo Booth. Bilhassa iMovie gibi daha profesyonel uygulamalarla karşılaştırıldığında oldukça basit bir kurulum ve kullanıma sahip olan Photo Booth sayesinde iPad 2 son derece keyifli bir hale geliyor.
 

photo booth
 
Kullanımın basit olduğunu belirtmiştik; tek yapılması gereken objenize göre iPad 2 kameranızı ayarladıktan sonra uygulama içerisinde yerleşik halde bulunan görüntü efektlerinden birini seçerek sanal deklanşöre basmak. Bu efektler arasında siyah beyaz, sepya, X ışını lensi, gece görüş efekti gibi efektlerle beraber, değişik ve eğlenceli mercek simülasyonları yer alıyor.

Bu eğlenceli efektlerden biri ile çekiminizi yaptıktan sonra ortaya çıkan fotoğrafınızı anında internete yükleyebilir, arkadaşlarınızla paylaşabilir, iPad”iniz içerisinde saklayabilir, bir başka bilgisayara aktarabilir veya anında görüntüleyebilirsiniz. Her şey, eğlence de dahil, işte bu kadar basit!

 

FaceTime

Daha önce ayrıntısıyla bahsettiğimiz Photo Booth uygulamasının haricinde iPad 2″nin sahip olduğu ikiz kameraların aktif olarak kullanıldığı bir başka faydalı uygulama da tabi ki FaceTime. Apple”ın da son zamanlarda oldukça üzerine titrediği FaceTime uygulaması ile görüntülü görüşmeler yapmak mümkün. iPad 2″nin içerisinde de yerleşik olarak bulunan FaceTime internet bağlantısını kullanarak sorunsuz ve hızlı bir şekilde dilediğiniz her yerden görüntülü konuşma yapmaya olanak tanıyor.

Aslında FaceTime uygulamasının su yüzüne çıktığı ilk mecra iPad 2 değil. Uygulama daha evvel lanse edilen iPhone 4″te de yerleşik olarak bulunuyordu. Ayrıca Mac kullanıcıları da bir süredir App Store sayesinde uygulamayı bilgisayarlarına yükleyebiliyorlar. Ancak yine de iPad 2 için optimize edilmiş FaceTime ile, iPad”in kaliteli ekranı ve kameraları vasıtasıyla görüntülü konuşma yapmak gerçekten keyifli.
 

facetime
 
FaceTime uygulamasını kurmak ve kullanmak da oldukça basit. öncelikle internet vasıtasıyla da edinebileceğiniz Apple ID”niz ile iletişim halinde olduğunuz kişilerle anında görüntülü konuşma yapmaya başlayabilirsiniz. Görüntülü konuşma yapmak istediğiniz kişinin de desteklenen bir iOS cihazı ile bir Apple ID”si varsa bağlantı hemen kurulabiliyor.

Görüntülü konuşma uygulaması FaceTime ile astronomik telefon faturalarınızı da oldukça azaltabilir, dünyanın neresinde olursa olsun iPad 2, iPhone 4 veya bir Mac kullanan arkadaşınızla sınırsızca görüntülü konuşma gerçekleştirebilirsiniz.

 

iMovie

çoğu Mac ve iPhone 4 kullanıcısının bildiği üzere iMovie dijital haldeki video dosyalarını görüntüleme, edit etme ve montajlama görevini üstlenen bir uygulama. iPad 2″nin sahip olduğu yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde iMovie artık iPad ile de aktif olarak kullanılabilecek hale geldi.
 

imovie
 
Tıpkı diğer versiyonlarda olduğu gibi iMovie”nin iPad versiyonu da gerek iPad kullanarak gerekse başka mecralardan aktararak iPad”inize yüklediğiniz film dosyaları üzerinde kusursuz bir kontrol olanağını size sağlıyor. Uygulama sayesinde sadece görüntüler üzerinde kontrol sahibi olmuyorsunuz, bunun yanında, videonuza müzik eklemek, içerisinden bir görüntüyü ekran görüntüsü olarak almak, veya üzerine yine iPad 2″nizin mikrofonu ile kaydettiğiniz sesleri yerleştirmek gibi ekstra özelliklere de sahip oluyorsunuz. Uygulamanın bir başka güzel yanı da Mac versiyonunun indirgenmiş ve bazı özellikleri kısıtlanmış bir versiyonu değil; birebir aynısı olması. Böylece iMovie yardımı ile bir Mac kullanıcısı bir video dosyası üzerinde her ne yapabiliyorsa, siz de iPad 2 vasıtasıyla aynı işlemleri iPad 2″niz üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here