Ana sayfa Mobil iPad 2: Oyunlar

iPad 2: Oyunlar

0
Chess HD

Yoğun bir günün ardından sizi sakin ama eğlenceli bir satranç oyunundan başka hiçbir şeyin dinlendiremeyeceğini düşünenlerden misiniz? O halde, iPad ekranındaki yüksek çözünürlüklü görüntüler ve klasik iki boyutlu satranç tahtası görüntüsü ile Chess HD, tam size göre. Oyunun dijital ortama taşınmasından bu yana devam eden bilgisayara karşı oynama ikilemi, iPad için de geçerli. Uygulamayı deneyen birçok kullanıcı, oyunu bilgisayara karşı değil, başka bir “insan”a veya kendilerine karşı oynamaktan daha büyük zevk aldıklarını belirtiyorlar. 

    chess hd
Kural gayet basit, hamlenizi yapmayı düşündüğünüz taşı seçip, kurallara dahilinde gitmesini istediğiniz hücreye dokunmanız yeterli. Zorluklarına rağmen, yapay zekaya karşı sıkı bir oyun çıkarmak da bizce, hala eğlenceli. İki kişilik oyun moduna geçildiğinde ise siyah takım otomatikman ters dönüyor ve rakibinizin gerçek bir oyun tahtasına bakma hissini olabildiğince güçlendiriyor. Zorluk dereceleri, çoklu oyuncu seçenekleri ve olası ses efektleri üzerinde de hakimiyet sağlayabildiğiniz uygulamayı tüm satranç tutkunu iPad kullanıcılarına tavsiye ediyoruz.
Fiyatı: $0.99
 
 scrabble   SCRABBLE for iPad

Dünyanın gelmiş geçmiş en popüler oyunlarından biri olan kelime oyunu Scrabble”ın iPad versiyonunun olmaması düşünülemezdi. Scrabble”ın tüm hazzının iPad ekranına taşındığı uygulamada kullanıcıları, aynı anda 25 kişiye kadar çoklu oynama seçeneği, dört kişiye kadar çıkabilen özel parti modu ve yüksek çözünürlükle görüntüler bekliyor. Internet üzerinden da oynanabilen uygulamayı yerel ağ üzerinden de başka iPad”deki veya iPhone”lardaki kullanıcılarla oynamak da mümkün.

 

Cut The Rope

Angry Birds’ten sonra iPad dünyasının en ilgi çeken oyunlarından bir diğeri de Cut The Rope. Bu uygulama ile geçirdiğiniz vakitlere acımayacak, fakat nasıl bu kadar hızlı geçtiğini de anlamayacaksınız. Zira oyunun sizlere sağladığı “Yapabilirsin!” alt metini, sizin bölümleri geçmek için heveslenmenizi sağlıyor. Cut The Rope kısaca, ipleri keserek bir objeyi diğer objeye ulaştırmaya çalışma üzerine kurulu bir oyun. İlk aşamalar son derece basit. Bu, kullanıcıların oyuna alışması için yapılmış bir tercih. İlerleyen bölümlerde oyun öyle bir zorlaşıyor ki, “İpi nasıl kessek de hem puanları toplayıp hem de bölümü geçebilsek?” diye düşünmeden edemiyorsunuz.
 

 cut the rope
 
Cut The Rope’da adeta bir tilki gibi kurnaz olmanız gerekiyor. İpi nereden ne şekilde kestiğinizin önemi son derece büyük. Fakat ne var ki kurnaz olmak kimi zaman yetmeyebiliyor. İşte bu anlarda da çita gibi çevik olmak gerekebiliyor. Yapacağınız en küçük bir yanlış kesim, tüm bölümü baştan oynamanıza sebep olabiliyor. Cut The Rope kesinlikle bağımlılık yaratan bir oyun. özellikle, oyuna ve genel oynanışına alıştıkça, bir sonraki bölümü de görmek isteyecek ve iPad’i elinizden bırakmakta zorlanacaksınız!
Angry Birds’te olduğu gibi, Cut The Rope’ta da bölümleri geçerken belli bir yıldız kazanıyorsunuz. Her bölümü 3 yıldız ile bitirebilmek için ciddi bir beyin fırtınası ve efor gerekiyor. Dolayısıyla oyunu az yıldız ile bitirirseniz hiç üzülmeyin, zira tüm bölümleri 3 yıldız ile birlikte bitirmek için daha çok çalışmalısınız! Pratik menüleri ve hızlı yapısı sayesinde, nerede olursanız olun iPad’i açarak Cut The Rope’u oynayabilir ve/veya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
Fiyatı: $1.99

 

Farmyard Sounds

Bebekler ve küçük çocuklar için hayvanları tanıtan, kuzuların, ineklerin ve daha birçok çiftlik hayvanının içinde olduğu sesli kitapları hepiniz bilirsiniz. Bu eğlenceli ve eğitici kitapların iPad için dönüştürülmüş bir uygulaması Farmyard Sounds. Parlak karikatür görüntüleri, eğlenceli çiftlik ses efektleri ve küçük parmaklar için hazırlanmış basit ve kolay bölümleriyle miniklere koordinasyon, seslendirme ve tanıma becerilerini geliştirme konularında yardımcı olan bir iPad uygulaması Farmyard Sounds.
Fiyatı: $0.99

   farmyard sounds
     
 mathboard   MathBoard

Toplama, çıkarma, çarpma, bölme, kareler, küpler, sayı aralıkları ve bitmek bilmeyen matematik problemleriyle zihinsel pratik sağlayan bir iPad uygulaması MathBoard. Her an bir aritmetik problemine karşı hazırlıklı olmalısınız. Bu uygulama sizi sınav mantığına istediğiniz zaman götürüveriyor. Her yaştan bireyler için kesinlikle yararlı bir uygulama. çocuklara bazen matematik problemleri yöneltmek istediğinizde hazırlanmış soruyu kendisine sunabiliyorsunuz. Testlerde verilen yanlış cevaplarda hem yanlış hem de doğru cevap görünüyor. 

Bir geri sayım ya da geçen süre ayarlamasıyla, süre kısıtlaması temeline dayalı soru çözebilirsiniz. Aynı sınavlar ilerleyen zamanlarda yeniden yapılabilir veya farklı kişilerin çözmesi için kaydedilip tekrar açılabilir. Hızlı toplama, çıkarma ve çarpma için referans matematik tabloları içerir. Eğitim için farklı bir bakış açısı olabilecek bir test ve aritmetik işlem pratiği uygulaması.
Fiyatı: $4.99

 

The Chemical Touch

Kimya dersleri için öğrencilerin en önemli yardımcılarından olacak bir uygulama The Chemical Touch. Elementlerin özellikleri, standart amino asitler ve kimyasallar, periyodik tablo, atom kütlesinin periyodik eğilimleri gibi birçok temel bilgi ve daha fazlası bu görsel açıdan da üst düzeydeki uygulamanın özellikleri arasında.

   the chemical touch
İngilizce olmasına rağmen periyodik tablo başta olmak üzere hemen her an yeni bilgileri öğrenebileceğiniz ve kendinizi kimya konusunda zinde tutabileceğiniz bir uygulama. Uygulamanın en özel eklentilerinden biri elementler, amino asitler ve nükleotidler için tek bir dokunuşla açılan Wikipedia sayfası ve karşınıza gelen ayrıntılar.
 
 train express   Trainyard Express

Trainyard Express, kabaca birden fazla parametreye bağlı problemleri çözmekten hoşlanan oyun severler için hazırlanmış bir uygulama. Oyundaki amaç, birden fazla merkezden, farklı zamanlarda hareket eden trenlerin doğru varış noktalarına ulaşabilmeleri için düzenlenmesi gereken rotaları tasarlamak. İlk olarak iPhone için geliştirilen uygulama artık iPad”de de kullanılabilir halde. Görsel tasarımın yanında uygulamadaki ses efektlerinin albenisi de oldukça fazla. İlk bakışta basit gibi görünse de, optimizasyon meraklılarının oldukça keyifli dakikalar geçireceği kesin.
Fiyatı: $2,99 

     
Periyodik iPad

Kimya”ya ve elementlere meraklıysanız The Elements ile Periyodik Tabloda yer alan 118 ayrı elementi yüksek çözünürlükte çok daha yakından tanıyıp inceleyebilirsiniz. Her bir element görüntüsünü 360 derecelik bir görüş açısıyla görüntüleyebileceğiniz uygulamada aynı zamanda, elementlerin ne zaman, kim tarafından ve nasıl keşfedildiğine dair yararlı bilgilere de ulaşmak mümkün. Asıl sürpriz ise sonda: Eğer üç boyutlu bir gözlüğe sahipseniz element görüntülerini üç boyutlu olarak da inceleyebilirsiniz. Kimya bile iPad ile daha eğlenceli!

   periyodik ipad

 

Angry Birds

iTunes App Store’un en popüler uygulamalarından biri Angry Birds. Gerek konusu, gerek oynanışı, gerekse de geliştiricilerin pazar stratejileri, Angry Birds’ü App Store’un tepesine yerleştirdi. Konu itibariyle bir grup domuzun, kuşların yumurtalarını çalmasıyla birlikte kuşlarla domuzlar arasında savaş başlıyor. Biz burada kuşları yönetiyoruz. Sinirden çılgına dönen kuşlar, çeşitli yapılarda mevzilenmiş domuzları avlamaya çalışıyor. Bunun için de, açısını ve gücünü belirleyerek kuşları sapanla domuzlara veya domuzların bulunduğu yapılara fırlatıyoruz. Elimizdeki kuşlar bitmeden domuzların hepsini vurabilirsek, bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Bu esnada, ne kadar çok yapıya zarar verirsek, o kadar çok puan topluyoruz. Her bölüm sonunda, bölüm içerisinde aldığımız puanlara göre, en fazla üç en az bir yıldız veriliyor. Bir sonraki bölüme geçmek için tek yıldız yetiyor, fakat ne kadar çok yıldız toplarsak, o kadar bonus içerik ve/veya sürpriz kazanıyoruz.
 

 angry birds
 
Oyunun oynanışı gerçekten çok keyifli. İçerisinde onlarca bölüm var. Her bölüm öyle bir tasarlanmış ki, kuşlarla birlikte sizin de çıldırmanız hiç de uzak bir ihtimal değil. Kimi zaman, karşımızdaki komplike yapıyı yıkmak için, stratejik bir nokta buluyoruz. Kuşumuzun açısını ve gücünü ayarlayıp fırlatıyoruz. Başlarda isabet ettiremeyip, inatla devam ediyoruz. Akabinde, o noktayı vurmayı başardığımızda bir bakıyoruz ki, oyunu geliştiren kişi, o yapının hemen altına öyle bir detay koymuş ki, boşuna uğraşmışız. Oyun içerisinde bunun gibi onlarca detay var ve bu detaylar, uygulama geliştiricilerinin her şeyi düşündüğünü gösteriyor.

 

Oyunda toplam yedi adet kuş türü var. Başlarda en temel kuş ile atışlarımızı yaparken, ilerleyen bölümlerde değişik özelliklere sahip kuşlar ekleniyor. örneğin sivri kafalı sarı kuş, fırlatıldıktan sonra ekrana basarsanız, hızlanıyor ve metal hariç diğer yapıları rahatlıkla seri bir şekilde kırabiliyor.
 
 
 
Angry Birds’ün dünya çapındaki popülerliği giderek artıyor. Uygulamanın dağıtımcısı Rovio Mobile, Angry Birds’ü pazarlama konusunda çok başarılı bir strateji izliyor. Cadılar Bayramı, Noel, Sevgililer Günü gibi özel günler için 20 veya 30 bölümlük Angry Birds ek paketleri geliştiriliyor. Başlarda bu uygulamalar ücretsiz olarak dağıtılıyor, belli bir süre sonra ise orijinal fiyatına çekiliyor. Uygulamayı keyifle oynayanlar ise, geliştirici firmaya hakkını vermek için uygulamayı satın alıyor. Her şey bir tarafa, Angry Birds’ün popüler kültürün bir parçası olmaya başladığını da belirtelim.

Bu popüler ve eğlenceli oyunu iPad”in büyük ve kaliteli ekranında deneyimlemek, müptelalığı garanti altına alacak!
Fiyatı: $4.99

 

NASA App HD

Uzay ile ilgileniyor musunuz? Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, iPad üzerinde çeşitli uygulamalarıyla uzay meraklılarının ilgisini toplamaya çalışıyor. NASA’nın yayınladığı uygulamalardan biri de NASA App HD. ücretsiz ve küçük dosya boyutuna sahip olan uygulama, bizleri güneş sistemimizi tanımaya davet ediyor. APOD ve NASAImages.org gibi NASA menşeili uzay temalı görüntü arşivlerinden en seçkin örnekleri kullanıcıya sunuyor ve halihazırda devam eden NASA görevlerinden bilgiler ulaştırıyor.

NASA App HD, iPad sahiplerine stream yayın ile canlı bir şekilde NASA TV’yi izlemeye olanak sağlıyor. Ayrıca gözlem yapmayı seven amatör astronomların da ilgisini çekecek bir özelliği içerisinde barındırıyor NASA App HD: Uluslararası Uzay İstasyonu ISS’in ve Earth Orbitting Satellite EOS’un izini sürmenizi, yani o an içerisinde Dünya’nın yörüngesinde tam olarak nerede olduğunu öğrenmenizi sağlıyor. Bu sayede, eğer ISS bulunduğunuz bölgenin civarında bir yerdeyse, doğrultuları iyi öğrenerek, ISS geçişini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.
 

 nasa app hd
 
Hepsi bir yana, NASA App HD’nin belki de en dikkat çeken özelliklerinden birisi, hiç şüphesiz ki kalkmak üzere olan uydu ve hatta mekiklerin geri sayımlarını yapıyor olması ve bu kalkışları canlı izleyebilmenize olanak sağlaması. örneğin, Discovery adlı mekik uzaya fırlatılacaksa size bir uyarı geliyor ve geri sayımı takip ettikten sonra, iPad üzerinden kalkışı canlı canlı izleyebiliyorsunuz.
Fiyatı: ücretsiz

 

iWriteWords

Apple tarafından yapılan açıklamada çocuklar için en yararlı uygulamalardan biri olarak gösterilen iWriteWords aynı zamanda çalışanların favori oyunlarından biri olarak lanse edilen keyifli bir yazı yazma uygulaması. Parlak arka plan renkleri parmağınızla birleştirmeye çalıştığınız noktalarla ortaya çıkan figürler oyunun temasını oluşturuyor. Ara yüzü son derece sezgisel bir uygulama olan iWriteWords küçük çocuklara yazı yazmayı öğretmek amacını taşımasının yanı sıra büyükler içinde eğlenceli bir uygulama özelliği taşıyor.
Fiyatı: $2.99

   iwritewords
     
 order and chaos online   Order & Chaos Online

iPad 2″nizde bağımlılığa neden olabilecek oyunlardan biri Order&Chaos Online. Oyun, yüksek grafik bileşenleriyle ve özel bir oyun mühendisliği çerçevesinde oluşturulmuştur. World of Warcraft”ta oldukça benzeyen Order&Chaos”da oyunun kontrolleri ekranın köşeleri boyunca dizilmiş butonlar aracılığıyla gerçekleştirilir. 

Buton konumlandırmaları ve isabet oranı açısından buton düzenlemeleri oldukça başarılı olan oyunda karakterinizi kendinizde tasarlayabiliyorsunuz sonrasında bolca dövüşerek oyundaki heyecan verici atmosfere dalıyorsunuz. Sıklıkla yayınlanan oyun güncellemelerinde içerikler sürekli olarak artırılmaktadır. ücretsiz üç ayın sonrasında aylık 0,99$”a oyunu oynamaya devam edebiliyorsunuz.
Fiyatı: ücretsiz
 
Stanza

iPad 2 üzerine kitap okuyun! Lexcycle Stanza, netliği ve kullanım kolaylığı ile rakipsiz bir okuma ara yüzü. Taşınabilirlik adına gelişmiş bir dijital kitap devrimi anlamı taşıyor ve dünyada 4 milyon adet indirilme ile Stanza adeta bir fenomen. App Store”un en gözde uygulamaları arasında yer alan Stanza da çeşitli mağazaların içinden 50.000 ‘den fazla popüler yeni kitabı satın alabilir ya da ücretsiz olarak iPad 2″nizde okuyabilirsiniz. Kategorize edilmiş yüzlerce kitap arasından “dosya paylaşımı” ile dosyaları sürükleyip bırakarak kolayca iPad 2″nizde okuyabilirsiniz. Stanza Time, PC Magazine gibi dergilerce “Editörün Seçimi” onuru da kazanmıştır.

   stanza

 

Sudoku HD

Birçoklarına göre Sudoku uygarlık tarihinin en iyi “ölü zaman değerlendiricisi” haline geldi bile. Bir Sudoku macerasından bekleyebileceğiniz hemen her şeyi bünyesinde barındıran uygulama Suoku HD ile iPad”de de bu eski oyun geleneğini sürdükmek mümkün. Doyurucu bir arayüze ve tasarıma sahip oyunun dört ayrı zorluk derecesi, otomatik düzeltme fonksiyonu ve bir zaman göstergesi de bulunuyor.
Fiyatı: $1.99

   sudoku hd
     
 slice it   Slice It!

Kes, oranla, tekrar kes, hesapla! İşte Slice It!’in anahtar kelimeleri bunlar! Bu anahtar kelimeleri görüp de uygulamanın zevksiz olduğunu düşünmeyin. Slice It!, oynaması son derece keyifli olan bağımlılık yapmaya müsait bir oyun. Her bölümde bize geometrik bir şekil ve belli sayıda kesme hakkı veriliyor. Tam olarak o kesme hakkı kadar işlemde cismi, bizden istenen parçaya eşit olarak bölmeliyiz. 

Eğer tüm parçalar bire bir eşit olarak bölünürse en yüksek puanı alıyoruz. Eşitliği belli bir dereceye kadar sağlamama imkanına sahibiz. Bu durumlarda bölüm sonundan aldığımız puan azalıyor. Slice It! iPad’iniz üzerinden oynayabileceğiniz en keyifli oyunlardan birisi konumunda bulunuyor!
Fiyatı: 0.99$
 
The Moron Test

Bir dahi olduğunuzu tüm dünyaya kanıtlamanın zamanının geldiğini düşünüyorsanız küresel bazda en çok kullanılan zekâ uygulamalarından olan The Moron Test”i iPad” inizde mutlaka yer almasını tavsiye ediyoruz. The Moron Test tüm zamanların en çok satan uygulamalarından biri. Dünya çapında 11 milyondan fazla indirildi.

   the moron test
Yüzlerce bulmaca türü, eğlenceli karakterler, ses efektleri ve müzik öğeleriyle zeka seviyelerini geçip soruları çözmeye çalışıyorsunuz. En çok puan toplayanlar ve puanları dünya genelinde yayınlanıyor. Bu oyunun yarattığı küresel etki üst seviyede ve yediden yetmişe herkes için bir hitap noktası bulmuş olan bir uygulama özelliği taşıyor.
Fiyatı: $0.99

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here