Ana sayfa Mobil iPad 2 hakkında bilmek istediğiniz her şey

iPad 2 hakkında bilmek istediğiniz her şey

0

Apple”ın tablet atağında ikinci bölüm başladı

Steve Jobs, iPad 2″ yi açıklar açıklamaz tüm dünyadaki Apple fanatiklerinin dikkatleri sadece tek bir tablete yoğunlaştı. Firmanın neredeyse ölmüş olan bir koca bir sektörü yeniden canlandıran ürünü iPad”in devamı niteliğinde görülebilecek iPad 2″ye ilk bakışta dikkat çeken tüm özellikleri ile beraber incelemeye aldık. İşte sonuçlar…
 
ipad 2
 
öncelikle iPad 2, öncülüne göre oldukça ince ve hafif. iPad 2 sadece 8.8mm kalınlığında ve 601 gram ağırlığında. Bilindiği üzere iPad 13.4mm kalınlık ve 680 gram ağırlık ile piyasaya sunulmuştu. Tabi bu değerler Wi-Fi modeli için geçerli olan rakamlardı. Bu gelişmenin en büyük etkisi kuşkusuz cihazın “tutulabilme” ve taşınabilme” yetilerinin artması. iPad Apple”ın yaptığı en taşınabilir cihazlardan biri idi ve iPad 2 ile, rekabette de firmayı oldukça öne çıkaran bu avantaj, iyice belirginleşiyor. iPad ile iPad 2 arasındaki 80 gram” lık ağırlık farkı, her ne kadar ilk bakışta çok mühim gibi gözükmese de, cihazın tek elle tutularak mobil vaziyette kullanımını daha da destekleyecek bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda öncülüne oranla daha ince olması, gerek taşımada gerekse aktif kullanım esnasındaki hissiyatta ciddi değişimlere yol açıyor.

iPad 2″nin öncülünden daha da incelen kalınlığından da anlaşılacağı gibi yan tarafında herhangi bir düğme bulunmuyor. Zaten artık neredeyse “yan taraf” diye bir bölüm de yok gibi. Sadece ön ve arka taraf mevcut sanki; bu iki tarafı da birbirine bağlayan kıvrılmış bir bölüm söz konusu. Bahsettiğimiz bu kıvrılmış yan tarafta tüm giriş çıkışlar ve butonlar yer alıyor. Bu yeni dizayn cihazın orijinal iPad”den oldukça farklı bir hisle kullanılmasını sağlıyor. Yine de tüm giriş çıkışlar ve portlar iPad ile hemen hemen aynı yerde.

 

Kameralar

iPad 2″nin fiziksel tasarımındaki değişikliklerden ziyade belki de en mühim yenilik, yeni kameralar. Bunlardan ilki iPad 2″nin ön tarafında, ikincisi ise arka tarafta. Tıpkı son jenerasyon iPod touch ve iPhone”larda da olduğu gibi, bu kameralar fotoğraf çekebiliyor; video kaydedebiliyor ve FaceTime özelliği ile görüntülü konferans gerçekleştirilebiliyor. Tabi iPad 2″nin bu kameraları iPhone 4″ün 5 Megapiksel kamerası ile yarışabilecek düzeyde değil; daha ziyade iPod touch kalitesinde.

Apple”a göre iPad 2″nin ön tarafında bulunan kamera iPhone 4″ün ön tarafında bulunan kamerayla birebir aynı. Bu kamera aynı zamanda şu anda piyasada olan dördüncü jenerasyon iPod touch”ta kullanılan kamera ile de aynı. Söz konusu kamera 640*480 piksel kalitesinde video kaydedebiliyor ve kayıt esnasında da 30 fps gibi bir değere ulaşabiliyor. Bu da videonun saniyede 30 karelik bir kalitede çekim yapabildiğini gösteriyor. Bu kamera ile çekilen fotoğraflar da aynı çözünürlük değerlerine sahip.
 

ipad2
 
Arka kısımdaki kamera da dördüncü jenerasyon iPod toch”taki ile benzerlikler taşımakta. Bu kamera ön taraftakinden farklı olarak 720p değerinde yüksek çözünürlüklü (HD) video çekimi yapabiliyor. Bu çekim esnasında da öndeki kardeşi gibi saniyede 30 karelik bir kayıt kalitesine ulaşıyor. Arka kısımdaki kamera 1280*720 çözünürlükte fotoğraf da çekebilirken, 5x zoom özelliğine de sahip. Buna rağmen iPhone 4″ün sahip olduğu kameranın 2592*1936 çözünürlük değerlerine ve 5 megapiksel kalitesine ulaştığını söyleyemeyeceğiz.

 

A5 İşlemci

Kameralardan sonra belki de en önemli değişiklik Apple”ın A5 adını verdiği yeni çift çekirdekli işlemci. Apple”ın savına göre yeni A5 işlemci, daha önceki iPad modelinin içerisinde bulunan ve A4 adını alan öncülüne oranla tam iki kat daha fazla performans gösteriyor. Her iki işlemci de 1GHz”lik hız ile çalışmasına rağmen yenilenmiş çip yapısı ve çift çekirdeğin avantajlarını kullanıyor yeni A5. Bu avantaj da özellikle grafik uygulamalarında öncülüne nazaran dokuz kez daha hızlı olduğunu gösteriyor iPad 2″nin. Bununla beraber bu performans artışına rağmen yeni A5 işlemci A4 işlemciden daha az enerji tüketiyor. Bu özellik de geliştirilmiş performansa rağmen iPad 2″nin iPad”den daha fazla enerjiye ihtiyaç duymayacağı anlamına gelmekte. Pil ömrü yine 10 saat ile oldukça tatminkar düzeylerde.
 

apple
 
Hangi model?

Siyah ve beyaz olarak seçilen iki farklı rengin ötesinde, kablosuz bağlantı seçenekleri açısından farklı iPad 2 modelleri mevcut. üç farklı Wi-Fi ve 3G versiyonu içerecek olan iPad 2, depolama kapasitesi açısından da kendi içerisinde farklılaşıyor. iPad 2, 16, 32 ve 64GB kapasitelerde üretilen üç farklı model ile piyasaya sürülüyor. Dolayısıyla siyah ve beyaz renklerin her ikisinde, 16, 32 ve 64GB olmak üzere 3 adet sadece Wi-Fi’li, 3 adet de 3G’li model bulunacak. Aynı çeşitliliğin beyaz iPad 2 için de olacağı düşünüldüğünde, toplamda 12 adet farklı iPad 2 versiyonu bizleri bekliyor.

 

Thunderbolt

Apple, iPad 2’ye Thunderbolt port’u koymuyor. Muhtemelen uzun bir süre boyunca da koymayacak. Thunderbolt, bir PCI-Express tabanlı bir teknoloji ve Apple’ın mobil işletim sistemi iOS, henüz PCI-Express kullanabilecek bir yapıda değil. Ayrıca iPad 2’nin Thunderbolt port’un avantajlarından ne kadar verimli yararlanabileceği de ayrıca belirsizliğini koruyor. Dolayısıyla iPad 2’de Thunderbolt teknolojisini beklemeye gerek yok.
 


 
Dokunmatik hassaslığı

Dahili ivmeölçeri kullanarak, iPad’in ekranına hangi şiddetle bastığınızı ölçebilmek mümkün. üstelik bunu ölçerken, iPad’in masa üzerinde durması ya da elinizde duruyor olması buna bir engel teşkil etmiyor. Fakat bu teknolojiyi henüz üst düzey müzik klavyeleriyle birlikte kullanmak mümkün değil. öte yandan, GarageBand uygulamasını kullananlar için büyük kolaylıklar sağladığı da bir gerçek. Zira dokunma hassaslığının ölçülebilmesi, enstrümanların da dokunma hassasiyeti kazanmasına sebep oluyor.

 

Ekran çözünürlüğü

Uzun süredir internette konuşulan söylentilere rağmen Apple, iPad 2’nin ekran çözünürlüğünü değiştirmedi. ürün, ilk iPad ile aynı ekran çözünürlüğüne, yani 1024×768 değerinde çözünürlüğe sahip. İnç başına 132 piksel bulunuyor (132 ppi). 9.7 inç LED arka ışıklandırmalı ekran, iPad 2’deki yerini alıyor. Geniş ekran çoklu dokunma teknolojisi ile IPS (in-plane switching) teknolojisi de bizleri bekliyor olacak.
 

 
Mikrofon

iPad 2″de kulaklık çıkışı yakınlarında konumlandırılan mikrofon ayrıca arkaya doğru kaydırılmış.

Hoparlör sağ tarafa taşınmış ve MacBook Pro Speaker gibi bir spor dizayna kavuşmuş. Daha büyük bir hoparlörü, daha önce hakkında herhangi bir şey belirtilmemiş bir iPad revizyonunda görmek şaşırtıcı olabilir. İlk iPad”ten daha farklı görünen arka kısmıyla iPad 2, metal gövdesiyle değişik görünüyor. Biliyoruz ki tablette daha fazla müzik dinleyecek ve film izleyeceksiniz.

3G
Micro-SIM slot”u 3G modelinde ön kısım sol elin bulunacağı yere taşınmış. Ayrıca 3G versiyonun arkasında, merkezde siyah plastik bir çubuk yer alıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here