Ana sayfa Haber IoT”nin en büyük sorunlarından biri yeni nesil DDoS ve Fortinet IoT”ye yönelik...

IoT”nin en büyük sorunlarından biri yeni nesil DDoS ve Fortinet IoT”ye yönelik yeni prensipler geliştirdi

0

Fortinet nesnelerin internetinin etkisi ile sayısı her geçen gün daha da artan siber saldırılara karşı işletmeleri korumak amacıyla Fortinet Security Fabric mimarisini genişlettiğini duyurdu. Fortinet’in Security Fabric mimarisi, hızla artan IoT cihazları nedeniyle kompleks bir hal alan siber saldırılara karşı başarılı bir savunma yapmak için gerekli olan görünürlük, entegrasyon, kontrol ve altyapı sağlıyor.

IoT üzerinden yapılan son saldırılar, milyarlarca cihazı tüm ülkelerin dijital ekonomilerine ve milyonlarca kullanıcıya zarar verebilecek silah haline dönüştürebileceğini bizlere gösterdi. çoğu IoT cihazında temel güvenlik özelliklerinin ve yönetim kabiliyetinin eksik olması da bu soruna dahil oluyor.
 
Bu durum, verileri tablet veya bulut uygulamaları gibi birçok cihaz ve ortamdan geçerken korunması gereken günümüzün işletmeleri için önemli bir sorun. Mevcut özel ürünler ve platform güvenlik çözümleri güvenli bir IoT dünyası yaratmak için gerekli görünürlükten ve geniş ağ entegrasyonunda yoksun.
 
IoT ve bulutun devasa alanını başarılı bir şekilde savunmak için işletmelerin tüm altyapıyı kapsamlı görünürlük, segmentasyon ve uçtan uca koruma sunacak şekilde ölçekleyebilen bir Security Fabric uygulaması gerekiyor. İşletmeler, IoT tehditlerine karşı altyapılarını güçlendirmek için stratejik ağ güvenliğinde şu üç özelliğe dikkat etmeli:
 

Ağda tam görünürlük, IoT cihazlarını güvenli bir şekilde doğrulamak ve sınıflandırmak, risk profillerini oluşturmak ve bunları belirlenmiş güvenilirlik temelinde IoT cihaz gruplarına atamak kritik derecede önemli. Fortinet Security Fabric’in temelinde yer alan FortiOS, tüm güvenlik donanımları ve kurumsal ağ bileşenlerine tam bir BT farkındalığı ve görünürlüğü getiriyor. Bu sayede BT, IoT cihazlarını belirleyip yönetebiliyor ve altyapıları içerisinde kritik noktalarda trafiği yönetebiliyor.
 
 İşletmeler, IOT cihazlarını ve iletişimini politikaların yön verdiği gruplara ayırmalı ve belirli IoT risk profillerine uygun temel ayrıcalıklar tanımalı. Fortinet’in Dahili Segmentasyon Güvenlik Duvarı işletmelerin ağlarını ve cihazlarını dahili olarak segmente etmelerine imkan veriyor. Böylece BT, belirli cihaz türlerine ve ağ erişim gerekliliklerine göre katmanlı güvenlik politikaları uygulayabiliyor. 
 
 Fortinet’in Security Fabric mimarisi, IoT tehditlerine senkronize yanıt verilebilmesi için gerekli özelliklerin, IoT güvenlik vakaları ve tehdit istihbaratı ile ilişkilendirmesini mümkün hale getiriyor. Ayrıca tehditleri sınırlamak için saldırıya uğramış IoT cihazlarını ağ içerisinde çoklu noktalarda karantina altına alarak veya düzelterek, zararlı trafiğin kritik BT sistemlerine veya kurumsal verilere hiçbir şekilde ulaşmamasını sağlıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here