Ana sayfa Yazılım iOS ve OS X hakkında araştırma raporu yayınlandı

iOS ve OS X hakkında araştırma raporu yayınlandı

0

ABD”de tüketici alışkanlıkları ilk etapta “kalite” diyor

Consumer Intelligence Research Partners (CIRP), Amerikan pazarını kapsayacak şekilde bir tüketici alışkanlıkları araştırmasını basınla paylaştı. Buna göre Haziran ayı içerisinde satın alınan iPhone”ların yüzde 48″i önceki nesil iPhone versiyonlarını kapsıyor. Bu oran iPhone 5″in piyasaya çıktığı ilk zamanlarda yüzde 68″lere ulaşan genel satışları kapsama oranının yüzde 52″ye gerilediği anlamına geliyor. Bununla birlikte Haziran ayında yüzde 52 oranında iPhone 5 satılırken, yüzde 30 oranında iPhone 4S satıldı; iPhone 4 ise yüzde 18″lik payıyla eski olmasına rağmen bir teknoloji ürününün ne ölçüde güncel kalabileceğini gözler önüne serdi.
 

64GB”lık iPad yüzde 2 pazar payında kaldı
iPad”lerde de sonuçlar benzer bir seyir sundu. iPad 2 satışları Haziran ayı ABD pazarı iOS cihaz satışlarında yüzde 34″lük pay elde ederken Retina iPad ve iPad mini ise satışlar üzerinde üçte birer pay elde etti. Peki iPad versiyonlarında popülarite ne durumda? iPad”lerde 16GB”lık versiyon açık ara farkla en çok tercih edilen versiyon olurken 32 GB yüzde 28, 64GB yüzde 11 ve 64 GB yüzde 2″lik payda kaldı. 64 GB”lık iPad”lerin bu kadar düşük satış başarısı elde etmesi sürpriz olarak yorumlandı.

Retina ekranlı MacBook Pro zirvede
ABD dizüstü bilgisayar pazarında uzun yıllardır en yüksek satış başarısı yakalayan marka konumundaki Apple”da MacBook Pro”nun genel satışların yüzde 70″ini elde ettiği sonucu ortaya çıktı. Bu satışlarda yüksek pay ise 2012 sonlarında satışına başlanan retina ekranlı MacBook Pro”lar. (Genel dizüstü bilgisayar satışlarının yüzde 35″i)En son Haziran ayı sonunda Apple Geliştiriciler Konferansı”nda tanıtımı gerçekleştirilen ve birkaç yıldır güncellenmeyen Apple Mac Pro”nun ise satışlarda yüzde 5″lik pay elde ettiği görülüyor. Bu durum, aygıtın uzun süre güncellenmemiş olmasına karşın hala popüler olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Bakalım yeni Mac Pro”da satışlar nasıl olacak?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here