Ana sayfa Yazılım iOS’ta Güvenlik

iOS’ta Güvenlik

0

iOS cihazınızı istenmeyen ellerden uzak tutmanın yolları
 

Birçokları için Apple”ın herhangi bir iOS cihazı, sadece basit bir teknolojik gereçten ibaret değil. Aynı zamanda bu cihazlar, hem günlük hayatları kolaylaştıran birer yardımcı, hem de ciddi birer yatırım. Bilhassa şu an piyasada olan herhangi bir iPhone, iPod touch veya iPad özellikle de Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde her ne kadar büyük popülariteler elde etse de, çok da ucuz cihazlar değiller. Bu yüzden herhangi bir iOS cihazı, korunmayı sonuna kadar hak eden ve bunun için her türlü ihtimamın gösterilmesi gereken cihazlar kategorisine rahatlıkla sokulabilir.

İşte bu özellikler, herhangi bir iOS cihazı hırsızların gözünde de en az kullanıcıları kadar cazip kılan özellikler. Bu tip gasp istatistiklerine de bakıldığında özellikle son yıllarda Apple iOS cihazlarının fazlaca olaya konu olduğunu görüyoruz.
 

ios
 
Esasında objektif bakıldığında Apple iOS cihazlarının da diğer elektronik cihazlar kadar riskli olduğu düşünülebilir ama gerek Apple”ın son 10 yıldaki popülaritesi gerekse iPhone başta olmak üzere iOS cihazlarının cazibesi, onları daha dikkatli korumayı gerekli kılıyor. Ancak istatistikler, özellikle iOS cihazlarının daha fazla çalındığını artık ispatlıyor.

Bu konuda, kullanıcılara iyi haberi teknolojinin yine kendisi veriyor. Geçmiş dönemlerde bu tip nispeten küçük ama ederi pahalı elektronik aletlerin izinin sürülmesi ve asıl sahibine geri döndürülmesi oldukça zor bir süreçti. Ancak artık GPS ölçüm teknolojilerine, cihaza entegre güvenlik çiplerine ve otomatik kilitleme sistemlerine sahibiz ki, bu yenilikler cihazların en azından istenmeyen kişilerce kullanılmasını bir nebze de olsa engeller nitelikte.

Hatta piyasada bazı üçüncü parti uygulamalar da var ki, bunlar da bazı ekstra koruma özellikleri de kazandırabiliyor kıymetli teknolojik cihazlara. Yine de, bunların hepsi yeterli mi? Gelin, bunu düşünmeye bu güvenlik uygulamaları ile başlayalım.

 

Uygulamalar

Son yıllarda hem APEX”in genel stratejisi hem de kullanıcılardan gelen pozitif geri bildirimler doğrultusunda tepe noktasına ulaşan ve çok daha fazla yaygınlaşacağa benzer uygulamalar ana başlığı içerisinde akla hayale gelebilecek hemen her türlü ihtiyaç karşılanabiliyor. Buna tabi ki güvenlik ihtiyaçları da dahil. Olası bir hırsızlık vakasına karşı da iOS cihazınızı koruma altına alabileceğiniz uygulamalar da bu milyonları bulan uygulama denizinde kendilerine yer buluyorlar. Bu üçüncü güvenlik uygulamalarının bazıları tamamıyla ücretsizken, bazıları ise küçük ücretlerle ederlerinin çok ötesinde getiriler sağlıyorlar kullanıcılara. Gelin bunlardan birkaçına daha yakından bakalım…
 


 
Find My iPhone

iOS cihazlar için belki de en önemli güvenlik uygulaması tabi ki yine Apple mühendisleri tarafından geliştirildi. Find My iPhone bundan çok da uzun olmayan bir süre evvel iPhone”unuzun nerede dünya üzerinde nerede olduğunu takip etmesi için geliştirilen bir yazılım. Tabi uygulama sadece iPhone için değil, aynı zamanda iPad, iPod touch ve hatta Mac”iniz için dahi kullanılabilir. üstelik geçtiğimiz ay lansmanı yapılan yeni iPad”lerde de Find My iPhone uygulaması yerleşik olarak gelmekte.

Uygulama basitçe yine bu yıl lanse edilen bulut bilişim çözümü iCloud ile entegre olarak çalışmakta. Bu da, iOS cihazınızda bu uygulamanın kullanılabilmesi için iCloud”un da kurulu olması gerektiği.

Uygulamanın çekiciliği ve kullanım kolaylığı işte tam da bu iCloud entegrasyonu sayesinde oluyor. Bu entegrasyon sayesinde iPhone”unuz çalındığında bir başka cihazdan iCloud”a girmeniz, onun nerede olduğunu örenmeniz için yeterli. Sistem GPS”i kullanarak lokasyon tespiti yapıyor.

 

Bununla da yetinmeyip, yine bu uygulama sayesinde çalınan iPhone”unuza bir mesaj göndererek onun ekranının kilitlenmesini, böylelikle de asla kullanılamamasını sağlamanız mümkün. Aynı zamanda bir başka mesajla da artık elinizde olmayan iPhone”unuzun içerisindeki tüm kişisel bilgilerinizi de silebilirsiniz. Bu özellikle akıllı telefonunuz içerisinde sakladığınız kişisel bilgileriniz, banka bilgileriniz, şifreleriniz gibi önemli kişisel bilgilerin başka ellere geçmesini engelliyor.

Find My iPhone uygulaması, onun yüklü olduğu cihaz tamamen kapalı olsa bile açık kalmaya devam edebiliyor. Tabi bunun için uygulamanın cihaza yüklenmiş olması şart. Aynı zamanda uygulamanın ikonunu, uygulamayı kapatmaya çalışan gözlerden uzak tutmak adına saklayabilirsiniz.

Tabi bu tip bir şüphe varsa, cihazınızdaki tüm uygulamaların kaldırılmasını, açılmasını veya kapanmasını kilitleyen bir sistem de geliştirmek mümkün. Bu sistem sadece basit bir şifre ile devreye giriyor.
 


 
Sonuç olarak Find My iPhone, tüm iOS cihaz kullanıcıları için elzem diyebileceğimiz bir güvenlik uygulaması. üstelik ücretsiz ve Türkçe dil desteği de mevcut.

GadgetTrak

Find My iPhone”dan biraz daha gelişmiş bir güvenlik sistemine, cüzi bir ücretle de olsa, erişmek istiyorsanız, önerebileceğimiz uygulama GadgetTrak. Bu uygulama basitçe, Find My iPhone uygulamasının yapabildiği hemen her şeyi yapıyor ama daha başka meziyetleri de var.
Tıpkı Find My iPhone”da olduğu gibi GadgetTrak”te de kaybolan iPhone”unuzun izini sürebilir, WiFi bağlantıyı da bu amaç için kullanabilirsiniz ancak bu uygulamada özel olan bazı şeyler de var.

Bunlardan biri, GadgetTrak, iPhone”unuz çalındıktan sonra istenmeyen kişinin fotoğrafını ön tarafta bulunan kamera sayesinde çekebiliyor. Uygulama kamerayı, iPhone”un istenmeyen ellerde olduğuna dair sinyal gönderdikten sonraki ilk tuş kilidi açış denemesinde aktive ediyor ve kişinin fotoğrafını çekip, daha önceden belirlediğiniz bir mail adresine fotoğrafı otomatik olarak gönderiyor. Bu detay, iPhone”unuzun sapasağlam size geri dönmesi adına oldukça yardımcı olabilecek bir özellik.

Uygulama sadece çalınma olaylarında değil, başka gerekli zamanlarda da devreye girebiliyor. özellikle telefonunuzdan uzakta olmanız gereken durumlarda, telefonun tuş kilidinin açılma teşebbüslerinin de sayısı ve zamanını size bildiriyor.

 

Dolayısıyla uygulama, sadece kaybolan iPhone”unuzun kaydını değil, onu izniniz olmadan kullanmaya çalışanların da bir nevi takipçisi oluyor. GadgetTrak bütün bu özelliklerini tabi ki ücretsiz sunmuyor ama bu gelişmiş özellikler için 3.99 USD gibi bir meblağ birçokları için göze alınabilir bir ücret. Bu, özellikle istenmeyen bir kaybolma veya çalınma durumuna karşı oluşabilecek zararın da çok çok altında bir rakam.

iCAM – Webcam Video Streaming

Güvenlik uygulamalarından bazı kullanıcıların beklentileri biraz daha farklı olabilir. Bir güvenlik kamerası mantığı ile çalışan iCam uygulaması örneği bu ihtiyaçların nasıl karşılanabileceğine dair bazı ipuçları sunuyor. Bu uygulama, çok büyük maddi külfetlerin altına girmeden komple bir güvenlik kamerası sistemini kullanabilmeyi sağlıyor. Ve bunu sadece iOS cihazınız ve bir Web Cam “e ihtiyaç duyarak gerçekleştirebiliyor.
 


 
Uygulamayı iOS cihazınıza indirerek kişisel bilgisayarınıza bağlı herhangi bir Webcam ile senkronize edebilirsiniz. Tabi bunun için Webcam”inizin bağlı olduğu kişisel bilgisayarınıza da ufak bir yazılım yüklemeniz gerekiyor.

Senkronizasyon gerçekleştikten sonra, iOS cihazınız bir görüntü portalı olarak çalışmaya başlayabilir. Bundan sonra da örneğin, evinizin ve/veya bahçenizin muhtelif yerlerine yerleştirdiğiniz birden fazla kamera görüntülerini canlı olarak iOS cihazınızdan izlemeniz mümkün hale gelebilir.

Uygulama piyasada bulunan birçok Webcam ile , üstelik sadece görüntü değil, ses alanlarıyla da uyumlu olarak çalışıyor. öyle ki, isteğinize bağlı olarak görüntüde olan herhangi bir “hareketi” bile iOS cihazınız özel bir uyarı şeklinde gösterebiliyor.

 

Yine cihazınızı kullanarak, görüntü üzerinde durdurma, geri sarma, ileri sarma, veya kayıt işlemlerini de yapabilirsiniz. Sisteme birden fazla kamera bağlı ise de, kameraların her birine isim verebilir ve bu isimler arasında da kolaylıkla arama ve geçiş yapabilirsiniz. Uygulama sadece 4,99 USD”lik bir fiyatla da, beklentiler bir hayli karşılayacak ölçüde özelliklerle dolu.

Donanım Parçaları

Buraya kadar, iOS cihazınızın güvenliği için yazılımsal bazı çözümler üzerinde durduk. Cihazınıza tehdit oluşturabilecek durumlara karşı donanımsal olarak alınabilecek bazı önlemler de var kuşkusuz. İOS cihazlara yönelik donanım ürünlerini dünya üzerinde yüzlerce hatta binlerce firma üretmeye ve kullanıcıların beğenisine sunmaya başladı. Güvenlik adına olanlar göz önüne alındığında bu donanım ürünlerini kabaca ikiye ayırmak mümkün görünüyor: düşük fiyatlı çözümler ile yüksek kullanıcı memnuniyeti arz edenler. Şimdi piyasada bazı is cihazların güvenliği için bulunabilecek ürünlere kısaca bir göz atalım.
 


 
Muvit Snow Clip iPhone 4/4S Kılıfı

iPhone”ların narin ekranları ve alüminyum gövdelerinin çizilmelere, suya, toza ve kirlenmeye karşı alınabilecek en iyi önlem olarak kılıf çözümü hala efektif ligini koruyor. Muvit Snow Clip iPhone 4/4S Kılıfı bu çözümlerden biri. Tamamıyla deri kullanılarak yapılmış kılıf sayesinde iPhone”unuz dış etkenlere karşı koruma altında kalıyor.

Artwizz ScratchStopper Beyaz çerçeveli iPad Ekran Koruyucu Film

ScratchStopper, iPad”in ekranı için özenilerek ölçülmüş ve kesilmiş olup çerçeve kısmı ile beraber ekranınızı ve Beyaz iPad”inizin ön yüzeyini tam olarak kaplıyor. İlk uygulamadan sonra iPad”in tüm ön yüzeyini tozlanmaya ve kire karşı koruyor.

 

Speck PixelSkin HD iPad Kılıfı ve Standı

PixelSkin HD iPad koruma kılıfının kapağı tıpkı bir kitap gibi açılıyor ve konforlu bir tutuş için arkaya katlanabiliyor. özel mat piksel görünümlü Speck tasarımına sahip bu kılıf, katlandığında stant olabiliyor ve cihazınızı dilediğiniz açıda ayarlamanıza olanak sağlıyor.

be.ez LE rush En Ville Black Coffee iPad çantası

Bu koruyucu kılıf, oldukça hafif bir yapıdadır ve iPad”inizi gün içinde başına gelebilecek olan çarpma, düşme ve çizilmelerden en iyi şekilde korumak için yüksek kalitede balistik naylondan imal edilmiştir. Kaliteli dokuya sahip omuz askısı ile iPad”inizi taşımanız kolaylaşırken, çantanın güçlendirilmiş kenarları ve ana bölmenin köşelerinde yer alan ekstra sağlam koruma kısımları ile taşırken iPad”iniz her zaman güvendedir.
 


 
Incase Nylon iPad çantası

Suni kürk dokulu yumuşak astarı, iPad”inizi uyumla kavrayan su geçirmeyen ve ısı izolasyonu sağlayan neopren yapısıyla, bu çanta zarif ve dayanıklı iPad korumasını size sunuyor. çift dikişli sağlam kulpları sayesinde iPad”inizi rahatça taşıyabilir ve gerektiğinde kulpları gizleyerek sadece koruma olarak kullanabilirsiniz.

Polaroid iPad Gövde ve Ekran Koruyucu Filmi

Statik yapışma teknolojisi ile üretilen, iPad için tasarlanan bir ekran ve gövde koruma aracıdır. idadinizin hem ön hem de arka kısmını tamamen sararak toza, çizilmelere ve parmak izine karşı koruma sağlar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here