Ana sayfa Yazılım iOS’a uygulama geliştirmek

iOS’a uygulama geliştirmek

0

iOS”e uygulama geliştirmeye başlamaya karar verdiğimde çok zayıf bir programlama altyapım ve uygulama geliştirme hakkında çok az bilgim vardı. Ama iOS gibi çok hızlı gelişen bir markette uygulamalarım olsun istiyordum.
 

Yaptığım araştırmalar, tanıştığım kişiler ve bir yıllık uğraşlarım sayesinde şu an iOS uygulama geliştirme için gereken dil olan Objective-C”ye ve iOS SDK (Yazılım geliştirme kiti)”ya hakimim. Benim gibi iOS”e başlamak isteyenler ve bunun için bir yol arayanlar için böyle bir yazı serisine başlamak istedim, umarım sizlere bir yardımım dokunur. Bu serinin ülkemizdeki vizyoner uygulama geliştirici açığını kapatması ve gelişen bilgisayar sektöründe lider bir ülke olmamıza çok az da olsa yardımcı olması dileklerimle, ilk makale konumuza başlayalım.
 

İOS

Dünyada uygulama geliştiricileriyle bilgisayar programcıları çok karıştırılıyor, ve ben bu seride sizi bir uygulama yapımcısı yapmaya çalışacağımdan dolayı, ilk makale konusu olarak bu iki benzer kavramın farklarını, ve serinin sonunda ne olacağınızı seçtim. Bir uygulama nasıl oluşturulur?
 

Uygulamalar, son günlerde gündemde olan 2 tık ile program yapın yöntemlerini saymazsak, genellikle İngilizce “ye benzeyen okunabilir diller ile yazılır. (Bu dilleri detaylı olarak ileriki makalelerde inceleyeceğiz). Uygulamayı oluşturmak için yazdığınız “yazı” ya programcılık jargonunda “kod” denir. Bilgisayarınızın kalbi olan işlemci, “assembly” adı verilen, İngilizce “ye pek benzemeyen çok karışık bir dilde olan programları okuyabilir. Derleyici adı verilen programlar, sizin yazdığınız İngilizce “ye benzeyen kodu çalıştırmak istediğinizde işlemcinin okuyabildiği assembly diline çevirir. Böylece yazdığınız program çalışabilir.
 

 

Bilgisayar programcısı kimdir?
Bir bilgisayar programcısı, bilgisayarın düşük-seviye adı verilen gelişmiş, detaylı işlemlerine genellikle hakimdir. Bir programcı, bilgisayar hakkında çok detaylı teknik bilgiye sahiptir. örneğin, yazdığınız kodu çeviren derleyicileri bilgisayar programcılarının eseridir. Donanım ve yazılım arasındaki bağlantı hakkında bilgi sahibidir. Bilgisayar programcıları, genellikle programlarda front-end adı verilen kullanıcının gördüğü kısımla değil, back-end adı verilen arka planda o programın çalışmasını sağlayan taban ile ilgilenir.
 


Uygulama geliştiricisi kimdir?

Bir uygulama geliştiricisi, bilgisayar bilimi dalında çok detaylara inmeden, daha çok front-end ile ilgilenir. Back-end yaptığı işler, genellikle İngilizce “ye benzeyen dillerde yazdığı uygulamanın “engine” kodu denilen, uygulamanın arka planı hakkında işlerdir. Yaptığı uygulamanın sistem üzerinde nasıl çalıştığı gibi işlerle pek uğraşmazlar.

Daha önce de belirttiğim gibi, bu serinin amacı sizi bir bilgisayar programcısı değil, uygulama geliştiricisi yapmak.

 

Şimdi bir dahaki makale için bilgisayarınızı hazırlayalım…
 

Bu seri hep en son genel Xcode ve OS X sürümü üzerinden gidecektir, bu yüzden seri boyunca bilgisayarınızı ve uygulamalarınızı güncel tutun.
 

Uygulama yazmak için bir Native SDK”ya ve bir IDE”ye ihtiyacımız var.
 

SDK Nedir?
SDK, genellikle uygulama platformunun yapımcıları tarafından yayınlanan, size yardımcı olan bir kod paketidir. Donanımla kolayca bağlantınızı sağlayan kütüphaneleri, önceden yazılmış kullanımınıza hazır yardımcı objeleri (gelecek makalelerde detayına gireceğiz) Native SDK, SDK”nın, hedeflediğiniz işletim sistemi”nin dili için olan bir türüdür, native uygulamalar, aynı şekilde işletim sisteminin yazıldığı dilde olan uygulamalardır, çoğu zaman en performanslı ve stabil çalışan, işletim sistemiyle en iyi şekilde entegre olan uygulamalardır. Native uygulama yapımı seleflerine göre biraz daha zor olabilir, ama alacağınız sonuç çok daha stabil olacaktır. Native uygulamaların selefleri, işletim sistemi üzerinde çalışan bir sanal makine üzerinde çalışan uygulamalar olabilir, Android”in uygulamalarının işletim sistemi üzerinde çalışan Dalvik Sanal Makinesi üzerinde çalışması gibi, web-teknolojileri tabanlı uygulamalar, örneğin HP”nin webOS ile yaptığı gibi HTML5 ile yazılmış uygulamalar, olabilir. Native-olmayan uygulamaların bazı artıları da olabilir, bir kod tabanıyla çeşitli farklı platformlarda çalışabilmesi gibi, ama iOS”e odaklandığımız için, native uygulamalar en stabil ve verimli uygulamalardır.
 

 

IDE Nedir?
IDE (Tümleşik geliştirme ortamı), geliştirme sürecini organize eden, kodu yazdığınız editörü, derleyiciyi ve diğer bir sürü yardımcı programı barındıran yazılım paketidir.

Apple bizlere, iOS ve OS X için program geliştirmede kullanılan Xcode programı ile birlikte, hem SDK”yı IDE”yi entegre biçimde veriyor.
 

Maç App Store”dan en son Xcode sürümünü indirelim. Her şey bir programa entegre olduğu için, kurulumu diğer çoğu platformda olduğu gibi zor değildir, zaten Maç App Store”da olduğu için kurulumunun büyük bir kısmını bilgisayarınız kendisi yapar.
 

Okuduğunuz için teşekkür ederim, bir dahaki makalede Xcode ile tanışacağız, ara yüzünü, kullanacağımız araçları tanıyacağız.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here