Ana sayfa Haber iOS 9 güncellemesinde veri kaybı yaşanabilir

iOS 9 güncellemesinde veri kaybı yaşanabilir

0

iPhone ve iPad’lere gelecek olan iOS 9 güncellemesi öncesinde cihazlarınızı iyice gözden geçirmeniz öneriliyor. Verileriniz, uygulamalarınız mümkün olabildiğince yedeklenmeli, şifreler bir kenara kaydedilmeli, iCloud’un güncel hali kontrol edilmeli, iTunes’un tüm anatomisi gözden geçirilmeli. Aslında iOS 9 veri sildirecek kadar büyük boyutlarda değil ancak geliştiricilere göre, her iOS 9 alacak cihazın “iOS 9’a uygun hale getirilmesi” gerekiyor. 

Mutlaka daha önce izin vermediğiniz veya görmezden geçirdiğiniz, daha sonra yaparım dediğiniz uygulama güncellemeleri veya gerekli iOS güncellemeleri bulunuyor olabilir. Bunları bir gözden geçirmekte fayda var. çünkü şimdiden uyarılara bakılırsa iOS 9 güncellemesi uzun sürecek olan bir güncelleme ve yedeklenmeyen içerikler, datalar büyük miktarda iPad’ten veya iPhone’dan silinecek.Aslında fotoğrafların buluta atılması daha önceki iOS güncellemelerinde de oldukça önemliydi ancak şimdi önemli olan durum ise iCloud’a, iTunes‘a erişim yaptığınız kullanıcı adları ve şifreler.

iOS 9‘da, password ve kullanıcı adı bugları olduğu söyleniyor. Eğer bu bug, iOS 9 betalarına has bir durum değilse, dijital bir ortama değil, yazılı olarak kağıda bunları saklamakta fayda var 

Ek olarak, iOS 9’da bug yaratabilecek, onu yavaşlatabilecek uygulamalar da sistem tarafından silinecek. Stabilizasyonu etkileme ihtimali olan fotoğraf galerisi uygulamaları varsa buradaki görseller ve çalışmalar da bulutlarda yedeklenmeli. Sadece bu değil, iPad’lerde Autodesk’in ve Adobe‘un sunduğu mimarlık uygulamaları ve modelleme uygulamaları, sunumlar da büyük ihtimalle silinecektir. Bunları defalarca yedeklemeniz gerekiyor.

Hangi iPhone modelleri iOS 9 ile uyumlu?

iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5S, iPhone 5c, iPhone 5 ve iPhone 4S serisi iOS 9 güncellemelerini alacaklar.

Hangi iPad moodelleri iOS 9 ile uyumlu?

iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad 4 ve 3. nesil, iPad 2, iPad mini 4, 3, 2 ve iPad mini modelleri uyumlu..

6.Nesil iPod Touch

5.Nesil iPod Touch

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here