Ana sayfa Haber iOS 9 detaylı özellikleri

iOS 9 detaylı özellikleri

0

Apple’ın iki gün önce duyurduğu iOS 9 beta halinin yavaş yavaş yayılmasıyla birlikte iOS 9 ile ilgili daha sağlıklı ve daha özgün bilgiler edinmiş olduk. Geliştiricilere göre iOS 9 tamamen Steve Jobs’un tasarım anlayışıyla oluşturulmuş, altyapısıyla, arayüzüyle ve diğer teknolojisiyle tamamiyle Steve Jobs’un felsefesiyle oluşturuldu. Steve Jobs, Apple tasarımlarını gerçekleştirirken “tasarım hissiyat veya görünüş değil sadece, aynı zamanda bir teknolojinin nasıl çalıştığı da tasarıma bağlıdır” felsefesinden yola çıkarak tasarlıyordu. Her cihazda “How it works” ve “design” yapıları bir araya gelirken, iOS 9′da çalışma prensibi artık büyük ölçüde yapay zekaya dayandırılırken, iOS 9′un bütün yazılım altyapısı Siri‘ye dayandırılacak. Tıpkı Windows 10 ile birlikte yapıldığı gibi, bütün Apple cihazlarında farklı işletim sistemi modeli olsa da aynı arayüz tasarımına dahil olarak Apple Watch- Mac-iOS üçgeni tamamiyle aynı tasarıma sahip olacaklar. Sadece simge, şekil, renk tasarımlardan söz edilmiyor, çalışma tasarımları da aynı olacak. 

Yapay zeka meselesine Windows 10 ilk hamlelerini yapmasına rağmen, Google, Android için henüz bir yapay zeka adımı atmadı. iOS 9 ile birlikte Apple da Siri’den alacağı güç ile birlikte yapay zeka-iOS harmanlı teknolojisini çok yakında tamamiyle kullanıma sunacak.

iOS 9 ne zaman çıkacak?

Bu günlerdeki en net, en yaygın soru bu. iOS 9’un çıkış tarihi bugünlerde netlik kazanmaya başlasa da tam olarak resmi tarih yok. Apple’ın yeni iOS’u, kasım ayı itibariyle kullanıcılarına sunulabilir, kısacası iOS 9’un çıkış tarihi için kritik dönem kasım ayı olacağını söyleyebiliriz.

Now On Tap ve Siri ilişkilendiriliyor. Bir tanesi Google’ın Android M için değer gördüğü arayüz tasarımı, diğeri de aslında Apple’ın kişisel asistanı fakat iOS 9’un tasarım gücü de artık Siri olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here