Ana sayfa Haber iOS 9″daki tasarım değişiklikleri

iOS 9″daki tasarım değişiklikleri

0

WWDC 2015‘te tanıtılan iOS 9, bu yıl sonu itibariyle son betalarını yaşayarak son kullanıcıya sunulması bekleniyor. Apple da Windows 10’daki gibi ortak tek işletim sisteminin, her platformda aynı prensiple çalışmasını tasarım olarak iOS 9‘a yansıtıyor, aynı zamanda Mac OS X El Capitan‘daki çoklu görev işlemleri, menü arayüzleri de iOS 9‘da yer alıyor. Yaklaşık 2 haftanın ardından hala beta buglarıyla uğraşan iOS 9, tam sürümünde yeni tasarımsal ve yazılım özellikleri katacak bünyesinde. En radikal değişiklik ise Siri’de bekleniyor. Daha interaktif ve daha iletişime dayalı bir iOS 9 arayüzü ve iOS 9 Siri’si ile karşı-karşıyayız.

 

üstelik şu da söylenebilir, Apple, mobil arayüz tasarımını iOS 9 itibariyle öğrenmiş ve asıl mobil arayüz tasarımının nasıl olması gerektiğini, iOS 9 ile karşımıza çıkacak. iOS 8 ve versiyonları, iOS 7 ve versiyonlarına oranla bir diğer değişiklik ise, mobil sistem sadece yazılım aracılığı ile çalışıp, kullanılmayacak, tasarımın yön verdiği değişiklikler de mevcut. Yani, sadece yazılıma dayandırılan bir sistem değil, arayüz tasarımıyla da bazı yetenekler kazandı iOS 9.

Bu tasarım değişikliğini de, “DAVRANIŞ” olarak adlandırabiliriz. iOS 9′daki arayüz geçişleri, üstelik iOS 9’daki Siri‘nin yetenekleri arasında da her defasında farklı olarak gözlemlenecek olan “davranış” değişiklikleri de var. Bu davranış değişikliklerinden bir tanesi, iOS 9 arayüzünün komutlara yüzde elli, Siri’nin de şimdiki versiyonlara oranla yüzde 40 oranla daha hızlı cevap vermesi gibi istatistikler var. iOS 9′un Algoritmanın, tasarımla harmanlandığı bir sürüm olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here