Ana sayfa Haber iOS 9.3 ve OS X 10.11.4″teki spyware açıkları temizlendi ve cihazlarla daha...

iOS 9.3 ve OS X 10.11.4″teki spyware açıkları temizlendi ve cihazlarla daha uyumlu

0

iPhone SE ve 9.7″lik iPad Pro’nun tanıtıldığı Apple lansmanından sonra firmanın işletim sistemleri güncellendi. WatchOS, tvOS, iOS 9 ve Xcode platformları yeni çalışma prensiplerine ve güncel hallerine girdiler. iOS 9.3‘ün genel olarak yayımlanmasına aldanmaksızın firmanın iOS 9.3′ün üzerine bazı yama sürümler yayımlayacağı da kesin henüz hazır olmayan bir sürümü kullanıcılara sundular. Tam olarak hazır olmadan yayımlanmasının nedeni OS X El Capitan‘ın nedeniyle aynı, iOS 9′da ve özellikle El Capitan‘da güvenlik konusunda şüphe yaratan ve birçok kullanıcıyı sıkıntıya sokan spyware’e gebe yazılım açıkları vardı. Daha önce uzmanların incelemesinde 12 farklı güvenlik açığı keşfedilmişti ve bu 12’sinin 5’i iOS 9‘dan ve OS X El Capitan’dan temizlendi. 

iOS 9′un kripto sistemi ve Mac OS X El Capitan‘ın kripto sistemi Safari gibi internet tarayıcılarıyla uyum göstermiyordu haliyle Apple’ın işletim sistemlerinin en zayıf karnı olarak işletim sistemleri gösteriliyordu. Kaba bir hesapla eski sürümlere oranla yüzde 35’lik bir güvenlik artışı oldu, işletim sistemlerinin güncellemeleriyle. 

Mağazalardan indirilen uygulamaların, iOS’un güncellemeleriyle ayak uyduramaması genel olarak bir sorundu. Böylece gelen iOS güncellemeleri, yüklü uygulamalara ayak uyduramayarak takılmalara, donmalara sebep oluyordu. Sonuç olarak Apple, El Capitan’ın güncellemesiyle ve iOS 9.3 güncellemesiyle işletim sistemlerini kendiliğinden çalışan bir işletim sistemi olmaktansa cihazla uyumlu olarak çalışmasını sağladı.

Mac OS X belli değil ama büyük olasılıkla iOS 9.3 için bu hafta birkaç yama versiyon yayımlanarak yaşanan problemler çözülmeye çalışılacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here