Ana sayfa Donanım iOS 8 Quick Type, Türkçe olacak mı?

iOS 8 Quick Type, Türkçe olacak mı?

0

QuickType özelliği ile Apple ürünlerini kullanırken oluşacak yazım yanlışlarını gidereceksiniz. QuickType, şimdilik 14 ülkenin yerel dilini desteklemekte. Bu ülkelerin başında: ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Brezilya, Portekiz, çin, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İspanya, Tayland geliyor. Maalesef şimdilik Türkçe dil desteği yok. Abdullah Gül”ün, Apple CEO‘su Tim Cook‘a ricasıyla bu sorun yakın bir zamanda çözülebilir.

 

 

iOS 8 Quick Type, Türkçe olacak mı?

 

 

 

Hatırlanacağı üzere bundan önceki iOS 5; Türkçe dil desteğine sahip değildi. Abdullah Gül”ün, 2012 yılında Apple“a ziyareti ile bu sorun çözülmüştü. iOS 6 beta sürümü ile iOS“un klavyesine resmi Türkçe dil desteği eklenmişti.

 

Apple; WWDC 2014“te üçüncü parti yazılımları destekleyecek klavyesini tanıttı. Klavye; Swiftkey ve Swype gibi olacak. Android uygulamalarında desteklenen geniş klavye desteği, bundan böyle yeni iOS 8 ile iPhone ve iPad“lere de gelecek. Apple“ın klavyesinin en önemli özelliği ise hızlı yazmayla gerçekleşen, yazım yanlışlarını düzeltmesi.

 

 

iOS 8 Quick Type, Türkçe olacak mı?

 

 

 

Ayrıca popüler olan kelimelerin kısaltmalarını kullandığınız da klavye; “Kısaltmada bunu mu dediniz?” Uyarısı ile uzun metnini de sizinle paylaşacak. örnek olarak; “Ymk, gldm. Bunu mu demek istediniz? (Yemek, Geldim)” gibi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here