Ana sayfa Yazılım iOS 7

iOS 7

0
Apple”ın mobil işletim sistemi iOS7, 10 Haziran Salı Apple tarafından resmen tanıtıldı. Şu an sadece develeoper ( geliştiriciler) için beta sürümünü internet üzerinden iOS cihazlarınıza yüklemeniz mümkün. Ancak dikkat geliştirici (develeoper) hesabınız yoksa telefonunuza ait UDID kaydı oluşturmadıysanız, yükleme ekranından öteye geçemeyeceksiniz.
 

 
Kararlı sürümünün sonbaharda piyasaya çıkması bekleniyor. Bu süre zarfına kadar geliştiriciler tarafından deneme yani beta olarak kullanılan cihazlardan gerekli bilgiler, hatalar ve buglar elde edilerek Apple yazılım geliştiricilerine iletilecek. Bu hataları ve eksiklikleri gideren Apple yazılım mühendisleri kararlı sürüm için iOS 7″yi eksiksiz bir hale getirdikten sonra sonbahar aylarında yeni işletim sistemi iOS 7″yi iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod Touch 16 GB, iPod Touch 32 GB / 64 GB, iPad 2, iPad Retina ve iPad Mini gibi cihaz sahiplerinin kullanımına sunulacak.

 

Yeni arayüz
iOS 7’de, mobil işletim sisteminin arayüz düzeni önemli ölçüde korunmuş olsa da; simgeler, animasyonlar, geçiş efektleri ve birçok çekirdek uygulama baştan aşağı yenilendi. Apple’ın iOS arayüzüne yıllardır alışanları şaşırtacak yeni tasarımda “Kontrol Merkezi” en önemli yeniliklerden bir tanesi. iPhone veya iPad’de yukarı sürükleyerek çağırabildiğiniz ekran, cihazınızla ilgili birçok ayarı ekrana getiriyor. Bu ayarlar arasında hücresel bağlantı hariç internet bağlantı ayarlarına erişim, AirPlay”e giriş yapabilme, düşey yön kilitleri, kamerayı açma, çalan müziği kontrol etme, hesap makinasını açma, ekran parlaklığını ayarlama, bağlantıları açıp kapama, feneri açıp kapama ve fazlası var. Bu yenilikler daha önce “Ayarlar”a girilip oldukça zahmetli şekilde uygulanıyordu. Ayrıca Android işletim sisteminde bu kısa yol erişimleri uzun süredir vardı. Apple, böylelikle yeni mobil işletim sistemindeki çok önemli bir eksikliği ortadan kaldırmış oldu.
 

 
Otomobilde iOS
iOS artık otomobiller de kullanılacak özel bir mod ile geliyor. Bu özel mod ve özellikler sayesinde araç içinde sesli arama yapma, mesaj gönderme ve birçok özellikte kullanıma sunuluyor. Yeni özellik aralarında Mercedes, Ferrari, Hyundai, Chevrolet ve Kia gibi markaların otomobilleri tarafından desteklenecek. Ancak bu entegrasyonun nasıl ve ne şekilde olacağı şuan için tam olarak bilinmiyor.

Control Center
İşletim sistemine yeni gelen bir özellikte Control Center. İşletim sistemi ve cihazla ilgili ayarlara hızlı bir şekilde bu menüden ulaşılabiliyor ve ayarlar açıp kapatılabiliyor.

iTunes Radio

iOS kullanıcıların en büyük sıkıntılarından biri resmi bir radyo uygulamasının olmamasıydı. iOS 7 ile birlikte gelen iTunes Radio uygulaması ile radyo keyfi iOS 7’de resmi olarak geleceğinin müjdesini verdi. iTunes Radio özelliği ile Apple TV ve Mac işletim sistemi ile entegre olarak çalışabilecek.

 

Notification Center
Şu an kullanmakta olduğumuz Notification Center’ın hem tasarımı hem de özellikleri geliştirilmiş. Tasarımı daha sade hale gelen Notification Center’da sadece gün içinde gelen uyarıları görmemiz mümkün olmuş.

Geliştirilmiş çoklu işlem
Aynı anda işlem yapabilme (Multitask) kabiliyetleri geliştirilen iOS 7’de bu panel de yeniden tasarlanmış.
 


 
Kamera da geliştirildi
iOS 7’de radikal gelişmelerden biri kamera yazılımında yaşandı. Tasarımı tamamen elden geçirilen kamera özelliği tamamen farklı bir biçime büründü. Ayrıca birçok filtre özelliği de gelen kamera modunda bu filtreleri fotoğrafları çektikten ya da çekmeden önce uygulamak mümkün.

iPhone ile birlikte doğan iOS çizgisini bugüne kadar hiç değiştirmedi. Kolay kullanılabilir arayüzü ve hızlı tepkime süresine sahip iOS, mobil platformlar içinde son derece başarılı bir iş çıkardı. 10 Haziran”da San Francisco”da Evrensel Geliştiriciler konferansın”da (WWDC)”de tanıtılan iOS 7 ile birlikte iOS işletim sisteminin tasarım ve uygulama yenilikleri olarak baştan sona değişimi oldukça heyecan verici.

 

Tasarım konusunda telefonların değişmesi, gelişmesi ve gelen yeniliklerden çok artık işletim sisteminin de arayüzünün değişmesi büyük bir ihtiyaçtı. 10 Haziran”da San Francisco”da gerçekleşen Evrensel Geliştiriciler konferansın”da (WWDC)”de tanıtılan iOS 7″de. iPhone”un yeni modeliyle birlikte piyasaya sürülmesi beklenen iOS 7 geliştiricilerin kullanımı için beta versiyon olarak kullanıma sunuldu. Bugüne kadarki iOS”un eksikliklerini, Jailbreak yapılmış iOS”lar ile gerekli eklentileri cihazlarımıza yükleyerek iOS cihazlarımızı daha etkili kullanım için uygun duruma getiriyorduk. Bu eksikler giderilerek. Uçak modu, Wireless, Bluetooth gibi önemli ve çabuk erişilmesi gereken butonların kolay erişilebilir bir şekil alması tüm kullanıcıların işini oldukça kolaylaştıracağa benziyor. Bunun yanı sıra e-postalarımız için tümünü sil gibi bir özelliğinin olmaması bile iOS işletim sistemi kullananların duyduğu eksikliklerin en önde gelenlerindendi. iOS 7 bunu da dikkate almış olmalıki yeni iOS 7″de e-postaların tümünü sil seçeneği eklenmiş. Bu eksiklerini gidermesi ile iOS 7 kusursuz bir mobil işletim sistemi olduğunu söylebiliriz.
 

 
Yeni iOS”un sistem kaynaklarını, işlemcisini ve cihazınızın belleğini beta versiyonunda oldukça yoğun kullanıyor. Sistem kaynaklarını yoğun kullanan bir iOS sürümü demek yeni mobil işletim sisteminin iPhone 4, iPhone 4S veya iPad”lerin eski modellerinde gözle görülen yavaşlamalara sebep vereceği çok açık. iOS 7 ile yeni cihazları destekleyip güçlendirirken eski cihazlarınızı artık satıp yenilerinin alınması gerektiğini hatırlatır gibiler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here