Ana sayfa Yazılım iOS 7 ve Android karşı karşıya

iOS 7 ve Android karşı karşıya

0

İşte merakla beklenen iOS 7’nin özellikleri…
 

Mobil işletim sistemi pazarı artık iyice sıkıştı. öyle ki, iki dev firma, iki önemli mobil işletim sistemiyle piyasayı deyim yerindeyse domine ediyor. Apple”ın iOS7″sı, Google”ın Android 4.2 işletim sistemi derken Microsoft, Nokia ve HTC”den güç bularak Windows Phone 8 ile piyasada kendine daha fazla yer açmaya çalışıyor. İki önemli işletim sisteminin son sürümleri arasında yaşanan kıyasıya rekabet hiç şüphesiz ki geleceğin mobil teknolojilerine de yol gösterecek. Dolayısıyla mobil işletim sistemi şu aralar sektör açısından hayatı bir önem taşıyor. Biz de bu duruma kayıtsız kalmadık ve yaz sonu veya sonbahar”ın başlarında piyasaya çıkacak olan iOS 7 ile birlikte Android”in mobil işletim sistemlerini sizler için karşılaştırmaya karar verdik.
 

 
Android 4.1 & 4.2
Jelly Bean’de “Project Butter” olarak adlandırılan yeni özellik sayesinde menü geçişleri 60 FPS’ye çıkarılmış durumda. Böylece Project Butter’ın adından da belli olduğu üzere tabiri caizse yağ gibi akıcı geçişler sağlanıyor. Jelly Bean’de notification’lar genişletilebilirken, ayrıca erişebilirlikte de geliştirmeler oldu. Bunlar haricinde kamera uygulamasında ve sesli arama üstünde de geliştirmeler yapıldı. Widget’lar ve kısayollar otomatik olarak yeniden düzenlenip, yeniden boyutlanarak yeni öğelerin ana ekrana eklenmesine izin veriyor. 4.1.1’de ise Nexus 7’deki bir hata düzeltildi. Diğer yandan Android 4.1.2 versiyonunda, işletim sistemindeki bazı problemler çözülürken, performans artışı ve stabilite sağlandı. 4.1.2’de Nexus 7 tabletler için ana ekrana yatay mod özelliği de getirildi.

4.2, Jelly Bean olarak adlandırıldı. 4.1″den 4.2″ geçtiğinizde belli başlı değişiklikler yer alıyor. Photo Sphere bunlardan bir tanesi. Bu özellik panorama çekim yapmayı sağlıyor. Ancak arada bir fark var. Klasik panaroma çekimi olarak iki yöne değil de, her yönden çekim yapmayı sağlıyor. Böylece çekilen yeri her açıdan içine alan fotoğraflar ortaya çıkıyor. Diğer yandan çoklu hesap açma imkanı da 4.2’de sunulmuş durumda. Ama bu özellik sadece tabletler için geçerli. çoklu hesapta her kullanıcının kendine ait uygulamaları ve verileri yer alıyor. Eğer aynı cihaz üstünde bir kullanıcı herhangi bir uygulamayı indirdiyse, diğer kullanıcının aynı uygulamayı tekrardan indirmesine gerek yok. Sadece yeniden uygulamayı yüklemesi yeterli. Misal olarak bir kullanıcı bir tane oyunu indirip, yükledi, bölümler geçip, puan topladı diyelim. Eğer başka bir kullanıcı aynı oyunu oynamak isterse sıfırdan başlıyor.

 

Yeni saat uygulaması da dikkat çekici. Saat uygulamasında üst kısımda üç farklı seçenek var. Bunlar normal saat ve kronometre seçenekleri. Saat uygulamasında farklı birkaç kronometre ekleyebilir, klasik olarak başlat/durdur şeklinde kronometreyi çalıştırabilirsiniz. Alt kısımda ise alarm ve dünya saatlerine yer verilmiş. Farklı farklı dünya saatlerini normal saat ekranına yerleştirebiliyorsunuz. Ayrıca ayarlarda Night yani gece modu var. Bunu seçince saat biraz daha karanlık bir hale geçip, ekranda öyle gösteriliyor. Diğer yandan saat kilit ekranında normal bir şekilde gösteriliyor. Ancak kilit ekranında saatin penceresini aşağı doğru çekince, pencere uzuyor ve eğer eklediyseniz dünya saatleri de gösteriliyor. Kilit ekranından bahsetmişken, burada da geliştirmeler var. Widget’lar kilit ekranına eklenebiliyor, örnek olarak Gmail Widget’ını kilit ekranına yerleştirip, maillerinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca kilit ekranından direkt olarak kameraya geçme imkanı da sunulmuş. Daydream modundan da bahsetmek olmaz. Aslında Daydream bir ekran koruyucusu. Cihaz şarj olurken veya Dock”tayken, Daydream devreye giriyor. Daydream, fotoğraflarınızı resim çerçevesi gibi ekranda görüntüleyebiliyor, Google”ın güncel haber başlıkları gösterilebiliyor veya cihazı başucu saatine dönüştürebiliyor.
 

 
4.2’de Gesture Typing’li klavye bulunuyor. Gesture Typing’e, Gesture Search’ün 4.2’ye dahil edilmiş hali demek daha doğru olacaktır. Bu özellikle birlikte klavyede harfler üstünde parmağınızı çekmeden sürükleyerek yazmak istediğiniz kelimeyi yazabiliyorsunuz. Gesture Typing’te Google sesli komut özelliği de bulunuyor. 4.2’deki değişim rüzgarından notification center da nasibini almış durumda. Notification Center iki yollu hale getirilmiş durumda. Normalde bakınca mail, mesajlar vs… gibi sadece gelen normal notification’ları görüyorsunuz. Asıl nokta ise sağ üst köşeden ulaşabileceğiniz ana kısayolların olduğu kısımda gizli. Buraya tıklayınca resminizin de yer aldığı, Wi-Fi, aydınlatma, Bluetooth gibi ana kısayolların bulunduğu menüye ulaşabiliyorsunuz. Ama buraya ulaşmanın daha pratik bir şekli daha var. İki parmağınızla birlikte notification center’ı aşağı indiriseniz, direkt olarak bu menüye geçiş yapabiliyorsunuz. Ama tek parmakla yaparsanız normal notification center’ı görüntülüyorsunuz. 4.2″de Miracast ile Wireless üstünden kablosuz görüntü aktarımı da mevcut. Google Now ve Google Searh üstünde de geliştirmeler yapılmış. Mesela Gmail, Google Now’a veri kaynağı olarak eklenmiş durumda.

 

iOS 7
Apple, mobil işletim sistemi iOS”un son sürümü iOS 7″yihenüz piyasaya sunmadı. iOS 7″nin develeoper yani geliştirici sürümünü iPhone”umuza yükleyip deneme şansını yakaladık. Ve bu deneyimlemiz sonucunda iOS 7″nin bir kaç önemli hatasını da giderdiğinin müjdesini sizlere verelim. Kişi engelleme ve gelen mailleri toplu halde seçip silme gibi çok büyük iki eksiğine iOS 7 ile birlikte çözüm getirilmiş.Beraberinde onlarca yeni özellik barındıran iOS 7, daha efektif kullanım sağlıyor.Devrim niteliğindeki yenilikleriyle mobil dünyada Android”in hızla yükselen grafiğine dur demek istediğini açıkca göstermiş.iOS 7″nin en büyük farklarından birisi ise iPhone”un çıkmasından bu yana görsellik olarak ilk defa bu denli değişikliğe gitmiş olması.iOS 7″daki fotoğraf, video ve dosya paylaşımı oldukça kolaylaşmış ve alternatifleri eklenmiş durumda. AirDrop özelliği sayesinde yakınınzdaki iOS kullanıcıları ile paylaşımlarınızı saniyeler içerisinde yapabileceksiniz.Multitasking ekranı ise bizlere çok yakından alışkın olduğumuz Android”in Multitasking ekranını hatırlatıyor. iOS 6 sürümünde uygulamaları kapatmak için Multitasking ekranına gelip uygulamanın üzerinde parmağımızı bekletip bir de üstüne üstlük küçücük çarpı simgesini tıklamak gerekiyordu. Resmen zulüm gibiydi. Artık tıpkı androidlerdeki gibi Multitasking ekranına gelerek uygulamanın screenshot halindaki pencere görünümünü yukarı doğru fırlatarak uygulamaları daha zahmetsiz olarak kapatabiliyoruz.
 

 
iOS 7″nın en dikkat çeken yeniliklerinin başında harita servisi geliyor. Dahili Google Maps uygulamasının iOS”tan kalkmasına sebep olan Apple Maps, henüz yolun çok başında olan bir harita servisi. Fakat gün geçtikçe yapısını güçlendirmeyi ihmal etmiyor. Henüz ülkemizde adım adım navigasyon ve üç boyutlu haritalar özelliği desteklenmese de, Apple Maps zaman içerisinde olgunlaşacak ve her daim kendisine başvurulmaya aday hale gelecektir. Eğer Apple Maps”e alışamazsanız hiç sıkıntıya girmeyin. Zira Google, Google Maps uygulamasını App Store”dan yükleyerek kaldığınız yerden kullanımına devam edebilirsiniz.

 

Apple”ın popüler uygulama mağazası App Store,Tüm iOS 7″nin tasarım olarak değiştiğinden bahsetmiştik Apple Store”da bundan nasibini aldı. Near Me başlığı altında yeni bir sekme oluşturuldu ve Near Me konum bilgilerinizi kullanarak bulunduğunuz bölge veya şehir”de yer alan uygulamaları bir araya getiriyor. iOS 7 ile birlikte oldukça farklı bir arayüze kavuştu. Bu yeni App Store”un daha dinamik ve akıcı olduğu kesin. Bir uygulama yüklenirken, yüklenme aşamasını daha dinamik görüntüleyebiliyoruz. Yüklemesi biten veya App Store”da yer alıp bizde kurulu olan uygulamaları direkt App Store üzerinden açabiliyoruz. App Store”un bu yeni tasarımı şüphesiz ki daha etkili bir tasarım. Fakat bir kısım kullanıcılar uygulamaların arasına dalıp amatör uygulama arama işlemini bu yeni App Store”da aynı verimlilikte yapamadığından dolayı bu yeni App Store”a mesafeli yaklaşıyor.
 

 
iOS”un incilerinden Siri, iOS 7 ile birlikte önemli iyileştirmeler içeriyor. Artık Siri daha akıllı bir formda karşımıza çıkıyor. Kadın ve erkek sesi olmak üzere Siri”nin ses seçimini yeni iOS kullanıcılarına bırakıyor. Siri artık Facebook ve Twitter entegrasyonu içeriyor.

 

Siri”ye günün maçı kaç kaç bitti diye sorabiliyorsunuz. Civardaki sinema salonlarını, yemek yenebilecek mekanları ve daha fazlasını Siri bizlere sunmayı ihmal etmiyor. Fakat tabii ki Türkiye”de iseniz, Siri”nin bu özelliklerinden mahrum kalacaksınız demektir. Zira Passbook ve Apple Maps”in bazı özellikleri gibi Siri de henüz ülkemizde hizmet vermiyor.
 

 
iOS 7 görünüm olarak iOS 6″dan tamamen farklı. Kullanım açısından iOS 7 şüphesiz ki en kolay iOS sürümü. iOS”un bir diğer avantajı ise kapalı bir sisteme sahip olması. Bu, kullanım kolaylığı açısından avantaj şüphesiz ki. Zira kapalı sistem, işletim sisteminin daha verimli ve daha hızlı çalışmasını sağlamakla birlikte, daha bütünleşik bir deneyim sunuyor.Fakat hardcore olarak tabir edilen kullanıcılar, Apple”ın bu kullanıcıyı kısıtlaması durumundan çok rahatsız. İnsanlar özgürce işletim sistemini kişiselleştirip, konfigüre etmek istiyor. Eleştiriye açık olan kısım ise Apple”ın hiçbir türlü kişiselleştiribilme işlemine izin vermemesi. Dileyen kullanıcılar iOS”un bu kapalı sisteminden dışarı çıkmasa, dileyen iOS”u kendi isteği doğrultusunda daha fazla konfigüre etme seçeneğine sahip olsa, şüphesiz ki iPhone ve iPad serisi çok daha fazla tercih edilecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here